Jump to content

porezi.net

Korisnik
  • Broj objava

    30
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Sve što je porezi.net objavio

  1. Moderatoru svaka čast na stručnost ali se ne slažem s njegovim mišljenjem, i smatram jasnom i preciznom segregacijom u društvu koja je nespojiva s ustavom RH-a. Smatram da je direktno prekršen čl. 41. st. 1. Ustava koji kaže Sve vjerske zajednice jednake su pred zakonom i odvojene od države. Makar je Vlada Republika Hrvatska potpisala posebni sporazum s Vatikanom i u biti prekšila ovo načelo odvojivosti. Ovakvom podijelom u vrtiću (kao i škole) jasno se utvrđuje da određena javna ustanova nije primjenila načela "laičke" države, formiranjem određene grupe djece određene vjerske ispovijesti. Ono dijete koje ateista ili je druge vjere upravo treba naučiti da smo različitih vjera i ispovijesti. Prema tome nije "bauk" zajedništvo, nego je "bauk" segregacija po ispovijesti, ne okrećimo pilu naopako. Onda po toj logici idemo primjeniti "šerijatske" zakone pa odvojiti djevojčice od dječaka i dati im iste uvjete u vrtiću, i reći da su se ispunili uvjeti iz Zakona, a odgojnim mjerama i "pečaćenjem" u sredini reći tko kojem društvu pripada. I na kraju slagali se vi ili ne vjeronauku nije mjesto u vrtiću i školi nego u crkvi, bez obzra što je Republika Hrvatska potpisala posebni sporazum s Vatikanom. A bonton, etika, seksualni odgoj, "staro" domaćinstvo i slično su dio škole. Ali za sto godina će se to proomjeniti.
  2. Načelno s tim oprezno, i bez savjeta dobrog poreznog stručnjaka koji će pogledati sve papire ne ulazite u posao.
  3. Nažalost Porezna uprava je sa zakonske strane u pravu, zakon je već citiran, i ne prepoznaje "pojam" neuseljive nekretnine, ni od koga, ni koliko je daleko od vas, niti stanje i niti kako je stečena. Čak i kod procjene poreza na promet nekretnina pod pojam tržišna cijena ne želi uključiti u smanjenje porezne osnovice pojam "neuseljiva nekretnina".
  4. Nastavak priče, ako policija i inspekcije ne obave svoj posao, onda sve to ponovi istim postupkom (pismeno i povratnicom)na njihove unutrašnje nadzore. Zainteresiraj kojeg novinara, da se stvori i pritisak javnosti, i na kraju kada "izgubuš sve živce" onda ćeš uspjeti. Žalosno, ali tako je.
  5. Hvala na odgovorima. Žalba je napisana, pa ćemo vidjeti. Ovo telelfonom mi je u razmatranju. pozdrav
  6. Točno, Porezna uprava, čl. 94. čl. 4. Općeg poreznog zakona, koji kaže: Zastara prava na naplatu poreza, kamata i troškova ovrhe počinje teći nakon isteka godine u kojoj je porezni obveznik sam utvrdio poreznu obvezu ili nakon isteka godine u kojoj je porezno tijelo utvrdilo poreznu obvezu, kamate i troškove ovrhe. Tumači uvijek drugi dio rečenice "ili nakon isteka u kojoj je porezno tijelo utvrdilo poreznu obvezu". Ovo je najveći problem ako je kupoprodajni ugovor jako star, Porezna uprava si daje temeljem ove formulacije pravo da naplate porez na promet nekretnina i na Ugovore stare 30-40 godina. Lakše će vam ući u zastaru ako ste orobili banku, nego ako niste platili porez na promet nekretnina.
  7. Pred koji dan mi je "pauk" digao auto na mjestu rezervirano za invalidne osobe. Međutim, situacija malo "sivlja" nego inače, naime, pauk mi je digao auto pred bolnicom. Kao suvozača sam imao majku koja nije registirani invalid u smislu zakona, ali je od operacije kuka od petog mjeseca je uništen živac lijeve noge i jedva je pokretna, pa sam zato i stvarno stao najbliže bolničkom ulazu, a ne zbog hira. Da bude još gore baš taj dan nalazom mjerenja struje po tim živcima ustanovljen je trajni invaliditet. Baš sam se jadno osjećao, prvo majka mi ostaće jedva pokretna, doktor ne daje šanse za oporovak, a zatim vas dočeka "prazno mjesto". Žalbu mislim poslati s dva dokaza. U jednom nalazu koji je samo 15-tak dana prije od ortopeda koji kaže da mama može samo hodati hodalicom i 2. nalaz od toga dana upravo iz te bolnice, gdje se vidi da je naparvila pretagu živaca (EMNG) i da ima trajno oštećenje živaca. Sukladno Zakonu o prekšaju zatražiti ću i svjedoke i Zagrebparkinga i Policije, jer sam sa mamom direktno s taksijem došao u Strojarsku po auto, pokušavajući objasniti situaciju, naravno pravni sistem melje (kada ne treba). Čak djelatniku Zagrebparkinga je stvarno bilo žao što su digli auto, pravdajući kolege da oni uistinu nemogu znati ako nema naljepnice da je bio invalid u autu. (u upravu je) Da li ima u ovakovom slučaju smisla žalba. Unaprijed Hvala.
  8. Obratite pažnju, jer prijevoz ne ulazu osnovicu posebnog poreza, ako je ušao pogriješili su. Topli obrok je odavno ušao u bruto, naime ne postoji neoporezivi topli obrok. To je bilo pred jedno 5-6 godina, kada je topli obrok bio izjednačen s prijevozom. Pa ako vam je topli obrok bio refundiran, provjerite, morao bi Vam biti u brutu jer sukladno zakonu o porezu na dohodak na njega bi se obračunavali porezi i doprinosi. Ako vam je iskazan posebno u netu, onda poduzeće pogrešno radi, makar sumnjam da se takva pogreška potkrala nakon tako dugo vremena od ukidanja "toplog obroka" u netu. Podredno, Ministartvo financija je objavilo dodatnu uputu o razredima i to 05.08. 2009. i to nakon upozorenja u Dnevniku, koju citiram: "Poseban porez na plaće, mirovine i druge primitke veće od 3.000,00 kn do 6.000,00 kn plaća se po stopi 2%, a na plaće, mirovine i druge primitke od 6.001,00 kn po stopi 4%. ", završen citat. Slatko sam se nasmijao jer sam i ja napravio ovu grešku u drugom postu jer sam zaokružio na kune, zaboravio lipe. I dobio sam kritike da sam nesposobnjaković. Ostaje, i dalje 3.000,01 do 6.000,00 kn 2%, i od 6.000,01 preko 4%. Svi koji pokušaju tužiti poslodavca za ravnih 6.000,00 kn zaboravite, izgubiti ćete spor 100% .
  9. Zakon je šlampav, to se mogu složiti (još i gore),ali tko se bavi porezima u razradi je sasvim razumljiv. Ima bolja riječ da se umjesto "na iznos veći od" koristila riječ "preko", ali sa svima koje sam kontaktirao u vezi poreza niti u jednom trenutku nije postavila "sumnja" oko postavki razreda i samog iznosa od ili od manjeg iznosa 6.000 kn. Vjerojatno odmah je svima jasno da po "prirodi stvari" nema "rupe". Zato ne vidim cjepidalčenje u drugom postu gdje sam zaokruživao na 1 kn, a na puno važnije sam odgovarao, a vidjelo se da ne navodim lipe. Samo vi isplatite upravo 6.000,00 kn pa da vidimo kako bi se na Upravnom sudu za jedno 5 godina protumačilo ovo pitanje. Nažalost, čak i na jasnija pitanja imam rješenja koje je Upravni sud dosudio u korist Ministarstva financija.
  10. Ali imam ja komentar, Točno je da sam napisao krivo raspon, odnosno da nisam uključio lipe, tj priču sam zaokružio na kune, nisam smatrao da će za bit priče neko baš cjepidlačiti na lipe, jer kada sam odgovarao bio sam skoncentriran na oporezivost a ne točno na lipu. Ispravak netočnog navoda je da od 3.000,01 kn do 6.000,00 kn je 2% a od 6.000,01 kn je 4%. Ali gospodin fable se niti s tim ne slaže, jer on išćitava nešto drugo u Zakonu.
  11. Poštovana, prije nego što otvorite bilo kakvi dućan, prođite edukaciju. (Seminare i tečajeve), ili budite spremni plaćati ljude koji će raditi za vas (što je vjerojtno kod vas nemoguće.) Samo ukratko da odgovorim da ne možete prodavati robu koju ste (kao krajnji korisnik - fizička osoba) naručili preko e-bay. Za sve druge uvoze morate se upoznati s vanjsko trgovinskim poslovenjm, računovodstvom, porezima, carinom, trgovinom itd. i itd. Iz samog formiranja pitanja se vidi da vam je jako daleki put od ideje do otvaranja dućana temeljem SVIH znanja i zakonskih propisa koji uređuju to pitanje. Ali se nedajte obeshrabriti, samo vam želim reći da bez expresnog učenja vašu ideju nećete moći provesti.
  12. Ne nije, ovo se primjenjuje za nabavku vozila prema posebnim propisima, za invelide (što domovinskog, što civillnog). Oslobađanje se evidentira "zelenim žigom" na računu pri nabavci (novoga) vozila. na prvi pogled lijepo zvuči ali nije tako.
  13. Isto piše, ali treba pažljivo čitati i shvaćati pojmove, znači plaća se od 6.000,01 kn po 4%, kao i od 3.000,01 kn po 2%. DO uključuje brojku, a OD je brojka koja viša od toga, znači slijedeća jedna lipa.
  14. Što se tiče obrtnika, treba prepoznati da li ima samo dohodak od samostalne djelatnosti, koji plaća akontacije sukladno poreznom rješenju Porezne uprave, u tom slučaju ne plaća posebni porez od 3001 do 6000 - 2% ili od 6001 kn i više 4%. Međutim ako radnicima (a može teoretski i sebi) isplaćuje plaću temeljem nesamostalnog rada onda ide navedeni posebni porez. Međutim, bez obzira što će smanjiti plaću radnicima, porezni obveznik je obrtnik pa je i uplatni račun i poziv na broj na JMBG obrtnika Porezna uprava je izdala posebne Upute koje možete nači na njihovim web stranicama ili porezi.net.
  15. Nije mi jasno do kraja pitanje, ali vrlo jednostavno sav uplaćen porez i prirez sa na konačnoj razini sravnava na kraju godine, pa uplaćenih 5.000 kn, ulazi u konačni obračun poreza, nije bitno od kojeg je poslodavca, jer on je isplatitej, ali ste VI porezni obveznik, i hipotetički gledajte na to kao da ste vi uplatili porez ili niste (grubo rečeno).
  16. Samo da nadopunim jer imam izuzetno veliko iskustvo na relaciji klijent računovdstveni servis. Morate sebi postaviti pitanje što očekujete od knjigovdstvenog servisa, naime, nevjerojatno veliki broj poduzetnika misli da ako su našli knjigovdstveni servis, da su rješili sve probleme, a u biti su rješill manji dio problema. 1. Da li očekujete od knjigovdstvenog sevisa samo da knjiži i napravi završni račun, to je jedna cijena. 2. da li očekujete od knjigovdstvenog serisa očekujete da vam vodi obračun i plaćanje PDV-a, to je druga cijena 3. da li očekujete od knjigovdstvenog servisa da obavlja sastavljanje svih potrebnih obrazaca, dostavlja Poreznoj upravi, odlazi po izvode i sl, to je treća cijena 4. Da li očekujete od knjigovdstvenog servisa da vam pruža računovodstvene i porezne savjete vama, to je četvrta cijena 5. Da li očekujete od knjigovdstvenog servisa i Vas obučava i podučava u poslovanju i organiziranju poslovne dokumentacije, to je peta cijena I na kraju poduzetnici se vesele da su našli servis za 100-200 €, ali zaboravljaju da su samo riješili točku 1., a da su im puno važnije točke ostale neriješene. Onda kada otkriju da to nije riješeno onda na knjigovdstvene servise rade pritisak da u dogovorenu cijenu uđu sve četiri točke. Što servisi zbog konkurencije i popuštaju, ali osim deklaritivnog odgovora, dobivaju u suštini nekvalitenu uslugu sukladno "koliko para toliko muzike". Osobno se ljutim na knjigovdstvene servise koji sa mali broj ljudi, zbog preživljavanja vode 40-50 poduzetnika, umjesto da vodi njih 10-tak, ali po pravoj cijeni. Pošto vidim da ste apsolutna početnice, nemojte zanenariti da sve dokumente koje vas traži knjigovodstveni servis nisu bez veze i da slušate kada vam knjigovođa nešto traži ili traži da radite na određeni način. Sve je to zbog Vas i propisa, i na kraju čitajte knjigovodstvene podatke jer oni nisu zbog države nego zbog Vas, puno se može pročitati ako netko hoće čitati. Ovisno o vašoj djelatnosti smatram da morate ući u elementarno znanje računovdstva i propisa koje su vezani za vaše poduzetništvo, ili imati vrlo skupi servis u kojem ćete biti sigurni. (makar nekada skupo ne podrazumjeva i kvalitetu)
  17. Više niti jedna banka nije izuzeta. Ja ne da sam čuo nego vidio, to mi je struka. Nažalost sami djelatnici po šalterima banke neznaju ništa o tome jer im je informacija došla u jednoj od stotina uputa koje stižu iz back offica i u pravilu čita samo voditelj poslovnice. Uostalom ne možete očekivati pravni savjet iz ovoga pitanja od osobe na šalteru, jer ona samo dobiva precizne upute kako postupiti bez puno obrazloženja koje zakonske odredbe to uređuju.
  18. Ne savjetujem muljanje, iz dva razloga, što Porezna uprava može provjeriti pri svakom podnošenju vaše Porezne prijave za porez na dohodak gdje stanujete, te morate dati izjavu da stanujete na adresi novoga stana, te preslikati osobnu, ako želite koristiti olakšicu temeljem stambenog kredita. Morate biti na toj adresi sve dokle imate stambeni kredit, za koji ćete (pretpostavljam) koristiti olakšicu.
  19. Nažalost, u dosta ste teškoj situaciji, jedino vam je rješenje naći dobrog odvjetnika (ne bilo kojeg) koji izvrsno zna kazneni postupak. Previše je tu elemenata u samom postupku da bi vam se preko foruma moglo pomoći. Bolji je pravac da nazovete sve žive i da se raspitate za dobrog odvjetnika u kaznenom postupku (bez obzira na loše iskustvo). U maloj ste prednosti prema drugima jer ste ipak rukovoditelj što znači da ćete moći i platiti dobrog odvjetnika, što drugi ne mogu niti pomisliti pa čekaju odvjetnika po službenoj dužnosti. Na policiji se javite sa odvjetnikom. Podredno ako mislite da navijam za svoju struku varate se jer sam ekonomist, ali znam i imam iskustva u predistražnim radnjama kaznenog postupka, te mi je poznat postupak, koji vi u kratkom vremenu ne možete savladati. Visina kazne je vrlo rastezljivo, jer ovisi za koje ste kazneno dijelo prijavljeni (točni članak kaznenog Zakona), te o samom tijeku suđenja uključujući otežavajuće i olakotne okolnosti u počinjenju kaznenog dijela..
  20. Na tvoje pitanje jednostavan je odgovor, ti ništa ne kupuješ, ti daješ milodar, i nema veze sa prometom i Zakonima koji su vezani uz promet i gospodarsku djelatnost. Trebalo bi vijdeti Zakon o crkvenim zajednicama kako uređuju ovo pitanje. Čak i da dobiješ račun (hipotetički) ne bi ti bila nikakva porezna olakšica. Crkva je oslobođena PDV-a, a na prihode ne plaća dobit, prema tome na tvoje "zločesto" pitanje ostaje, bog će ti platiti ili ćeš ti njemu platiti...
  21. Možete imati problema i to od nedavno, naime od 01. listopada 2007. godine, banke su dužne dostaviti i promet po deviznom računu Poreznoj upravi. Porezna uprava može vidjeti tu doznaku, i može ići u provjeru vaše doznake iz inozemstva. Teško mi je procijeniti stvarni rizik, ali postoji.
  22. Kratko, ne možete, imate dva kuporodajna ugovora koja ste dužni prijaviti u roku 30 dana, koja su osnovica za obračun poreza na promet nekretnina. Porezna uprava ne poznaje vezane ili slične uvjetovane promete..
  23. Jedini način da upravnom postupku riješite problem sa drugostupanjskim, da podnesete požurnicu pozivajući se na čl. 247. Zakona o općem upravnom postupku gdje je rečeno da drugostapnjski organ mora donijeti Rješenje u roku 60 dana. U suprotnom imate pravo podnijeti tužbu Upravnom sudu, kao da je doneseno Rješenje gdje vam je odbijena žalba. (Ispraval od 12.05.2008, lex specialis je čl. 168. st. 5. Općeg poreznog zakona, gdje je također utvrđeno da drugostupanjsko tijelo mora izdati rješenje u roku dva mjeseca, sve ostale tvrdnje ostaju) Neki paušalno tvrde da navedena požurnica iritra drugi stupanj te da može utjecati na lošiju odluku drugostupanjskog tijela. Ja nemam taj stav, jer sam imao prilike upoznati sustav kako djeluje, te ako je dato kvalitetnom pravniku ono će po svojoj savjesti napraviti posao, onda navedena požurnica neće utjecati na njegovu odluku. Ako je došlo nekvalitetne i nestručne osobe, isto ćete doznati za godinu ili godinu i pol te će te samo imati zatezne kamate. Požurnica ne smije utjecati i u pravilu ne utječe na kvalitetu odluke, a može vam uštedjeti zatezne kamate.
  24. Ako sam dobro shvatio vi ste niste kupili prvu nekretninu, te niste ispunili uvjete za olakšicu. iz članka 11. toč. 9. Zakona o porezu na promet nekretnina utvrđeni su kumulativni uvjeti da ispune uvjeti za olakšicu, jedan od kumulativnih uvjeta je: - da građanin te članovi njegove uže obitelji nemaju u vlasništvu stan odnosno kuću za odmor te druge nekretnine znatnije vrijednosti. U mišljenu PU daje ovako objašnjenje ove stavke: Pravo na oslobođenje od plaćanja poreza na promet nekretnina ostvaruju građani koji kupnjom prve nekretnine rješavaju vlastito stambeno pitanje. Dakle, ne radi se samo o kupnji prve nekretnine, već o kupnji prve nekretnine kojom se rješava stambeno pitanje. Navedeno proizlazi i iz odredaba Zakona iz kojih je vidljivo da se dopušta mogućnost da porezni obveznici, koji traže pravo na oslobođenje od plaćanja poreza na promet nekretnina, imaju već u vlasništvu neke nekretnine koje su između ostalog mogli i steći kupnjom, ali je uvjet da te nekretnine ne rješavaju njihove stambene potrebe odnosno da nije riječ o nekretninama znatnije vrijednosti. Znači da ste bili samo na 1/4 od RM-a stekli biste pravo, ali ste vi imali stan od 58m2, te ne riješavate prvi put stambeno pitanje. Pozdrav
  25. Vrlo kratko, u pravu su, trebali ste se informirati sa računovođom ili poreznim stručnjakom prije. U Zakonima nema praćenje "svoje" logike, nego što kaže propis. Plaćanje PDV-a i priznavanje pretporeza su dvije različite radnje, koje uređuju različiti članci u Zakonu i Pravilniku. Dug porezni postoji, i nemate šanse da ga osporite u upravnom postupku. Da vam cijelu logiku idem objašnjavati nema smisla, to bilo isto kada bi ste vi mene u jednom malom tekstu išli učiti programirati. Pozdrav
×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija