Jump to content

obaveze firme


petar2

Preporučene objave

Bok,

 

Htio bih osnovati firmu, medutim firma ima stalne izdatke(svaki mjesec) prema drzavi, zar ne?

ali ta firma bi mi poslovala samo u jednoj grani (barem na njenom pocetku) i to ljeti tako da kroz ostali dio godine ne bih mogao poslovati jer mi ne bi bilo prometa!

moje je pitanje da li mogu nakon sezone nekako ''srediti'' da nemam nikakve obaveze(ili da imam neke jako minimalne) prema drzavi jer necu imati nikakva primanja a moji prihodi tokom sezone i nece biti toliko vekiki da bih mogao pokriti obaveze za cijelu godinu!

 

u firmi bih bio samo ja zaposlen, eventualno jos jedna osoba!

 

obrt ne mogu otvoriti jer nemam uvijete za to pa mi preostaje otvoriti firmu!

ili ako mi mozete reci su to ostale sportske djelatnosti pod 93.19 i 93.29 kod otvaranja obrta?

 

puno vam hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Trgovačko društvo (d.O.o.)ima mjesečne fiksne troškove ali oni su manji od fiksnih troškova obrtnika (ako ne računate zaposlene).

Ali kako je obrt puno lakše i otvoriti i zatvoriti,troškovi osnivanja puno manji, a još i obzirom na to da nećete poslovati kroz cijelu godinu svakako Vam savjetujem obrt i to-sezonski obrt.Sezonski obrti mogu poslovati 6 mjeseci u godini,što također umanjuje troškove.

 

Što se tiče skupina NKD koje ste naveli,pod njih se ubraja sljedeće:

93.19.Ostale sportske djelatnosti:

ovaj razred uključuje:

-djelatnosti izvođenja i promicanja sportskih događaja,u sportskim objektima ili izvan njih

-djelatnost samostalnih sportaša,sudaca,mjeritelja vremena

-djelatnosti sportskih liga i sportskih saveza

-djelatnosti povezane s promicanjem sportskih natjecanja

-djelatnosti staja za trkaće konje,štenara i sportskih garaža

-rad lovišta i rezervata za sportski ribolov

-djelatnosti planinskih vodiča

-pomoćne djelatnosti u sportskom ili rekreacijskom lovu i ribolovu

 

93.29.Ostale rekreacijske i zabavne djelatnosti

-rad automata za igru na kovanice

-djelatnost rekreacijskih parkova

-rad rekreacijskih prometnih objekata,npr.marina

-rad skijališta

-iznajmljivanje opreme za odmor i razonodu kao sastavni dio rada rekreacijskih objekata

-sajmovi i priredbe zabavne prirode

-djelatnosti plaža,uključujući iznajmljivanje objekata ili opreme kao što su kabine za presvlačenje,ormarići,ležaljke i dr.

-djelatnosti plesnih dvorana i diskoteka,bez usluge pripreme i usluživanja pića

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ma i meni bi najvise odgovarao obrt, ali ne ispunjavam uvjete da ga otvorim (to bi bio obrt koji je sportskog tipa-poduke i tecajevi, medutim taj sport nije kod nas priznat kao takav, u svijetu je relativno novi a mi ga nismo jos prihvatili, tj. nitko ga nije registrirao u hrvatskoj).

zbog toga mi preostaje da otvorim firmu..

ali kako bih radio sezonu ne bih mogao pokriti sve obaveze kroz citavu godinu!

onda bih ovako upitao:

bio bih zaposlen samo ja(da pojednostavimo stvari), da li bih sebi mogao dati ugovor na odredeno te nakon isteka tog ugovora se prijaviti na zavod za zaposljavanje jer bih bio trenutno bez posla..sta bi se desilo sa firmom u tom slucaju, odnosno koje bi mi bile sve obaveze prema drzavi u tom slucaju?

 

hvala ti ultra

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne, u d.O.o. direktor ne može biti prijavljen na određeno a također ne može ni po otkazu ugovora o radu raditi prijavu na HZZ a niti može ostvariti pravo na naknadu nezaposlene osobe.

Suština kod d.O.o. je ovakva:

Ukoliko je direktor osiguran po nekoj drugoj osnovi ne mora se zapošljavati u svom poduzeću.Ukoliko nije,trebao bi mada (neslužbeno)i ne mora.Jedina institucija koja može da provjerava status direktora je HZMO ali oni to zaista vrlo rijetko čine.Dakle pravna osoba može raditi i bez zaposlenih.

Druga strana medalje je Državni inspektorat-radna inspekcija koji bi u slučaju nadzora utvrdili da radite bez prijave-bili nemilosrdni.

 

Možda bi interesantnije bilo da otvorite športsku udrugu, u tom slučaju možete se zaposliti na određeno te po isteku ugovora koristiti naknade HZZ-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

poštovani,

s obzirom na prethodni post, molim Vas potvrdu moga razmišljanja.

Ako sam otvorio firmu (d.O.o.) i vodim se kao vlasnik i direktor te nisam prijavljen kao zaposlenik (zaposlen sam u stalnom radnom odnosu kod drugog pravnog subjekta), d.O.o. ostvaruje dobit i uredno plača porez, a radi bez ijednog zaposlenog (nema prijave na HZZO i HZMO) ja sam u prekršaju.

Pitanje je: Da li je moguće otvoriti firmu (d.O.o.) te potpuno legalno kao direktor i vlasnik ostvarivati promet u firmi, a biti prijavljen kod drugog pravnog subjekta?

Unaprijed hvala na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znaci sta mene muci, kako ne mogu osnovati sezonski obrt, htio bih onda otvoriti d.O.o. ali s tim da ja necu imati nikakva primanja nakon listopada pa sve to travnja/svibnja (znaci nekih 6-7 mjeseci)

 

mozete mi reci koje bi bile moje obveze prema drzavi, u biti opcenito obveze firme(mislim na one financijske) nakon sta ne bih imao vise nikakve prihode?

 

hvala ponovo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

55,00 kn/mjesečno-članarina Hrvatskoj gospodarskoj komori.

 

Svi ostali predujmovi koji se mjesečno plaćaju temeljem podnešenog završnog računa ovise o Vašem poslovanju, odnosno o prvom predanom PD obrascu.(predujam poreza na dobit,doprinos HGK,doprinos za šume,turističku zajednicu,spomeničku rentu).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija