Jump to content

opća nesposobnost-otpremnina???


Forrester

Preporučene objave

Molim za pomoć i sugestije.Radim u Javnom poduzeću 22g.,a prije 2g.sam dobio profesionalnu nesposobnost za rad na temelju ZOPHBDR-a,20%vojno i potpisao sam izjavu da nastavljam raditi s preostalom radnom sposobnošću(dobivam uz plaću oko1300kn invalidske mirovine.Firma je proljetos nudila stimulativnu otpremninu,ali nisam potpisao raskid ugovora jer bi mi mirovina bila oko 2000kn,a kredita imam duplo više. U međuvremenu pošto sam često na bolovanju(F62.0 i F.43.1),idem ponovo na vještačenje u HZMO i vještak mi daje opću nesposobnost i to 30% vojno. E sad hladan tuš,firma ukida stim.otpremnine zbog recesije,ali još nisu dobili nikakvu obavijest od HZMO-a o mojoj općoj nesposobnosti(vjerojatno će dobiti Rješenje -kad i ja,za par tjedana). Načuo sam da bi se uskoro stimulativne otpremnine mogle ponovo ponuditi i u slučaju da ja potpišem raskid ugovora o radu,uz isplatu otpremnine (koja uslijedi oko mjesec dana nakon potpisivanja),da li ću morati vratiti firmi novac.Jer kad dobiju Rješenje o općoj vidjeti će da datira prije potpisivanja otkaza. A ako Rješenje dobiju poslije potpisivanja Ugovora o raskidu radnog odnosa,da li su tad neobavezni da mi isplate otpremninu,obzirom da radnici s općom nesposobnošću za rad nemaju pravo na nju,već jednostavno silom zakona moraju u mirovinu? Novak moli za pomoć! (u kreditima do grla).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ugovor o radu prestaje pos sili zakona dostavom p r a v o m o ć n o g rješenja o općoj nesposobnosti za rad. Tada radnik nema pravo na otpremninu (kao što si naveo).

 

Druga stvar, ako ti nisi dobio rješenje o općoj nesposobnosti za rad - onda ni ne možeš znati što u njemu piše, tj. da piše da si opće neposoban.

 

Prema tome, možeš potpisati raskid ugovora kako bi ostvario pravo na poticajnu (stimulativnu) otpremninu prije nego tvoj poslodavac i ti dobijete rješenje.

 

Ugovor o radu prestat će ti po sili zakona dostavom samo pravomoćnog rješenja posldoavcu, odnosno obavijesti da je rješenje postalo pravomoćno.

 

Ti pravomoćnost možeš prolongirati tako što ćeš se žaliti na to rješenje (dakle, rješenje ulaganjem žalbe neće još neko vrijeme postati pravomoćno, a to ti je možda dovoljno vremena da odeš od poslodavca s poticajnom otpremninom.

 

No procijeni sam koliko ti se ta varijanta isplati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa zar ne smijem ni na more otputovati na par dana da me netko ne proziva za odgovor? :-D

 

Ja da sam poslodavac, pa da dobijem nepravomoćno rješenje, čekao bih da ono postane pravomoćno i ne bih te stimulirao da odeš u mirovinu s otpremninom, kad znam da ti neću morati isplatiti otpremninu kad rješenje o općoj nesposobnosti za rad postane pravomoćno.

 

Pitanje je razmišlja li tvoj poslodavac na ovakav način.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Ni ja, a ni poslodavac još nismo dobili Rješenje (oni nisu dobili niti kakvu informativnu obavijest), ali je problem u tome što je ono privremeno ukinuće stimulativnih otpremnina (zbog recesije, valjda) još uvijek na snazi. Odobrenje je stiglo iz Zagreba (dr.Tab.), i sad me zanima koliko bi izračun i izrada Rješenja dugo mogla potrajati u Područnom uredu HZMO-a. Koji im je krajnji rok da nakon zaprimke odobrenja iz Zagreba predmetno Rješenje dostave HZZo-u,mom liječniku,poslodavcu i meni. Ako imate tu informaciju, lijepo bih molio za odgovor. :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

Floki je napisao:

Pa zar ne smijem ni na more otputovati na par dana da me netko ne proziva za odgovor? :-D

 

Ja da sam poslodavac, pa da dobijem nepravomoćno rješenje, čekao bih da ono postane pravomoćno i ne bih te stimulirao da odeš u mirovinu s otpremninom, kad znam da ti neću morati isplatiti otpremninu kad rješenje o općoj nesposobnosti za rad postane pravomoćno.

 

Pitanje je razmišlja li tvoj poslodavac na ovakav način.

Znači, jedina mi je nada da moj poslodavac ne razmišlja na taj način. Možda bih, ukoliko moj poslodavac razmišlja kao što bi i ti u njegovoj situaciji, mogao pravovremenim žalbama (do Strassbourga, ako treba) dovesti poslodavca u poziciju da mu se ipak isplati da mi stimulira umirovljenje (jadan poslodavac HŠ)??? :-D:svorc:

PS. Cajtnot - saznao sam da mi je rješenje trenutno došlo na prijepis, a u firmi sam čuo da potpisivanje sporazumnih raskida ugovora (uz stim. otpremnine) invalidnim radnicima počinje od 10.01.2010.!! :bjezi::place:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija