Jump to content

komisija i mirovina


spider

Preporučene objave

Ti ćeš borbu morati voditi na dva kolosijeka.Jedan je za povećanje postotka HRVI-a, ako bude pogoršanje.Od kirurga obavezno traži da slučajno ne zaboravi napisati zbog čega je ta operacija bila potrebna(ranjavanje)i kakvo je stanje koljena prije i poslije operacije.(on to zna,ali da ne zaboravi).Mislim da ćeš dobiti povećanje % HRVI-a.A tvoj doktor će ti morati napraviti obrazac IN 1 i navesti to sve za vještačenje kod HZZO-a.Mislim da ćeš i tu uspjeti(bar se nadam).O mirovini nemoj puno razmišljati.Kad predaš papire za mirovinsko čeka te čekanje(u ostalim postovima piše koliko dugo)a lova će doći kad dođe.Bitno je da sve prođe u redu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dali mi može netko pojasniti ovo značenje,osiguraniku tom i tom kod kojegje zbog bolesti nastala profesionalna nesposobnost za rad priznaje se pravo na invalidsku mirovinu. u provedenom postupku je utvrđeno,da je prema nalazu i mišljenju ovlaštenog vještaka............,kod osiguranika zbog bolesti nastala profesionalna nesposobnost za rad,prema članku 34.stavku 1.zomoda je prema članku 116.zomo obavljena revizija i da je stručno povjerenstvo za reviziju dalo suglasnost na nalaz i mišljenje.na temelju navedenih činjenica utvrđeno je da je osiguranik ispunio uvjete za priznavanje prava na invalidsku mirovinu u smislu članka 52.-stavka 1.zomo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 34.ZOMO

 

(1) Invalidnost postoji kada je kod osiguranika, zbog promjena u zdravstvenom stanju koje se ne mogu otkloniti liječenjem, radna sposobnost trajno smanjena za više od polovice prema tjelesno i psihički zdravome osiguraniku iste ili slične naobrazbe i sposobnosti (profesionalna nesposobnost za rad). Poslovi prema kojima se ocjenjuje sposobnost za rad osiguranika obuhvaćaju sve poslove koji odgovaraju njegovim tjelesnim i psihičkim sposobnostima, a smatraju se odgovarajućim njegovim dosadašnjim poslovima.

__________________________________________________________

 

 

Članak 116.ZOMO

 

(1) Nalaz i mišljenje o invalidnosti, na temelju kojega se stječe pravo prema ovome Zakonu, prije donošenja rješenja o pravu osiguranika, odnosno osigurane osobe obvezno podliježe reviziji.

 

(2) Reviziju obavlja stručno povjerenstvo sastavljeno od istaknutih stručnjaka na području ocjene radne sposobnosti koje imenuje Vlada Republike Hrvatske.

 

(3) Pri obavljanju revizije može se obaviti izravni pregled osiguranika.

 

(4) Ovlašteni vještak čiji nalaz i mišljenje treba mijenjati u povodu revizije, dužan je donijeti novi nalaz i mišljenje, držeći se uputa danih u postupku revizije.

 

(5) Revizija nalaza i mišljenja o invalidnosti mora biti obavljena u roku od 30 dana, od dana davanja nalaza i mišljenja.

 

(6) Vlada Republike Hrvatske općim aktom, kojim uređuje postupak vještačenja u mirovinskom osiguranju prema ovome Zakonu, potanje propisuje i postupak revizije, broj članova, način imenovanja i rada povjerenstva i ostala pitanja u svezi s provedbom revizije.

 

 

 

________________________________________________________

Članak 52.ZOMO

 

(1) Pravo na invalidsku mirovinu ima osiguranik iz članka 10., 11. i 13. do 17. ovoga Zakona na temelju invalidnosti iz članka 34. stavak 1. i 2. ovoga Zakona, a osiguranik iz članka 12. na temelju invalidnosti iz članka 34. stavka 2. ovoga Zakona, ako je invalidnost nastala zbog bolesti ili ozljede izvan rada prije navršenih 65 godina života (muškarac), odnosno 60 godina života (žena) i ako mu navršeni mirovinski staž pokriva najmanje jednu trećinu radnog vijeka.

 

(2) Iznimno od odredaba stavka 1. ovoga članka pravo na invalidsku mirovinu stječe osiguranik i to:

 

1) kod kojeg je nastala invalidnost prije 35. godine života, a ima višu stručnu spremu, ako je do dana nastanka invalidnosti navršio staž osiguranja od najmanje dvije godine, a osiguranik koji ima visoku stručnu spremu ako je do dana nastanka invalidnosti navršio jednu godinu staža osiguranja i ako je invalidnost nastala za vrijeme osiguranja ili u roku od jedne godine nakon prestanka osiguranja,

 

2) kod kojeg je invalidnost nastala prije 30. godine života, ako je navršio najmanje jednu godinu staža osiguranja i ako je invalidnost nastala za vrijeme osiguranja ili u roku od jedne godine nakon prestanka osiguranja.

 

(3) Kao radni vijek, u smislu stavka 1. ovoga članka, uzima se broj punih godina od dana kada je osiguranik navršio 20 godina života do dana nastanka invalidnosti. Osiguraniku, koji je nakon navršene 20. godine života bio na redovitom školovanju i takvim školovanjem stekao višu stručnu spremu, radni vijek računa se od navršene 23. godine života, a osiguraniku koji je stekao visoku stručnu spremu - od navršene 26. godine života.

 

(4) Razdoblje radnog vijeka iz stavka 3. ovoga članka skraćuje se za razdoblje koje je osiguranik:

 

1) proveo na odsluženju vojnog roka,

 

2) bio prijavljen kao nezaposlena osoba nadležnoj službi za zapošljavanje.

 

(5) Ako je invalidnost osiguranika nastala zbog ozljede na radu ili profesionalne bolesti pravo na invalidsku mirovinu osiguranik stječe bez obzira na dužinu mirovinskog staža.

 

__________________________________________________

 

Ukratko:stekli ste uvjete za (bojim se)civilnu mirovinu-temeljem profesionalne nesp.za rad :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dali to moje rješenje ide na reviziju u zagreb ili je to konačna odluka,mislim dali moram dobiti još kakvo rješenje od drugostupanjske komisije,obzirom da sam papire predao zato što se lječim od ptsp nemam nikakav omjer vojno-civilno nego samo invalidska profesionalno,dali ta komisija šalje papire na drugostupanjsko pa onda na tome rješenju piše što i kako i dali ja mogu nakon šest mjeseci praviti obnovu postupka

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

g.Legionar.Vi mješate komisije za rvi i komisije za mirovinsko.To su dvije odvojene stvari.Komisija mirovinskog donosi zaključak(vještak) na osnovu oboljenja i vaše med.dokumentacije,u kojoj može biti i dokumentacija za RVI,a i ne mora.Bojim se da je rješenje konačno,bar ja tako vidim,no neka me netko ispravi ako griješim,te da je isto rješenje došlo iz Zagreba.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u hrvatskim sumama kao sjekač.ne mješam ja komisije znam sto znači status hrvi,jer sam podnio tužbu na upravni sud i to sada čekam a i bio sam prije mjesec dana na vještačenju u osijeku radi utvrđivanj dali je bolest posljedica rata,sve to znam samo me zanima dali nakon šet mjeseci mogu podnijeti zahtjev za ponovnim vještačenjem u hzmo?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Onda se ispričavam.Tekst je bio tako sročen da je tako izgledalo.Nema roka od 6 mjeseci već je to neko optimalno vrijeme da se skupe potrebni dokumenti za komisiju.(to znači u prijevodu 1 dnevna ili ležanje i pet-šest kontrola sa obradom psihologa.To je kao neki nazovimo ga standard za komisiju HZMO-a).Želim ti puno sreće na komisiji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

legionar je napisao:

dali to moje rješenje ide na reviziju u zagreb ili je to konačna odluka,mislim dali moram dobiti još kakvo rješenje od drugostupanjske komisije,obzirom da sam papire predao zato što se lječim od ptsp nemam nikakav omjer vojno-civilno nego samo invalidska profesionalno,dali ta komisija šalje papire na drugostupanjsko pa onda na tome rješenju piše što i kako i dali ja mogu nakon šest mjeseci praviti obnovu postupka

Po onome što ste naveli može se zaključiti:

- to je prvostupanjski nalaz i mišljenje i njime vam nije priznato pravo na mirovinu zbog invalidnosti kojoj je uzrok u svezi vašeg sudjelovanja u obrani suvereniteta RH; taj nalaz je prošao reviziju sukladno ZOMO-u i temeljem njega ste dobili ili ćete dobiti rješenje o pravu na mirovinu i iznosu mirovine;

- nikakvo drugo rješenje ne trebate dobiti (kako vi navodite od drugostupanjske komisije...);

- na ovo rješenje se moežte žaliti i tek tada u igru "ulazi" drugostupanjsko vještačenje i donošenje drugostupanjskog rješenja;

- možete nakon 6 mjeseci praviti obnovu postupka (može i kraći rok pa i duži, jer uopće nije određen...) - ali trebate imati u vidu što će biti osnova obnove postupka (pogoršanje zdravstvenog stanja...).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija