Jump to content

Sudjelovanje radnika u odlučivanju


Gil-Galad

Preporučene objave

Poštovani,

 

Imam jedan upit u svezi s dijelom zakona o radu koji govori o pravu radnika na sudjelovanje u odlučivanju (čl. 136-161).

Zanima me dali na to imaju pravo radnici koji su članovi sindikata a firma im je potpisnik koektivnog ugovora ili imaju pravo svi radnici bez obzira na to i može li poslodavac odbiti zahtjev radnika koji žele to koristit iako imaju na to pravo?

 

unaprijed zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo da citiram zakon:"XVII. SUDJELOVANJE RADNIKA U ODLUČIVANJU

1. RADNIČKO VIJEĆE

Pravo na sudjelovanje u odlučivanju

Članak 136.

Radnici zaposleni kod poslodavca koji zapošljava najmanje dvadeset radnika, osim radnika zaposlenih u

tijelima državne uprave, imaju pravo sudjelovati u odlučivanju o pitanjima u svezi s njihovim

gospodarskim i socijalnim pravima i interesima na način i pod uvjetima propisanim ovim Zakonom."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako sam dobro shvatila-u firmi postoji sindikat ali ne postoji radničko vijeće? Pitate može li Ivo Perić, koji nije član sindikata doć upravi sa svojim razmišljanjima vezanima na poslovanje društva?

 

Ne može. Ako radnici žele sudjelovati u odlučivanju mogu ili osnovati radničko vijeće ili se priključiti djelujućem sinidkatu, koji u slučaju da nema radničkog vijeća preuzima njegove ovlasti.

 

Dakle, radnik pojedinac koji želi odlučivati o upravljanju tvrtkom-nema nikakvo pravo na to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Konkretno je situacija takva da ne postoji sindikat ni radničko vijeće u firmi. Moje pitanje je dali je moguće osnovati radničko vijeće bez učlanjivanja u sindikat i otvaranja sindikata u firmi te kroz to radničko vijeće djelovat u firmi koliko i na koji način taj konkretni zakon dopušta. Ne radi se o radniku pojedincu! I ukoliko je moguće na koji način se to aktivira i provodi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija