Jump to content

Zaštita djeteta i majke od oca nasilnika- psihički bolesnik sa dijagnozom+alkoholičar


saly

Preporučene objave

Poštovani,

 

trebala bih savjet kako postupiti u trenutno teškoj situaciji u kojoj sam se našla zajedno sa maloljetnim djetetom. Suprug ( u tijeku je razvod ) se zadnje 2 godine liječi na psihijatriji ( dijagnoza shiz. i teški alkoholizam ), s time da je po 2-3mj u bolnici pa nekoliko mjeseci doma. Ne radi zadnje 2 godine, sve troškove života, uključujući i kredit za uređenje zajedničke kuće ( vlasništvo pola-pola ) snosim sama. Na početku liječenja nije bio agresivan ni nasilan i prihvaćao je liječenje ali u zadnjih 8 mj postao je agresivan, nasilan, odbija liječenje; policija je intervenirala nekoliko puta. Trenutno je u bolnici, ali zahtijeva da ga otpuste i doktori ga ne smiju prisilno zadržati jer se ne smiju ugrožavati ljudske slobode, iako je razvidno da on ugrožava sebe, obitelj, okolinu i materijalne stvari ) obzirom da je iz kuće izvlačio stvari i prodavao ih i ja ništa nisam mogla učiniti ). Prema preporuci njegovih liječnika zatražila sam savjet od socijalne skrbi, a oni su mi rekli slijedeće: da MORAM podhitno i prije nego suprug izađe iz bolnice zajedno sa djetetom NAPUSTITI zajednički dom jer ču u protivnom dobiti tužbu za zanemarivanje djeteta! Oni nemaju načina da nasilnog supruga izdvoje iz zajedničkog doma i ne mogu ga izbaciti iz kuće jer ima pravo na polovicu. Dakle on kao takav ima pravo živjeti u zajedničkom domu a dijete i ja moramo na ulicu. S time da otplaćujem kredit, a obzirom da on nema nikakvih prihoda, moj će račun ovršiti plinara, elektra i druge institucije kada se ne budu plaćali režijski računi, Molim Vas za savjet koja su naša prava - djetetova i moja, te da li su stvari zaista takve kakvima ih centar prikazuje ili postoji način da se suprug kao takav izdvoji iz obitelji i obiteljske kuće ( zajednički život je nemoguć jer smo životno ugrožene ). Ukoliko smo dijete i ja te koje moramo izaći van, kako da se zaštitim od ovrha koje će se sigurno dogoditi zbog neplaćenih režijskih a možda i drugih troškova koje če on generirati.

Postoji još jedan moment u ovome svemu, a to je da su doktori rekli da bi se on trebao lišiti poslovne sposobnosti jer svojim postupcima ugrožava sebe, okolinu i imovinu, no ja ne smijem sudjelovati u tome jer smo u postupku rastave braka.

Kako stvari stoje morat ću kontaktirati odvjetnika da me uputi u naša prava.

Vama svima unaprijed zahvaljujem na korisnim savjetima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postoji još jedan moment u ovome svemu, a to je da su doktori rekli da bi se on trebao lišiti poslovne sposobnosti jer svojim postupcima ugrožava sebe, okolinu i imovinu, no ja ne smijem sudjelovati u tome jer smo u postupku rastave braka.

 

Pokušajte glede citiranog razgovarati s liječnicima i vidjeti mogu li oni (da se vas ne upliće) obavijestiti CSS o potrebi lišenja poslovne sposobnosti dotične osobe. Neka doslovce napišu ovo što ste ovdje vi opisali, naravno uz to da potkrijepe te navode medicinskom dokumentacijom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pokušajte glede citiranog razgovarati s liječnicima i vidjeti mogu li oni (da se vas ne upliće) obavijestiti CSS o potrebi lišenja poslovne sposobnosti dotične osobe. Neka doslovce napišu ovo što ste ovdje vi opisali, naravno uz to da potkrijepe te navode medicinskom dokumentacijom.

 

Hvala na savjetu! Postoji ta mogućnost, no i tu postoje određene zapreke. Postupak je takav da liječnici najprije moraju socijalnu službu uputiti u izvid situacije i tek nakon njihovog izvješća mogu pisati svoj prijedlog. To bi u našem slučaju značilo da ponovno moramo prolaziti taj pakao nakon što izađe iz bolnice, ali sve i da hoću ne smijem jer mi je socijalna radnica rekla da moram sa djetetom izaći iz zajedničkog kućanstva prije nego supruga otpuste iz bolnice ukoliko ne želim prijavu za zanemarivanje djeteta! Koliko sam shvatila liječnike i soc radnike, oni nemaju nikakve ovlasti da ga stave na prisilno liječenje koje bi trajalo dok taj postupak lišenja poslovne sposobnosti ne bi bio završen, a on traje oko godinu dana. Da li je to tako ili postoje i druge opcije, ne znam i zato trebam pravni savjet. Soc služba nema i ne želi se potruditi da pronađe načina da dijete i majka zadrže dom, nego jednostavno da izađemo van, a gdje nije ih briga. Kako da se zaštitim od ovrha koje će mi se dogoditi zbog neplaćanja režijskih troškova nakon što mi izađemo iz kuće a suprug se vrati..nadalje, suprug će sve iz kuće rasprodati, nagomilati dugove, onda kada mu se oduzme poslovna sposobnost, centar će mu odrediti skrbnika i sjesti na njegovu polovicu imovine, a zbog dugova možda i na moju, a dijete i ja se nećemo moći vratiti i zauvijek ćemo izgubiti svoj dom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija