Jump to content

zatajeni dio u ostavinskoj raspravi


dmarani1

Preporučene objave

pozdrav svima

29.kolovoza,2008 godine provedena je ostavinska rasprava po smrti majke, gdje je ustanovljeno da njenu ostavinu čine konačni obračun mirovine i neutvrđen iznos na tekučem računu (minus), pošto je majka duže vrijeme bolovala večinom sam se brinuo o njoj ja, iza majke su jedini zakonski nasljednici ostali moj otac, brat i ja. otac i brat su se odrekli nasljedstva pa sam jedini nasljednik proglašen ja, sada svu svoju imovinu otac želi prepisati mom bratu no ja sam nedugo igrom slučaja saznao da je u ostavinskoj raspravi iza majke otac trebao iznijeti i imovinu stečenu u braku sa majkom no on to nije učinio pa je sva imovina pripala njemu iako su ju zajedno stekli(vlasnikom sve imovine uknjižen je samo otac).

zanima me imam li ja ikakvo pravo sada na tu polovicu majčine bračne stečevine pošto sam njen jedini nasljednik?

unaprijed zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zanima me imam li ja ikakvo pravo sada na tu polovicu majčine bračne stečevine pošto sam njen jedini nasljednik?

unaprijed zahvaljujem

ukoliko bi se utvrdio majčin dio u bračnoj stečevini,radilo bi se o naknadno pronađenoj imovini,odnosno o imovini koja nije bila predmetom ostavinske rasprave,na koju bi pravo nasljeđivanja polagali svi nasljednici,budući da se izjava o odricanju ne odnosi na naknadno pronađenu imovinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala, no tu problemi tek nastaju!

naime, 1999 sam se doselio sa svojom porodicom k roditeljima, jedan kratak dio smo živjeli u istoj kući a potom su mi roditelji dozvolili(usmeno) da si u nastavku kuće sagradim svoj stan, izgradio sam 77m2 prostora, od toga 55 stambenog i 22 natkrite terase, terasa je čvrsta gradnja, znači ništa montažno, e sad zanima me sljedeče:

1. gdje i kako pokrenuti utvrđivanje majčine stečevine

2. koliki bi dio tada pripao meni

3.da li ovo što sam ja izgradio, a bilo je tu i još drugih ulaganja s moje strane u

proteklih 16 godina, takođe ulazi u masu za ustanovljavanje majčinog dijela

4. bi li pokretanje sudskog spora onemogučilo oca u bilo kakvim aktivnostima vezanih uz

dotičnu imovinu

5. kad se utvrdi majčin dio i podjeli među nama, imam li pravo tražiti od oca nužni dio?

 

napominjem da otac ne živi trenutno u svojoj kuči, da nismo u kontaktu, razlog- sve želi ostaviti bratu, meni priznaje samo stambeni prostor ali ne i prostor pod terasom koji sam ja izgradio.

zahvaljujem na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. gdje i kako pokrenuti utvrđivanje majčine stečevine

sasvim izvjesno tužbom,u kojoj bi otac imao položaj tuženika.

2. koliki bi dio tada pripao meni

jednak dio kao i ostalim majčinim nasljednicima

3.da li ovo što sam ja izgradio, a bilo je tu i još drugih ulaganja s moje strane u

proteklih 16 godina, takođe ulazi u masu za ustanovljavanje majčinog dijela

sudska praksa je zauzela stav da se pravo vlasništva na zgradi i zemljištu ne stječe samo gradnjom nove zgrade, nego i takvom adaptacijom postojećeg građevinskog objekta koja po svom opsegu i vrijednosti investicijskih ulaganja predstavlja takav građevinski zahvat da stari objekt nakon njegovog izvođenja gubi svoj raniji identitet i po svojim karakteristikama predstavlja novi objekt, glede čega se u konkretnom slučaju radi o dogradnji na već postojećem tuđem građevinskom objektu, time da su radovi poduzeti na dogradnji takvog obujma da se radi o promijeni identiteta dotadašnjeg objekta, odnosno kući sa još jednim pripadajućim stanom kao zasebnom stambenom jedinicom unutar kuće.

4. bi li pokretanje sudskog spora onemogučilo oca u bilo kakvim aktivnostima vezanih uz

dotičnu imovinu

samo pokretanje parnice nespriječava vlasnika(oca)da raspolaže imovinom,zbog čega je nužno izvršiti zabilježbu spora u zemljišnim knjigama,koja ruku na srce neće spriječiti oca da raspolaže imovinom ali će proizvesti pravni učinak da će knjižna prava po presudi biti provedena protiv svih upisa koji su zaprimljeni u zemljišno knjižnom uredu nakon zabilježbe spora

5. kad se utvrdi majčin dio i podjeli među nama, imam li pravo tražiti od oca nužni dio?

nužni dio se izvodi iz nasljednog prava,što znači da se nužni dio(ako je povrijeđen besplatnim raspolaganjem)može zahtijevati nakon smrti oca u ostavinskom postupku.

napominjem da otac ne živi trenutno u svojoj kuči,

činjenica koja nije bitna za vašu pravnu stvar.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija