Jump to content

Vlasništvo nad nerazvrstanom cestom


alkar1715

Preporučene objave

Pozdrav svima,

Trebam pomoć u vezi jedne katastarske čestice koja je evidentirana kao put i upisana u gradski popis nerazvrstanih cesta. Prema podacima na katastar.hr, kao vlasnik te čestice naveden je moj susjed. Međutim, on tvrdi da je put u njegovom vlasništvu i da nemam pravo prolaziti njime do svoje parcele.

Zanima me sljedeće:


1. Je li istina da je Grad vlasnik ove čestice s obzirom na to da je navedena u popisu nerazvrstanih cesta?


2. Ako je Grad zaista vlasnik, na koji način mogu dokazati susjedu da nije vlasnik puta i da imam pravo prolaza?

 

3. Ima li on pravo na naknadu koju nije dobio, ako je odgovor DA na prva dva pitanja?

 

Unaprijed hvala na pomoći!

Lijep pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , alkar1715 je napisao:

on tvrdi da je put u njegovom vlasništvu i da nemam pravo prolaziti njime do svoje parcele

  1. Taj put samo može biti u njegovom posjedu (a ne vlasništvu). 
  2. I stvarno imate malicioznog susjeda.
prije 10 sati , alkar1715 je napisao:

1. Je li istina da je Grad vlasnik ove čestice s obzirom na to da je navedena u popisu nerazvrstanih cesta?

Trebalo bi provjeriti u gruntovnici da li je Grad upisao taj put kao neotuđivo vlasništvo Grada - ne mora značiti da je automatski prenesena s obzirom da je na popisu nerazvrstanih cesta. Najvjerojatnije grad nije taj put prenesao u svoje vlasništvo dok u katastru posjed glasi na susjeda.

 

prije 10 sati , alkar1715 je napisao:

2. Ako je Grad zaista vlasnik, na koji način mogu dokazati susjedu da nije vlasnik puta i da imam pravo prolaza?

Kako ste dosada ostvarivali pravo prolaza?

 

prije 10 sati , alkar1715 je napisao:

3. Ima li on pravo na naknadu koju nije dobio, ako je odgovor DA na prva dva pitanja?

S obzirom da su Zakonom o cestama(osnovni tekst objavljen u NN 84/11) ceste podijeljene na javne ceste i nerazvrstane ceste, te je tom podjelom učinjen zakonodavni okvir za postupak osnivanja nerazvrstanih cesta ne vodeći računa da je to opsežan posao, u svakom pogledu, koji evo, traje još do dana današnjeg, a od cijelog posla najlakše je napraviti popis nerazvrstanih cesta - gdje je još provedba parcelacijskog elaborata u katastru uz riješeno pitanje izvlaštenja, pravnog posla ili zapisnika o primopredaji puta u vlasništvo JLU, financijsko osiguranje u proračunu za isplatu naknade, te nakon katastarske provedbe i zk provedba nerazvrstane ceste...

Iako je u članku 101. stavak 4. Zakona o cestama propisan slijedeći način rješavanja pravnog statusa nerazvrstanih cesta koji glasi: "Nekretnina koja je izvlaštenjem, pravnim poslom ili na drugi način postala vlasništvo jedinice lokalne samouprave, a lokacijskom dozvolom je predviđena za građenje nerazvrstane ceste, ne može se otuđiti", osvjedočili ste se da vam susjed brani prolaz budući da nije dobio naknadu za put. O toj činjenici govori i pomalo ironično sarkastičan članak koji sam pronašla na internetu.

uređeno: od Antuntun56
korekcija odgovora
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija