Jump to content

Ostvarivanje statusa branitelja - Pirotehničar


antun57

Preporučene objave

Predmet: Utvrđivanje statusa hrvatskog branitelja

 

Molim vaš pravni savjet vezano za pitanje da li mi pripada status branitelja?

 

Radio sam kao Pirotehničar Civilne zaštite u vremenu od 30.06.1991 do 15.11.1993 na prikupljanju i uništavanju neeksplodiranih eksplozivnih sredstava za što imam i potvrdu.

 

Radne aktivnosti sam obavljao na području koje je proglašeno Ratnom zonom - područje bivše općine Slavonski Brod.

 

Početkom 1992 godine pozvan sam u 157. brigadu HV.Temeljem dogovora Civilnih i Vojnih vlasti, Organizacijski sam ostao u CZ,iako sam radio prema prijavama jednih i drugih.

Razlog formalnog ostanka u CZ je što je postojala odluka, zakon kojom se izjednačuju prava pirotehničara CZ i Hrvatskog Vojnika - Branitelja.

 

Po istom osnovu sam 1994. godine ostvario pravo na poticaj pri zapošljavanju Hrvatskih Branitelja (Naknada isplaćena poslodavcu.)

 

Želim naglasiti da se radi o stvarnom i vrlo aktivnom radu (o svim intervencijama pisani su zapisnici), a ne samo formalnoj pripadnosti postrojbi.

 

Unaprijed zahvaljujem!

Antun57

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

za sve što navodite imate pravo ,ako imate potvrde od ureda za obranu ili mup u protivnom morat čete zatražiti pismenim putem provedbu postupka o utvrđivanju provedenog vremena koje za pripadnike cz nije benificirano i nije kao kod branitelja u hv ili mup ipak možete ostvariti neka prava kao status dragovoljca ,dionice iz fonda branitelja itd. pročitajte si zakon o braniteljima :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

antun57 je napisao:

Predmet: Utvrđivanje statusa hrvatskog branitelja

 

Molim vaš pravni savjet vezano za pitanje da li mi pripada status branitelja?

 

Radio sam kao Pirotehničar Civilne zaštite u vremenu od 30.06.1991 do 15.11.1993 na prikupljanju i uništavanju neeksplodiranih eksplozivnih sredstava za što imam i potvrdu.

 

Početkom 1992 godine pozvan sam u 157. brigadu HV.Temeljem dogovora Civilnih i Vojnih vlasti, Organizacijski sam ostao u CZ,iako sam radio prema prijavama jednih i drugih.

(...)

Želim naglasiti da se radi o stvarnom i vrlo aktivnom radu (o svim intervencijama pisani su zapisnici), a ne samo formalnoj pripadnosti postrojbi.

 

Po članku 2. stavku 1. ZPHBDR hrvatski branitelj iz DR je osoba koja je kao dragovoljac i pripadnik Oružanih snaga Republike Hrvatske (ZNG, Hrvatske vojske, Ministarstva obrane, Policije, Ministarstva unutarnjih poslova, Hrvatskih obrambenih snaga (HOS-a) te pripadnik naoružanih odreda Narodne zaštite koji je u njima proveo najmanje 5 mjeseci do 24. prosinca 1991. godine), organizirano sudjelovala u obrani neovisnosti, teritorijalne cjelovitosti, odnosno suvereniteta Republike Hrvatske u bilo kojem razdoblju Domovinskog rata.

 

Znači, prvo treba provjeriti da li vas vode kao pripadnika OS, a ukoliko jesu neće biti problema oko priznavanja statusa HB za navedeno razdoblje.

Međutim, iz vašeg posta se može zaključiti da ste čitavo vrijeme bili pripadnik CZ, pa bi u slučaju (vrlo vjerojatnog) negativnog odgovora trebalo kod nadležnog Ureda za obranu pokrenuti upravni postupak za priznavanje statusa HB za navedeno razdoblje. Na žalost, u ovom drugom slučaju ishod je najvjerojatnije negativan (barem što se tiče upravnog postupka).

 

antun57 je napisao:

Razlog formalnog ostanka u CZ je što je postojala odluka, zakon kojom se izjednačuju prava pirotehničara CZ i Hrvatskog Vojnika - Branitelja.

Po istom osnovu sam 1994. godine ostvario pravo na poticaj pri zapošljavanju Hrvatskih Branitelja (Naknada isplaćena poslodavcu.

 

Prava HB i status HB nisu ista stvar. I onda i danas pirotehničari (i njihove obitelji) imaju većinu prava HB iz DR, ali ne nužno i status HB (imaju ga oni koji su kao pirotehničari bili pripadnici Oružanih snaga RH (vidi gore što se pod time podrazumjeva), ali ne i pirotehničari koji su to bili, recimo, nakon 30.06.1996. godine.

Naveo sam krajnosti radi isticanja gore navedene razlike između prava i statusa.

Za dodatnu ilustraciju, nešto slično je i sa razlikom ostvarivanja statusa HRVI (HB pripadnici OS RH) i prava HRVI (koje pod uvjetima iz ZPHBDR mogu ostvariti određene osobe koje prilikom ranjavanja, ozlijeđivanja ili zarobljavanja nisu bili pripadnici OS RH, odnosno nisu imali status HB).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija