Jump to content

Lutjena

Korisnik
  • Broj objava

    189
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Nedavni posjetitelji profila

Prikaz nedavnih posjetitelja je isključen i nije prikazan drugim korisnicima.

Postignuća

  1. Ja bih još dodala da zakonski možete raditi dok ne navršite 65 godina. Ako želite nastaviti raditi i nakon 65., to ide samo uz pristanak poslodavca.
  2. Sa radnikom je sklopljen ugovor o radu na neodređeno vrijeme, uz uvjet probnog rada od 3 mjeseca. Ako radnik zadovolji na probnom roku, da li se sa njim mora sklopiti novi ugovor u kojem više neće biti odredbe o probnom radu ili se to može riješiti aneksom u kojem će se odrediti brisanje te točke ugovora? Hvala unaprijed! :hvala:
  3. Rubens je u pravu, ali ja bih odgovorila i na onaj dio vašeg pitanja koji glasi: da li me moraju primiti nazad na posao ako se odlučim vratiti 30.12.? Naravno da su vas dužni primiti natrag, ali samo do 31.12. jer vam tada istječe ugovor o radu na određeno vrijeme. Da li će vam ga poslodavac produžiti, to je njegova slobodna volja. Nadam se da hoće!
  4. Hvala na odgovoru. Međutim, postoji jedan veliki problem: za tog čovjeka ne postoji drugo radno mjesto u ustanovi. Radi se o specifičnom radnom mjestu, i to jednom jedinom takvom radnom mjestu unutar ustanove. Za ostala radna mjesta taj čovjek nema odgovarajuću spremu i ne može ga se nigdje drugdje ˝staviti˝. Ako sud naredi vraćanje radnika na posao, to je jedino mjesto na koje ga se može vratiti.
  5. Imam jedan problem. Radnik je dobio otkaz, uputio je poslodavcu zahtjev za zaštitu zakonitosti no zahtjev je odbijen. Radnik tuži poslodavca sudu i sada se čeka na prvo ročište. Napominjem da je radniku istekao otkazni rok i zaključena mu je radna knjižica. Pitanje glasi: da li osoba koja će sada raditi na njegovom radnom mjestu treba dobiti ugovor na određeno vrijeme do okončanja sudskog postupka ili može dobiti ugovor na neodređeno vrijeme? Naime, recimo da dobije ugovor na neodređeno vrijeme, a ovaj prvi radnik odlukom suda bude vraćen na radno mjesto, u kakvoj je poziciji radnik koji je došao na njegovo radno mjesto? Unaprijed hvala na pomoći!
  6. Taj jedan dan razmaka poslodavcu ne donosi nikakvu korist u pravnom smislu. Međutim, ako je vaša supruga radila 1.12., a prijavljena je od 2.12., poslodavac čini prekršaj.
  7. Sorry, Sizife, na vas se nije odnosilo ono o vojnoj mirovini. Ali, odnosilo se ono: ˝prodike o moralu˝. Ne možete čovjeka, o kojem nemate dovoljno informacija, pitati da li je pravedno da prima i mirovinu i plaću, kada svi znamo kolike su danas prosječne mirovine.
  8. Sizife i buda1965, ovo je pravni forum, dakle, mjesto na kojem se daju pravni savjeti, a ne prodike o moralu. Vi ste odmah ˝zaključili˝ da bi čovjek mogao biti vojni invalid i to sa PTSP-om! Mislim, stvarno! Niste pomislili da se možda radi o osobi koja ima malu mirovinu, nedovoljnu za golo preživljavanje, pa želi na pošten način popuniti kućni budžet?!
  9. Newbie vam dobro govori. Ja bih dodala još nešto: već u srpnju je Gradski ured odredio koliko će koja škola imati razrednih odjela, s obzirom na broj upisane djece, tako da je vaš ravnatelj već onda znao da će imati tehnološki višak i o tome je morao obavijestiti Gradski ured (da li je to učinjeno možete provjeriti u tajništvu škole). Drugo, istina je da se ravnatelji prilikom takvog otkazivanja rukovode brojem godina staža i socijalnim statusom svakog pojedinog profesora, ali isto tako ne mogu uručiti takav otkaz profesoru koji je već jednom bio tehnološki višak pa je kasnije opet zaposlen. Dakle, neke od tih vaših kolega koji se ne trude kao vi i koji su dobivali opomene zbog svoga rada, ako su jednom već bili tehnološki višak, sada to ne mogu biti, bez obzira na sve. Na žalost, vi sada imate peh da ste najmlađi i bez djece, a time i "najpogodniji" kandidat za otkaz. No, nalazite se na listi tehnoloških viškova u Gradskom uredu, pa ćete imati prednost pri zapošljavanju čim se otvori radno mjesto koje zahtijeva vaše kvalifikacije, a toga će sada, početkom školske godine, biti dosta. Zato, samo hrabro i nedajte se!
  10. Bilo bi dobro da nam doslovno prepišeš što je pisalo u natječaju. Naime, vježbenici se mogu primati i na određeno i na neodređeno vrijeme.
  11. Slažem se s Flokijem i nadodajem: radnik vam mora dostaviti potvrdu o privremenoj nesposobnosti za rad najkasnije u roku od 3 dana od početka bolovanja, a ako to iz opravdanih razloga nije mogao učiniti u tom roku, onda najkasnije u roku od 3 dana od prestanka djelovanja tog opravdanog razloga.
  12. Malimali, izbjegavanje preuzimanja preporučene pošiljke samo odgađa neminovno, tako da vam savjetujem da je preuzmete i suočite se s posljedicama, jer će one biti manje što to prije počnete rješavati. Ako se radi o pozivu na sud, onda otiđite na sud i pokušajte se izvući, a ako ne uspijete, platite kaznu i gotova priča. Što to dulje traje, to je i kazna veća zbog troškova. Drugo, nemojte se više švercati po tramvajima i busevima jer očito u tome nemate sreće i ulovit će vas opet i opet. I ne samo to, pogledajte koliko ste se do sada naživcirali! Zar je to vrijedno toga? Ako niste zaposleni, besplatni pokaz možete dobiti prijavom na Zavod za zapošljavanje.
  13. Imate pravo na nadoknadu za smjenski rad. Obratite se inspekciji rada, a možete i tužiti poslodavca.
  14. Remećenje kućnog reda i mira spada u prekršaje. Vi pozovete policiju, oni utvrde stanje i ako ustanove da je došlo do remećenja, sami će podnijeti prekršajnu prijavu nadležnom sudu.
  15. Upravo tako! Porodni dopust i bolovanje zbog komplikacija ne smatraju se prekidom rada, tako da ne morate odrađivati 6 mjeseci kako biste stekli pravo na puni godišnji.
×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija