Jump to content

Naknadno etažiranje dvorišta


perica62

Preporučene objave

Pozdrav,

Molim Vas savjet.

Živim u manjoj višestambenoj zgradi (5 stanova) koja je etažirana  prije 10ak godina, no taj elaborat ne uključuje i dvorište (ista čestica). U katastru je upisana stambena zgrada xy m2 i dvorište xy m2, pod vlastovnicu su odvojeno upisani suvlasnički dijelovi u svojim omjerima (etažno vlasništvo). S obzirom da bismo voljeli i pravno podjeliti dvorište i ucrtati parkirna mjesta, da li se to može napraviti etažiranjem dvorišta ili samo dogovorom oko načinja korištenja? Susjed želi dio dvorišta u svojem vlasništvu i stalno prijeti sudskom tužbom. Moram napomenuti da je susjed unatrag nekoliko godina na zgradi nadogradio balkon i zatvorio lođu za što nema građevinsku dozvolu niti suglasnost ostalih suvlasnika. 

Unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovu temu sa svim sastavnim dijelovima (pa i susjedom koji želi dio dvorišta u svom vlasništvu) sam detaljno obradila u temi pa je izvolite pročitati i javiti mi se s eventualnim potpitanjima.

prije 2 sati , perica62 je napisao:

S obzirom da bismo voljeli i pravno podjeliti dvorište i ucrtati parkirna mjesta, da li se to može napraviti etažiranjem dvorišta ili samo dogovorom oko načinja korištenja?

Može i jedno i drugo rješenje - obzirom da u zgradi uvijek ima jedan susjed koji je kontraprotivan svemu, ja bih savjetovala ovaj prvi način.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru!

Pročitao sam Vaš prethodni odgovor na ovu temu pa samo da vidim da li sam dobro shvatio .. tim novim etažiranjem możemo etažirati parkirna mjesta, ali za dvorište možemo samo odrediti način korištenja istog? 

I da li činjenica da na zgradi postoji nelegalna nadogradnja onemogućava postupak etažiranja? 

Hvala! 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , perica62 je napisao:

Pročitao sam Vaš prethodni odgovor na ovu temu pa samo da vidim da li sam dobro shvatio .. tim novim etažiranjem możemo etažirati parkirna mjesta, ali za dvorište možemo samo odrediti način korištenja istog? 

 

Da, dobro ste shvatili.

prije 7 sati , perica62 je napisao:

Susjed želi dio dvorišta u svojem vlasništvu i stalno prijeti sudskom tužbom

Ako želi samo dio dvorišta s parkiralištem u svom vlasništvu, na to ima pravo - ne mora se prijetiti tužbom, ali ako ima aspiracije na nešto veću površinu dvorišta u svom vlasništvu, na to nema pravo, nego samo na korištenju i to prema dogovoru s ostalim suvlasnicima.

 

prije 5 sati , perica62 je napisao:

I da li činjenica da na zgradi postoji nelegalna nadogradnja onemogućava postupak etažiranja? 

Mogla bi - jer je zgrada mala s 5 stanova, pa je svaka intervencija na zgradi uočljiva (pogotovo dvostruka nelegalna, nije to neboder pa jedna zatvorena lođa manje-više).

Da li je taj bespravni graditelj proširio svoj stambeni prostor na lođu ili balkon? Ako je odgovor: da, u tom slučaju je suvlasnik zaista postupio nerazumno, izlažući se posljedicama negativne zabilježbe o bespravnim radovima na svom posebnom dijelu nekretnine.

Kada je zgrada građena, odnosno kakvu ima ishođenu uporabnu dozvolu - za građevine izgrađene do 1. listopada 2007. ili neku noviju? 

Kada ste me već pitali, htjela bih vam dati što potpuniju informaciju, ali u konačnosti će odlučiti vaš projektant ili građevinski vještak (uz sudjelovanje geodeta) na koji način će dopuniti/izmijeniti  plan etažiranja, a nadležno tijelo graditeljstva na koji način će izdati novu ili dopunu potvrde iz članka 71. ZoViDSP, te da li će referent obaviti očevid ili ne... Ovo posljednje navedeno je izvan vaše kontrole, a i mojih pretpostavki.  

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija