Jump to content

Prijava prebivališta/boravišta u iznajmljenom stanu


Lunar2

Preporučene objave

Pozdrav,

Zanima me postoje li neke negativne pravne posljedice za vlasnike stanova koji iznajmljuju svoje stanove najmoprimcima/podstanarima zbog kojeg im ne žele prijaviti prebivalište na svoje adrese? Često nailazim na komentare da stanodavci ne žele prijaviti prebivalište jer onda najmoprimci imaju veća prava pa me zanima ima li tu neke istine ili je to samo mit?

Zanima me također i pitanje vezano za boravište koje ne se ne može prijaviti više od 2 godine. Je li to neovisno o adresi u gradu? Npr. da osoba živi u Zagrebu na Adresi 1 i prijavi boravište 2 puta (dakle ispuni taj uvjet od 2 godine) i sada bi nakon toga trebala prijaviti prebivalište, ali se odseli na drugu adresu Adresa 2 u Zagrebu (grad je ostao isti). Odnosi li se ta prijava boravišta isključivo za prijavu iste adrese ili je to neovisno o adresi ako se radi o istom gradu? Bi li  tim preseljenjem zapravo dobila priliku opet prijavljivati boravište na 2 godine ili bi bez obzira na to što se adresa mijenja, morala prijaviti prebivalište na novoj adresi?

Pokušala sam odgovor naći u Zakonu o najmu stanova i Zakonu o prebivalištu, ali nažalost nisam uspjela. Hvala Vam unaprijed ako budete znali odgovore na moja pitanja :)

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 minuta, Lunar2 je napisao:

Zanima me postoje li neke negativne pravne posljedice za vlasnike stanova koji iznajmljuju svoje stanove najmoprimcima/podstanarima zbog kojeg im ne žele prijaviti prebivalište na svoje adrese? Često nailazim na komentare da stanodavci ne žele prijaviti prebivalište jer onda najmoprimci imaju veća prava pa me zanima ima li tu neke istine ili je to samo mit?

Ne, nema nikakvih posebnih prava najmoprimaca niti obaveza najmodavaca ako najmoprimac ima prijavljeno prebivalište. Rekao bih da je strah najmodavaca ostao iz nekog starijeg vremena kad nije bilo moguće nekom ukinuti prebivalište dok sam ne prijavi novo, ali kako je sad moguće i brisanje prebivališta, to više nije slučaj.

 

prije 14 minuta, Lunar2 je napisao:

Zanima me također i pitanje vezano za boravište koje ne se ne može prijaviti više od 2 godine. Je li to neovisno o adresi u gradu? Npr. da osoba živi u Zagrebu na Adresi 1 i prijavi boravište 2 puta (dakle ispuni taj uvjet od 2 godine) i sada bi nakon toga trebala prijaviti prebivalište, ali se odseli na drugu adresu Adresa 2 u Zagrebu (grad je ostao isti). Odnosi li se ta prijava boravišta isključivo za prijavu iste adrese ili je to neovisno o adresi ako se radi o istom gradu? Bi li  tim preseljenjem zapravo dobila priliku opet prijavljivati boravište na 2 godine ili bi bez obzira na to što se adresa mijenja, morala prijaviti prebivalište na novoj adresi?

Gleda se grad, tako da neće moći produžiti boravište ako promijeni samo adresu, a ne i grad.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija