Jump to content

Moja prava u interakcijama s policijom


Znatiželjni_laik

Preporučene objave

Poštovani pravni stručnjaci

Imam nekoliko pitanja za Vas, kao laik. Ne znam puno o pravu i uzdam se u vašu stručnost. 

Nedavno sam upao u jedan rabbit hole na youtube-u. Gledam tzv. "First amendment audits" (FAA) i stvarno je interesanto. Preporučujem svakome i mislim da će se posebno svidjeti zaljubljenicima u pravo. 

Shvaćam da je Amerika divlji zapad što se tiče zakona u usporedbi sa nama, i nakon što sam malo naučio o njihovim zakonima zanima me kakva je situacija kod nas?

Preciznije, kada imamo posla s policajcima.

Konkretni primjeri i odgovori koji me najviše zanimaju su na pitanja:

1) Ako mi policajac priđe pješke dok sam na javnoj površini i želi razgovarati sa mnom, a ja ne želim sa njim, mogu li zakonski odbiti razgovor i samo nastaviti svojim putem?

2) Ako policajac traži od mene dokumentaciju, moram li mu je predati ako me, iz moje perspektive i objektivnog stanja stvari, samo nasumično izabrao, bez nekog određenog razloga?

3) Koji bi bili razlozi koji bi me zakonski obvezali na komunikaciju s policajcem i predavanje svojih dokumenata ili informacija koje će dovesti do moje identifikacije?

4) Smijem li snimati svoju interakciju s policijom? Na mobitelu, tako da nije skriveno i potajno nego svima jasno da ga snimam. Jer za ovo sam čak i pročitao zakon.

Parafraziram, naravno:

"Zabranjeno je svako neovlašteno i prikriveno snimanje..." dalje se ne sjećam, ali tu me zanima ovaj "i". Ostao mi je u sjećanju. Čini mi se bitno, ali opet kažem- laik sam. 

Da li to znači da smijem snimati a)civila bez njegove dozvole, ali mu je očito i rekao sam mu da ga snimam

b)policajca bez njegove dozvole dok je obaviješten i očito je da ga snimam?

5) Smijem li snimati tuđu interakciju s policijom? Smiju li se policajci snimati u izvođenju svojih dužnosti? 

6) Smiju li se policajci vrijeđati? Ne mislim sad da se dere na policajca, ali recimo "heh, ma daj kretenu" tonom ko kad frendu to kažeš nakon što je izvalio neku glupost. Ili da mu se pokaže srednji prst? Isto, što ako se kaže uvreda malo ozbiljnijim tonom, sa namjerom da se policajca uvrijedi, ali bez ikakvih prijetećih konotacija? 

Primjer: "Gadiš mi se, šu..ino"

7) Smiju li me policajci zaustaviti bez legitimnog razloga dok vozim? Rutinska provjera, ovo ono... 

8 ) Ako me policajac potjera sa javne površine, bez da sam prekršio zakon, nego čisto zato što mu se ne sviđam (pitam se zašto), moram li ga poslušati? 

9) Ako je odgovor na prošlo pitanje "Ne", i ja ga ne poslušam, i on me uhiti, na sudu će valjda biti oslobađajuća presuda.

Mogu li onda tužiti državu za neke odštete? Što ako sam fizički ozlijeđen? Što ako sam emocionalno traumatiziran od incidenta?

10) Koliko bi jedno takvo suđenje trajalo? 

11) Imamo li mi pravo na šutnju i pravo na odvjetnika plaćenog od strane države? 

12) Postoji li sloboda govora u Hrvatskoj i koja ograničenja na govor postoje? Naravno, čak i u Americi postoje ograničenja, sloboda govora nikad nije apsolutna sloboda govora. Kod nas ih sigurno ima više. 

 

Eto, upao sam u taj rabbithole i počelo me zanimati kakva je situacija s našim zakonima. Googlao sam i tražio odgovore, ali izbacuje mi nekakve indexe i Jutarnje/Večernje listove... 24 sata. Tolko o pouzdanim informacijama. 

Rekoh, najbolje da pitam stručnjake u komentarima, tamo gdje ću ih najviše naći. 

Molio bih da mi odgovore ljudi koji znaju što pričaju jer bih stvarno htio znati istinu u vezi ovoga, a ne da mi se upisivati pravo u 35-oj godini života. I ovo nije zato da mogu biti troublemaker, nego me stvarno zanima. 

Ako netko hoće na bezalkoholno piće ili dva da mi to objasni uživo, možemo i tako dogovoriti. 

Ali plaćam samo cugu, ne konzultacije i odvjetničke troškove. 

 

P.S. Ako je itko zainteresiran za FAA, a nemate što izgubiti ako pogledate jedan video od 15-20 minuta, preporučujem kanale 

"Audit the audit"

"Long Island Audit"

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja bi rekao da ste vi pobrkali USA zakone sa zakonima Republike Hrvatske. Za pola ovih stvari koje ste vi naveli ako ne za sve u Hrvatskoj bi ste bili instantno privedeni u policijsku postaju. Naravno iz ocigledno policajcu opravdani razloga. A neke stvari su tu i kaznena djela kao sto je vrjedjanje policijskog sluzbenika/ce pa da ne idem dalje. 

uređeno: od Smarttti
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Znatiželjni_laik je napisao:

Shvaćam da je Amerika divlji zapad što se tiče zakona u usporedbi sa nama,

Nije divlji zapad, samo je drugačiji pravni okvir koji se razlikuje od našeg, tako da se postupci i pravila ne mogu "prepisivati", a često niti direktno uspoređivati. Isto tako, interakcija s policijom i sudovima je i kod njih često potpuno drugačija nego što se prikazuje u takvim sadržajima.

  

prije 2 sati , Znatiželjni_laik je napisao:

1) Ako mi policajac priđe pješke dok sam na javnoj površini i želi razgovarati sa mnom, a ja ne želim sa njim, mogu li zakonski odbiti razgovor i samo nastaviti svojim putem?

Ne možeš samo otići. Nisi dužan uopće razgovarati s policajcem niti odgovarati na pitanja, ali si dužan dati osobnu ispravu ili svoje osobne podatke ako ju nemaš (u tom slučaju možeš biti i priveden). Isto tako, policajci smiju obaviti pregled i druge radnje ako imaju opravdani razlog, bez obzira činio li se tebi opravdan ili ne. Uglavnom, možeš šutjeti, ali moraš dati isprave i ne smiješ samo otići. Naravno, ako baš šutiš, možeš si zakomplicirati situaciju i bespotrebno završiti u postaji.

  

prije 2 sati , Znatiželjni_laik je napisao:

2) Ako policajac traži od mene dokumentaciju, moram li mu je predati ako me, iz moje perspektive i objektivnog stanja stvari, samo nasumično izabrao, bez nekog određenog razloga?

Moraš, tvoje mišljenje tu ne igra nikakvu ulogu. Ako misliš da je prekoračio ovlasti, možeš se kasnije žaliti, možeš ga i tužiti, ali u tom trenutku moraš dati isprave.

  

prije 2 sati , Znatiželjni_laik je napisao:

3) Koji bi bili razlozi koji bi me zakonski obvezali na komunikaciju s policajcem i predavanje svojih dokumenata ili informacija koje će dovesti do moje identifikacije?

Razloga ima hrpa, vidi čl. 30. Zakona o policijskim poslovima i ovlastima, a i ne možeš znati što oni rade i što traže, tako da se ne isplati komplicirati. Dužni su ti reći zašto te legitimiraju, ali dovoljan odgovor je i da "ličiš na osobu za kojom se traga", a npr. tragaju za razbojnikom odjevenim u tamnu odjeću.

  

prije 2 sati , Znatiželjni_laik je napisao:

4) Smijem li snimati svoju interakciju s policijom?

Da li to znači da smijem snimati a)civila bez njegove dozvole, ali mu je očito i rekao sam mu da ga snimam

b)policajca bez njegove dozvole dok je obaviješten i očito je da ga snimam?

Smiješ snimati na javnom mjestu (ili kod sebe doma), ali mogu ti i zabraniti, ovisno što točno rade. Opet, ako ti zabrane, ne možeš u tom trenutku znati je li zabrana opravdana, ali bolje je poslušati, pa se kasnije žaliti.

  

prije 2 sati , Znatiželjni_laik je napisao:

5) Smijem li snimati tuđu interakciju s policijom? Smiju li se policajci snimati u izvođenju svojih dužnosti? 

Smiješ i smiju, na javnom mjestu, ali opet, ne znaš što rade i mogu ti zabraniti, a ako zabrane, poslušaj. Dodatno, to će možda smetati osobu prema kojoj postupaju, pa i tu može nastati problem.

U svakom slučaju, takve snimke ne smiješ objavljivati, bez obzira na legitimnost kojom su snimljene.

 

prije 2 sati , Znatiželjni_laik je napisao:

6) Smiju li se policajci vrijeđati? Ne mislim sad da se dere na policajca, ali recimo "heh, ma daj kretenu" tonom ko kad frendu to kažeš nakon što je izvalio neku glupost. Ili da mu se pokaže srednji prst? Isto, što ako se kaže uvreda malo ozbiljnijim tonom, sa namjerom da se policajca uvrijedi, ali bez ikakvih prijetećih konotacija? 

Ne smiju se vrijeđati, radi se o prekršaju. 

  

prije 2 sati , Znatiželjni_laik je napisao:

7) Smiju li me policajci zaustaviti bez legitimnog razloga dok vozim? Rutinska provjera, ovo ono... 

Razlog uvijek postoji (akcija kontrole alkohola, tehničke ispravnosti, traganja za osobama i sl.), bez obzira je li ti poznat i slažeš li se s njim.

  

prije 2 sati , Znatiželjni_laik je napisao:

8 ) Ako me policajac potjera sa javne površine, bez da sam prekršio zakon, nego čisto zato što mu se ne sviđam (pitam se zašto), moram li ga poslušati? 

Bez razloga te ne smije otjerati, ali razlog uvijek postoji, bez obzira je li ti poznat i slažeš li se s njim. Kao i ranije, ne isplati se u tom trenutku komplicirati, poslušaj, pa se kasnije žali/tuži.

  

prije 2 sati , Znatiželjni_laik je napisao:

9) Ako je odgovor na prošlo pitanje "Ne", i ja ga ne poslušam, i on me uhiti, na sudu će valjda biti oslobađajuća presuda.

Mogu li onda tužiti državu za neke odštete? Što ako sam fizički ozlijeđen? Što ako sam emocionalno traumatiziran od incidenta?

Uvijek se možeš žaliti na policijsko postupanje i uvijek možeš tužiti, pa će sud odlučiti.

  

prije 2 sati , Znatiželjni_laik je napisao:

10) Koliko bi jedno takvo suđenje trajalo? 

Nemoguće je reći, ali možda i godinama.

  

prije 2 sati , Znatiželjni_laik je napisao:

11) Imamo li mi pravo na šutnju i pravo na odvjetnika plaćenog od strane države? 

Uvijek imaš pravo šutjeti i ne odgovarati na pitanja, a samo u nekim slučajevima imaš pravo na odvjetnika plaćenog od strane države.

  

prije 2 sati , Znatiželjni_laik je napisao:

12) Postoji li sloboda govora u Hrvatskoj i koja ograničenja na govor postoje? Naravno, čak i u Americi postoje ograničenja, sloboda govora nikad nije apsolutna sloboda govora. Kod nas ih sigurno ima više. 

Postoji, kao i svugdje drugdje, ali nigdje nije apsolutna. Amerika (SAD) je malo specifična, ali opet, njihove odredbe se ne mogu preslikavati na nas i mi smo u principu malo stroži kad se radi o vrijeđanju, pozivanju na nasilje, mržnju i sl., tako da nemoj gledati njihove primjere i pokušavati to kod nas, jer postoji velika vjerojatnost da ćeš si stvoriti problem. 

  

prije 2 sati , Znatiželjni_laik je napisao:

Ako je itko zainteresiran za FAA, a nemate što izgubiti ako pogledate jedan video od 15-20 minuta,

Opet, to se može gledati rekreativno, ali niti kod njih u stvarnosti često nije tako, a kod nas nije ni blizu.

Isto tako, ako naletiš na sadržaj "suverenih građana" i sl., radije preskoči, to nema veze apsolutno s ničim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na opsežnom odgovoru, cjenim to.

Nisam ni mislio raditi probleme, samo me zanimalo kakvo je stanje u Hrvatskoj. 

Isto tako, gledajući te kanale, jasno je da to što oni govore policajcima na ulici nekada prođe na sudu, nekada ne. Nekada sud odluči da su policajci postupali u skladu sa pravilima koliko god se interakcija činila nezakonitom, tako da sam svjestan da su ti kanali samo za entertainment, a ne točna reprezentacija njihovog pravnog sustava. 

I da, suvereni građani su najgora bagra. Njih ni ne gledam koliko su cringe. 

U svakom slučaju, hvala još jednom na brzom i informiranom odgovoru. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija