Jump to content

Vlasništvo...


ToniJ

Preporučene objave

Poštovani,

prije par godina ja i otac smo sklopili ugovor o doživotnom uzdržavanju.

Ugovor obuhvaća kuću, par zemljišta i korištenje grobnice i to je upisano u vlasnički list nekretnine.

Otac bi sada htio da sve navedeno pređe u moje vlasništvo, naravno ja bih ga uzdržavao kao i do sada.

Meni je ugovor koji smo sklopili ok, međutim on ne želi imati ništa u svom vlasništvu kako bi mogao dobio socijalnu pomoć, mirovina mu iznosi 1.500,00 Kn.

Možete li mi molim Vas pojasniti proceduru za navedeno i je li potreban odvjetnik, možemo li mi to sami napraviti i na koji način.

Kada napravimo navedeno i ja postanem vlasnik, može li se na tu imovinu tražiti nužni dio?

Sestra je upoznata sa svime i slaže se ali evo čisto pitam ima li pravo naknadno tražiti nužni dio, ona, nećaci ili očeva prijateljica.

Dodao bih samo još informaciju kako je u tijeku legalizacija kuće. 

Rješenje imamo, na očevo je ime, nije upisano u vlasnički list trebamo napraviti geodetski elaborat.

Jeli potrebno prvo riješiti legalizaciju do kraja, mislim upisati ju u vlasnički list, nakon toga riješiti vlasništvo.

Ili legalizaciju mogu privest kraju i ja naknadno, odnosno upisati u vlasnički list, treba li mi u tom slučaju punomoć od oca?

Unaprijed zahvaljujemo na trudu i savjetu.

Lp

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sklopite ugovor o dosmrtnom uzdržavanju, nakon toga na ovjeru kod bilježnika te s tim ugovorom idete na gruntovnicu knjižiti se kao novi vlasnik (kod ovog ugovora o uzdržavanju imovina odmah prelazi na davatelja uzdržavanja). Preporuka je da odvjetnik sastavi taj ugovor ali ako imate šprancu ugovora možete promijeniti samo imena i ostale podatke u ugovoru.

Sestra nema pravo na nužni dio jer je ugovor o dosmrtnom uzdržavanju naplatni pravni posao. Osim ako dokaže da niste uspjeli ispuniti svoju obavezu prema ocu u vidu udržavanja

Pametno je prije riješiti legalizaciju prije pa tek onda ići u ovo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam na odgovoru!

Postoji li neka druga opcija osim ugovora o dosmrtnom uzdržavanju. Mislim da otac neće imati pravo na socijalnu pomoć jer sam ga ja opet obvezan uzdržavati po ugovoru kao i ugovorom o doživotnom uzdržavanju kojeg sada imamo.

Koliku uopće naknadu otac ima pravo dobiti ako prima mirovinu 1.500,00 Kn, može li mi netko molim Vas to provjeriti.

Ja mu već skoro 10 godina plaćam sve režije, ali ako ima pravo dobiti još neku socijalnu naknadu za svoje osobne potrebe žašto ne. 

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija