Jump to content

Darovni ugovor, plodouživanje, ovisnost


suede12312

Preporučene objave

Pozdrav,

Otac mi je darovao nekretninu, tada sam bio maloljetan. U darovnom ugovoru stoji da otac i majka imaju pravo doživotnog plodouživanja na nekretnini (majka je u međuvremenu preminula), no isto tako stoji da se darodavatelj (otac) obvezuje preuzeti na sebe teret na nekretnini u obliku stambenog kredita. Taj kredit ne otplaćuje već dugi niz godina i ovršen je po njemu (i po nizu drugih stavaka zbog neplaćanja raznih računa). Te silne ovrhe su i razlog darovanja ove nekretnine, kako je ne bi izgubio putem nekog ovršnog postupka. 
Važno je spomenuti i da na nekretnini nije upisan teret u obliku plodouživanja, ta stavka postoji samo u darovnom ugovoru. Ne znam zašto nije upisana u ZK.


Živim s ocem u tom stanu, no suživot postaje više manje nemoguć. Otac je dugogodišnji ovisnik/alkoholičar koji ne priznaje problem te mu se ne može pomoći bez njegove volje. Situacija se početkom godine pogoršala te tražim neko rješenje što mogu napraviti s pravne strane, a da sam koliko toliko osiguran.
Htio bi napomenuti da nikada nisam pokušao oca izbaciti iz stana ili mu na bilo koji način uskratiti to plodouživanje. No postavljam razna pitanja pošto mu mentalno stanje nije najbolje i ne znam što mu sve može pasti napamet pa se pokušavam zaštiti tj. pripremiti na sve opcije.

- Ako se ja odselim, siguran sam da otac neće plaćati račune. Ako sam dobro shvatio, on to niti nije dužan raditi pošto ima pravo plodouživanja - te troškove je dužan snositi vlasnik? Što ako u tom slučaju i ja prestanem plaćati račune?
- Postoji li neki pravni način/ugovor koji bi sklopio s ocem da on odseli na neko određeno vrijeme ili trajno u zamjenu za novac?

- Na koji način otac može pokušati ništiti ovaj darovni ugovor? (prošlo je preko 10 godina od sklapanja) Prolaze li takvi slučajevi u praksi? Ja sam ispoštovao sve stavke darovnog ugovora, čak sam i djelomično otplatio gore spomenuti kredit. Naši međusobni odnosi su dosta loši pa možda tu ima nekog temelja?
- Imam li ja neki način da ništim to plodouživanje? Možda temeljem njegovog nemara i nebrige za nekretninu?
- Što bi se desilo da prodam ovakvu nekretninu? Može li on naknadno novom vlasniku upisati plodouživanje u ZK temeljem tog starog darovnog ugovora?
- Jedna opcija je da se stan iznajmi, a oboje odselimo. U ovom slučaju bi podstanari preuzeli plaćanje režija što meni odgovara. Tu sam čak voljan (a vjerojatno i dužan) sve prihode prepustiti ocu, no stvarno nisam uvjeren da on može voditi najam stana, brinuti o podstanarima i njihovim potrebama, popravcima i slično. Ima li neki pravni način/ugovor putem kojeg bi se ja brinuo o podstanarima, a on ubirao primanja?

U svemu ovome me dosta brine i činjenica da otac ima toliko ovrha na sebi da ih neće otplatiti do kraja života. I da mi sklopimo neki ugovor temeljem ovih točaka iznad, te ga on prekrši, ja sam opet u nepovoljnoj poziciji čak i da sam u pravu - pošto se vjerojatno neću naplatiti nikada.


Isprike na puno pitanja, no jednostavno nisam ni sam pametan što napraviti. Pomoći mu ne mogu bez njegove volje, a živjeti ovako više ne želim. Pa sada pokušavam naći neku soluciju koja bi bila prihvatljiva za obje strane.
Ako netko ima bilo kakvu ideju ili prijedlog što napraviti u ovakvoj situaciji, slobodno..

Hvala,
Lp


 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
Dana 31. 05. 2024. u 22:36, suede12312 je napisao:

Otac mi je darovao nekretninu, tada sam bio maloljetan. U darovnom ugovoru stoji da otac i majka imaju pravo doživotnog plodouživanja na nekretnini (majka je u međuvremenu preminula), no isto tako stoji da se darodavatelj (otac) obvezuje preuzeti na sebe teret na nekretnini u obliku stambenog kredita. Taj kredit ne otplaćuje već dugi niz godina i ovršen je po njemu (i po nizu drugih stavaka zbog neplaćanja raznih računa). Te silne ovrhe su i razlog darovanja ove nekretnine, kako je ne bi izgubio putem nekog ovršnog postupka. 
Važno je spomenuti i da na nekretnini nije upisan teret u obliku plodouživanja, ta stavka postoji samo u darovnom ugovoru. Ne znam zašto nije upisana u ZK.

Ovo je nejasno. Je li upisan Ugovor o stambenom kreditu? To ne može biti upisano na temelju Darovnog ugovora, nego temeljem solemniziranog Ugovora o kreditu. Nadalje, imate li ikakve druge zabilježbe, kao npr. zabilježba ovrhe pokretanja postupka, spora i sl.? Bitno je znati friško stanje u ZK, od danas, a ne izvatci od prije par godina.

Morate dosta toga provjeriti još. Bez obzira što se vi sad vlasnik, ako je upisani teret prije ovog Darovnog ugovora, to ima prvenstveni red. Inače bi svatko mogao kupiti stan na kredit, pa pokloniti drugome i prestati plaćati. 

Ako nema ničeg navedenog, dakle da ste vi upisani ZK vlasnik, vi možete prodati stan kupcu, on će se uknjižiti i neće biti mogući naknadni upis plodouživanja iz prethodnog ugovora o darovanju jer nedostaje osnovni element, a to je knjižni prednik.

Međutim, otac bi teoretski mogao pokrenuti tužbu protiv novog vlasnika i vas jer zapravo gubi svoj smještaj u stanu koji je bio ugovoren. Opet, za ishod tog spora ovisi nekoliko faktora, kao primjerice ako je prethodno ZK rješenje bilo dostavljeno i njemu kao knjižnom predniku, onda je on znao situaciju, imao je priliku žaliti se ili je pak mogao sam podnijeti novi prijedlog za upis plodouživanja. 

Također, i taj novi kupac bi vas mogao tužiti jer ste mu zatajili postojanje tereta plodouživanja, a za kojeg ste očito znali jer ste vi to ugovorili sa svojim ocem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija