Jump to content

Agrarna reforma - vlasnistvo nad zemljistem


Jurica28

Preporučene objave

Postovani,

Treba mi savjet i pomoc.  

U jednoj opcini u Dalmaciji iza 1945 godine, drzava je podijelila dosta terena ljudima da se isti odrzavaju kako i stoji u naslovu.  Prije nekih 20+ godina, moja obitelj se zamijenila za poljoprovredno zemljiste sa korisnikom zemlje   ( vlasnik  preko katastra), ali u Zk, stvarni vlasnici su nasljednici obitelji do 1945. JOs da napomenem ti stvarni vlasnici su i vlasnici preko 60 hektara zemlje u toj maloj opcini - znaci prakticno vise od pola sela je njihovo . Na tom zemljistu smo napravili kucicu koja je uredno legalizirana nakon snimka iz 2011 godine.   Kako EU zahtjeva da se sve parcele rijesu, tako je i ta opcina pokrenula katastarsku izmjeru prije nekih 4-5 godina. Sve se lijepo izmjerilo tako da  stvarno stanje  napokon bude rijeseno. Prije nekih par dana, pocelo se i sa sudom. Posto je  velika guzva, dosta vremena ce proci da se napokon sve rijesi. Mene zanima, sad kad sud bude rijesavao te parcele prema postojecem stanju, da li postoji mogucnost da moja obitelj izgubi to zemljiste koje je u posjedu tog korisnika od 45. Nama je receno da pokrenemo Pojedinacni Ispravni postupak, ali proucavajuci na internetu, za to nam treba  prava cestica zemlje. Posto je pravu cesticu zemlje nemoguce dobiti jos ( kako sam rekao, parcele su u takvom neredu, da se nista ne slaze).  Da li da cekamo poziv suda za sve zemlje  ili sto nam je radit?

Pitanje 1 - da li moja obitelj moze izgubiti to zemljiste?

Pitanje 2 - da li da cekamo poziv sa suda pa da to ide svjoim tokom..

Pitanje 3 - da li da pokrenemo i kao Pojedinacni ispravni postupak

Molim za bilo koji savjet.

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako ne bi imali bilo kakav dokaz vjerovatnog vlasništva iz prijašnjih vremena, ugovor o zamjeni ili bilo što drugo (jer ni Rješenje o izvedenom stanju ne zadire u vlasništvo), da moguće je jer ćete i nakon nove izmjere dobit poziv suda na javno izlaganje elaorata katastarske izmjere (prije toga i na predočavanje ako već nije bilo) na kojem bi trebali donijeti isprave koje vam idu u korist.

Za pokretanje pojedinačnog ispravnog postupka, osim čestice, opet vam treba isprava kojom dokazujete osnovanost prijedloga za pokretanje postupka što u praksi znači da trebate imati ispravu koja vas legitimira kao vjerovatnog vlasnika, tj. dokazi prava i pravnih činjenica.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 55 minuta, Spitfire je napisao:

Ako ne bi imali bilo kakav dokaz vjerovatnog vlasništva iz prijašnjih vremena, ugovor o zamjeni ili bilo što drugo (jer ni Rješenje o izvedenom stanju ne zadire u vlasništvo), da moguće je jer ćete i nakon nove izmjere dobit poziv suda na javno izlaganje elaorata katastarske izmjere (prije toga i na predočavanje ako već nije bilo) na kojem bi trebali donijeti isprave koje vam idu u korist.

Za pokretanje pojedinačnog ispravnog postupka, osim čestice, opet vam treba isprava kojom dokazujete osnovanost prijedloga za pokretanje postupka što u praksi znači da trebate imati ispravu koja vas legitimira kao vjerovatnog vlasnika, tj. dokazi prava i pravnih činjenica.

Hvala puno na odgovoru.

Ovako jos, prijasnji korisnik posjeda je upisan u katastru kao posjednik. Mi smo se promijenili sa posjednicima i to je ovjereno kod javnog biljeznika.  Svjedoci mogu posvjedociti da zk vlasnici nikad nisu bili na zemlji i da su posjednici obradjivali zemlju od 2 sv rata.  Jer po tome,cijelo selo moze izgubiti svoja imanja. Prakticno,moja obitelj koristi to zemljiste ima 20tak godina, plus posjednik jos 40-50.. zemljiste je klasificirano kao oranica

Kad je bila izmjera prije par godina, sve parcele su se obiljezile sa bijelim oznakama i obavljeno je slikanje i geodetska mjerenja.  Pozivi od mjeraca su se prihvacali i osobe su se upisale tko ce biti ja mislim podsjednik.  Znate kako to ide kod tih opcinskih mjerenja kad drzava organizira.

Zanima me sto nam je raditi sad kad sud bude zvao za cestice u dogledno vriieme. Ako bude i potrebno nije problem platiti i neku za zemljiste. 

Ne bih volio da se ta kucica koja je sagradjena izgubi,ili jos gore i srusi.

 

Molim za savjet..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , Jure28 je napisao:

Kad je bila izmjera prije par godina, sve parcele su se obiljezile sa bijelim oznakama i obavljeno je slikanje i geodetska mjerenja.  Pozivi od mjeraca su se prihvacali i osobe su se upisale tko ce biti ja mislim podsjednik.  Znate kako to ide kod tih opcinskih mjerenja kad drzava organizira.

Da, pozvani ste da obilježite granice zemljišta trajnim oznakama i upisani kao nositelji prava. Slijedeći korak bi bio da vas pozovu na predočavanje elaborata katastarske izmjere gdje ćete potpisati izjavu da ste suglasni s podacima u popisnom listu ako smatrate da su sukladni s prikupljenim podacima i idu vam u prilog, ili nećete potpisati ako ne vam ne odgovaraju te ćete biti pozvani na izlaganje na javni uvid elaborata katastarske izmjere i kao pozvana stranka ponijeti dokumentaciju koja vam ide u prilog.  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija