Jump to content

Izvoz automobila


penava

Preporučene objave

Ovakva je situacija: trajno sam se nastanio u drugoj EU clanici (Svedska), izvezao sam tamo svoj automobil, napravio nove papire, a njihova prometna agencija (Transportstyrelsen) je zadrzala HR prometnu.

 

Moram li ja odjaviti automobil, oni su mi rekli da oni automatski salju odjavu u zemlju porijekla ako je EU, ali tablice su mi ostale, a koliko se sjecam tablice isto treba vratiti.

 

Ako vozilo nije odjavljeno, mogu li tablice poslati postom, ili cu se jednostavno morati pomiriti sa 700 kuna kazne?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo i dopune nakon malo kopanja po zakonodavstvu: direktiva 1999/37/EZ lijepo kaze:

 

Članak 5.

 

2. Kako bi se vozilo prethodno registrirano u drugoj državi članici ponovno registriralo, nadležna tijela zahtijevaju podnošenje I. dijela prijašnje potvrde o registraciji, a ako je bio izdan, i II. dijela potvrde. Ta tijela oduzimaju dio (dijelove) podnesene prijašnje potvrde o registraciji te ga (ih) čuvaju tijekom razdoblja od najmanje šest mjeseci. U roku dva mjeseca obavješćuju tijela države članice koja je izdala potvrdu. Ako ta tijela to zatraže, oduzetu potvrdu vraćaju im u roku šest mjeseci od njezina oduzimanja.

 

Pitanje pod broj 1 i dalje stoji, sta napraviti da se izbjegne kazna, i novo pitanje, kome se zaliti ako kazna ipak stigne (Europskom sudu?), jer Hrvatska ocito nije u cijelosti primijenila navedenu direktivu EU a sto je duzna?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Trebao si prije odjavit vozilo i uzet izvozne pločice i onda preregistrirt u Švedskoj.Vidi čl.241 http://www.zakon.hr/z/78/Zakon-o-sigurnosti-prometa-na-cestama

 

Kaznu ti neće slat u Švedsku.

 

Pošto nisi uz zahtjev za odjavu moraš priložit potvrdu da su prometna i tablice zadržane ili poništene.

 

čl.250 st.1

 

Direktiva koju navodiš izmjenjena je Direktivom 2014/46 (u kojoj mjeri ne znam)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Trebao si prije odjavit vozilo i uzet izvozne pločice i onda preregistrirt u Švedskoj.Vidi čl.241 http://www.zakon.hr/z/78/Zakon-o-sigurnosti-prometa-na-cestama

 

Kaznu ti neće slat u Švedsku.

 

Pošto nisi uz zahtjev za odjavu moraš priložit potvrdu da su prometna i tablice zadržane ili poništene.

 

čl.250 st.1

 

Direktiva koju navodiš izmjenjena je Direktivom 2014/46 (u kojoj mjeri ne znam)

 

Eh da, nisam uzimao izvozne plocice jer sam iskoristio pravo da je godinu dana vozim na stranim plocicama u Svedskoj (najveci benefit te mogucnosti je usteda godinu dana poreza).

 

Nece slati kaznu u Svedsku, ali volio bih legalno rijesiti :). Probat cu kontaktirati MUP mozda je dovoljna potpisana izjava i kopija registracijskog lista.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ali si mogao poslije poslat prometnu i tablice da se odjave i prometna opet ostane kod tebe.

 

A u pravilniku o registraciji i označavanju vozila stoji;

"»Članak 1.a

 

Ovim se Pravilnikom u pravni poredak Republike Hrvatske prenose sljedeće Direktive Europske unije:

....

– Direktiva Vijeća 1999/37/EZ od 29. travnja 1999. godine o dokumentima za registraciju vozila (CELEX broj 31999L0037).«.

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2015_05_52_1014.html

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija