Jump to content

obiteljska mirovina/invalidska.. Molim pomoc!


Beštija Je

Preporučene objave

Pozdrav svima :)

 

Ovako, treba mi informacija...

 

Redovna sam studentica i upitno mi je sto ce s time biti (cekam ishod zamolbe na faksu) do sada sam primala obiteljsku mirovinu od pok.oca

Majka prima invalidsku mirovinu.

 

Ukoliko budem vanredna- ja gubim mirovinu to mi je jasno. (ako ima nekakva kvaka kako ju zadrzati napisite)

 

sto je s njenom invalidskom mirovinom. Tj ako ju ja izgubim mitovinu, ona preuzme očevu- ima li na to pravo, uzet njegovu i odreć se svoje ili neki postotak moze primat na sebe? dal moze ona zadrzat svoju invaldisku i primat i jedan dio oceve?

 

Ja bih se faksu vratila u status redovne za godinu dana..

I da li ona tada opet moze primati svoju invalidsku i ja opet ocevu, jer sta ako ona sad preuzme ocevu penziju (jer je veca), a za godinu dana se ja vratim faksu? Jel tada ona nastavlja primat ocevu + ja isto primam i ocevu - 2 obiteljske penzije..

 

Ona se boji ako uzme od pok oca penziju na sebe i odrekne se invalidske svoje, da ja kad opet buden redovna za godinu dana- ako se i meni vrati oceva- da ona nece nazad dobit invalidsku.. misli da ce ostat samo jedna penzija :/

 

Ako znate nekakvih nacina za povecat maksimalno primanja u ovakvoj situaciji hvala.

Inace meni je 21.

A njoj 58god......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala na odgovoru :) evo detaljnije.. gore san malo zbrčkala sve..

do sada sam ju ja primala, redovna sam studentica.. sad mi je upitno hocu li to izgubiti..

majka prima invalidsku (svoju mirovinu)

 

1. ako ja postanem vanredna i izgubim mirovinu od pok.oca- dal onda majka moze preuzet tu mirovinu i odrec se svoje invalidsjke jer od pok.oca je veca mirovina?

2. ako ona preuzme njegovu, a ja se vratim redovno na faks za godinu dana- jel ona opet ima pravo na invalidsku a ja opet ocevu- ili trajno gubi pravo na invalidsku-svoju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najbolje bi bilo da obučeš tenisice i "zafitiljiš" do Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje jer to si pitanje prilično zakomplicirala (da tako kažem).

 

I onda im sve objasni (moraš kod njihovog pravnika, a ne na šalterima).

 

Majka bi vjerojatno stekla pravo na obiteljsku mirovinu nakon što napuni 45 godina starosti, ali vidim da si ti to zakomplicirala tako da niti meni nije jasno...........

 

Prošeći do HZMO i tamo se raspitaj kod pravnika. Mislim da majka ima pravo na obiteljsku mirovinu nakon 45-te (treba uzeti u obzir da ionako prima invalidsku mirovinu, ali ne mora značiti da će steći pravo na obiteljsku, međutim ja mislim da hoće nakon 45-te), a ti se drži faksa i potrudi se da završiš u roku kao redovan student.

 

Ovo ti je pitanje za podforum radno i socijalno pravo, ali hajd, neka tu i ostane da se možeš lakše snaći.

 

Pročitaj prvu rečenicu iz ovog mog posta i tako postupi.

 

;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najbolje bi bilo da obučeš tenisice i "zafitiljiš" do Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje jer to si pitanje prilično zakomplicirala (da tako kažem).

 

I onda im sve objasni, samo pripazi da ne dobiješ "kopito" iz kancelarije (ureda) pravnika.

 

Odšeći do HZMO-a i tamo se raspitaj. Ovdje, što god da ti odgovorim - neće ti biti jasno jer vidim da je situacija u tvom slučaju složena ( sa mirovinom i invalidninom-invalidskom mirovinom ne možeš se "igrati" i misliti - e sada meni odgovara ova mirovina ili ova........).

 

Ovo pitanje što si postavila, postavila si u pogrešnom podforumu. To je tema za radno i socijalno pravo ali neću premještati iz razloga da je možeš pronaći.

 

;-)

 

otic cu svakako...

 

ma nije mi jasno dal mater ima pravo preuzet ocevu mirovinu na sebe (znam da to zene naprave)

ili jednostavno prestaje dolazenje oceve mirovine- i tek kad krenem opet na faks opet se mirovina vraca???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija