Jump to content

Podjela bračne stečevine ne ide uvijek 50:50 ?


Marpa

Preporučene objave

Da ne otvaram novu temu, mislim da paše ovdje :

 

Uložili smo zahtjev za sporazumni razvod i dobili obavijest/poziv na sud za nekoliko dana. Do sada nismo učinili ništa glede podjele imovine. Razgovor o tome nam baš i ne ide od ruke. Imamo dosta imovine, stečene u 20 godina braka. Zanima me :

 

1. Gdje se sastavlja sporazum o podjeli bračne stečevine, kod odvjetnika ili može i kod bilježnika ?

 

2. Dali je takav sporazum ( ovjereni potpisi ) dovoljan za postupke u zemljiškim knjigama i slično, ili treba još neka sudska potvrda ?

 

3. Dali je pametno razvesti se na prvom ročištu i onda sređivati sporazum o podjeli...sa partnerom, kome se to "baš i neda" , ili je bolje pričekati sa formalnim razvodom dok se ne sastavi i ne potvrdi spomenuti sporazum o podjeli stečevine ?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Marpa je napisao:

Molim vas, možete li komentirati ?

 

http://www.vjesnik.hr/html/2008/07/16/Clanak.asp?r=tem&c=2

 

 

lp

 

 

Mene zanima dali je to istina što piše u Vjesniku i dali ima barem jedna presuda u kojoj se bračna stečevina dijeli na onu prije 1999. (donesena po ZBPO) i onu nakon 1999. (donesena po Obiteljskom zakonu)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Dakle, gledao sam po sudskoj praksi VSRH i nigdje nisam našao slučaj podjele bračne stečevine na način koji navodi gđa Biljana Bašić u Vjesniku od 16. srpnja 2008.:

 

˝Naime, imovina koju su bračni partneri stekli do srpnja 1999. godine, dijeli se kod razvoda srazmjerno doprinosu svakog partnera, prema starom Zakonu o bračnim i obiteljskim odnosima, (ZBPO) a tek se na imovinu stečenu nakon 1. srpnja 1999. godine primjenjuje Obiteljski zakon prema kojem svakom bračnom partneru pripada pola imovine kod razvoda.

Može se čuti da to u sudskoj praksi izaziva probleme jer je vrlo teško utvrditi koliki je točno doprinos svakog partnera bračnoj stečevini prije dvadeset i više godina.˝

 

U Obiteljskom zakonu lijepo piše:

 

 

Članak 366.

 

Postupci o imovinskim odnosima bračnih i izvanbračnih drugova pokrenuti prije dana početka primjene ovoga Zakona, dovršit će se prema odredbama Zakona o braku i porodičnim odnosima ("Narodne novine", br. 11/78., 45/89. i 59/90.).

 

 

 

Dakle, nakon 1.srpnja 1999. imovina bračnih drugova se UVIJEK dijeli po obiteljskom zakonu: znači 50:50

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija