Jump to content

Udruga malih udjeličara - dostava podataka !


GoraniXX

Preporučene objave

U trgovačkom društvu (d.O.o.), osnivači i ulagači(udjeličari) su radnici duštva. Sada smo mi(osnivači-ulagači) osnovali (i registrirali) "Udrugu malih udjeličara......." te od uprave društva zatražili da nam dostavi kompletne podatke iz knjige poslovnih udjela(popis svih ulagača/udjeličara/, adresu, JMBG/OIB/, visinu i postotak udjela,...itd.)

E sada tu nastaje problem, jer nam uprava društva NEČE dostaviti tražene podatke.

Moje pitanje - dali nam je uprava društva dužna po zakonu dostaviti te podatke.

Ako je (što pretpostavljam), a neče - kakav je daljni postupak

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Knjiga poslovnih udjela nije javna knjiga.Međutim, svatko tko uspije dokazati da za to ima pravni interes ima pravo razgledati knjigu poslovnih udjela (čl.410.st.1.reč.3.ZTD.-a i čl.790.st.3.OR-a).

Za ostvarivanje tog prava potrebno je postaviti zahtjev upravi društva, koja je o tome dužna odlučiti bez odgađanja.Ne radi se o pravu da se od uprave zatraži podatak iz knjige poslovnih udjela, nego o pravu da se ta knjiga osobno i neposredno razgleda u radno vrijeme.

Dvojbeno je to što će u praksi nekada pravni interesi biti teško dokazivi, a može se dogoditi da društvo zauzme stajalište da pravnog interesa nema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da mi smo poslali zahtjev (pismeni) Upravi, i odgovor (usmeni) je "da ne žele dostaviti podatke, nego da svaki pojedinac može pojedinačno dobiti na uvid samo stanje svog udjela, a ostalo da tražimo ako želimo na sudu (vjerojatno su mislili na trgovački)

Kontaktirat ću trgovački sud, pa da vidimo što oni kažu

 

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija