Jump to content

Oporuka ili darovni ugovor


Petra07

Preporučene objave

Lijepo molim za malu pomoć...

 

Ovako, baka i deda imaju kuću. Tata ima sestru (ima dvoje djece) koja se prije 20 godina odrekla svog dijela (ovjereno kod javnog bilježnika) zbog toga jel su joj moj tata i deda kupili kuću. Nažalost tata je imao nekih financijskih problema (ima ih još) pa njemu ne smiju ništa ostaviti jel bi se moglo desiti da mu država to uzme. Oni bi htjela napraviti oporuku u kojoj sve ostavljaju meni. Međutim sad čitam da nasljednici (znači tata i teta) imaju pravo na nužni dio. Kako to izbjeći?

I da li bi bilo bolje da deda i baka naprave darovni ugovor (iako oni nisu za to)? Da li tata i teta onda imaju pravo na nužni dio?

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Darovni ugovor također povlači nužni dio.

Ne znam kakve su vam okolnosti, ali da li ste razmišljali o tome da sa djedom i bakom sklopite ugovor o doživotnom/dosmrtnom uzdržavanju. U takvim ugovorima nema nužnih prava, niti ta imovina ulazi u ostavinu.

Inače, nužni dio nasljednici dobivaju samo ako zatraže, ne automatski.

Inače, izjava tete o odricanju od nasljedstva koja je dana u trenutku dok su baka i djed živi nema pravnog učinka. Odricanje je moguće tek nakon smrti. A prije smrti samo u strogo formalnom obliku putem ugovora (a kod vas ti uvjeti nisu ostvareni).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija