Jump to content

Sporazumni raskid darovnog ugovora


Danijel5

Preporučene objave

Poštovani!

 

Može li se napraviti sporazumni raskid darovnog ugovora između daroprimca i darodavca za stan, u kojem se navodi i da daroprimac pristaje da se u gruntovnici stan uknjiži na prijašnjeg vlasnika, tj. darodavca?

 

Zašto na temelju tog ugovora u gruntovnici ne žele tako postupiti?

 

Ima li takav ugovor, već sklopljen i solemniziran kod javnog bilježnika, ikakav pravni učinak?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po meni se svaki ugovor može sporazumno raskinuti, pa tako i darovni.

Nije mi jasno zašto gruntovnica ne želi postupiti po tome. Velite da sporazumni raskid ima tabularnu izjavu o dozvoli upisa vlasništva na ranijeg vlasnika. Upravo ta tabularna izjava je osnov za preijnos vlasništva. Provjerite je li dobro napisana.

Inače raskid darovnog ugovora nije potrebno solemnizirati, dovoljna je ovjera potpisa.

Kao druga solucija, (ukoliko zbog neznam kojeg razloga gruntovnica vam ne priznaje sporazumni raskid), vi možete napraviti novi darovni ugovor s promijenjenim ulogama (raniji darovatelj će sada biti daroprimac). Dakle, praktički dolazite na isto.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U obrazloženju odbijanja suca iz gruntovnice kaže se otprilike da iako je raskid sporazuman, to nije dokument na temelju kojeg se po zakonu može u zemljišnoj knjizi vratiti na stanje od prije jer kao po nekim točkama zakona o zemljišnim knjigama daroprimac ima pravo brisanja novog stanja "koje ga vrijeđa" (nemam sad pred sobom obrazloženje pa ne mogu točno citirati) što je po meni vrlo nelogično jer je sve sporazumno i ima točka gdje stranke dopuštaju to vraćanje na prijašnje stanje.

Osim toga zahtjev sam podnio ja koji sam ta strana (daroprimac) koja bi kao mogla tražiti brisanje.

 

Možda je sudac pogriješio.

 

Međutim mene sad muči da li taj sklopljeni a nerealizirani ugovor ima neku pravnu snagu. Da li bi ga trebalo sad nekako poništiti prije sklapanja drukčijeg ugovora, tj. onog o (obrnutom) darovanju?

 

Hvala na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija