Jump to content

Naknada za nacionalizirano poljoprivredno zemljište


sthwicked

Preporučene objave

Mom pokojnom djedu šezdesetih je godina nacionalizirano polj. zemljište. Baka je također pokojna, nasljednici su moja mama i njezina tri brata.

 

Prije par godina je pokrenut postupak za nadoknadu tog zemljišta. U prijedlogu nagodbe Općinskog državnog odvjetništva nam je ponuđeno drugo, veće zemljište u zamjenu, uz nadoplatu. To je sve ok.

 

Dogovor je da se zemlja proda i novac podijeli. Jedan od braće živi u inozemstvu i neće ga biti u HR, u rujnu kada nasljednici, odnosno ovlaštenici naknade, budu morali potpisivati nagodbu. Što skorije nakon potpisivanja bi pristupili prodaji jer kupca već imamo.

 

1. PITANJE

 

Majčin brat koji će biti odsutan želi mojoj majci darovati svoj dio zemlje.

Kakav dokument se može sastaviti da on ne mora potpisati nagodbu, odnosno da to može učiniti moja majka umjesto njega?

Može li dati punomoć mojoj majci da ga zastupa na potpisivanju nagodbe?

Ovom linijom, može li se moja majka ovlastiti i da proda njegov dio zemlje?

 

Netko mi je spominjao mogućnost darovnog ugovora (prije potpisivanja nagodbe), ali mi je nejasno kako se može darovati nešto što još nemaš.

 

Plus, drugi brat je već potajno pokušao zemlju zavesti na sebe, tako da moramo biti maksimalno oprezni da ne ugrabi više od 1/4 koja mu pripada, koju mu nitko ne želi osporiti/oduzeti.

 

 

2. PITANJE

U prijedlogu nagodbe piše da

 

obveznik naknade (država) dozvoljava ovlaštenicima naknade da po zaključenju ove nagodbe može, bez ikakve daljnje privole i odobrenja obveznika naknade, ishoditi upis promjene prava vlasništva, na nekretnini iz točke IV. ove nagodbe, u zemljišnim knjigama i katastarskoj evidenciji na svoje ime.

 

Na koji način će se ovlaštenici moći upisati? Kao suvlasnici? Ili? Napominjem da nam nikako ne odgovara parcelizacija, čestice koju ćemo dobiti jer je to nepotreban trošak nama i kupcu zemlje (za spajanje sa njegovom susjednom parcelom).

 

Koje su nam ovdje opcije, ako uopće postoje?

 

Hvala svima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija