Jump to content

kako zaštititi ideju?


anonimno

Preporučene objave

Imam originalnu ideju koja predstavlja novi,nimalo sličan ostalima, reality show. Molim Vas da mi odgovorite može li se to, ukoliko napišem scenarij, smatrati autorskim djelom, kako ga mogu zaštititi, koliko košta takva zaštita te koliko bi meni kao autoru neka televizijska kuća morala platiti za realizaciju i emitiranje moje originalne ideje. Unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovdje valja razlikovati što je autorsko djelo i koja prava iz njega pripadaju te koji su načini zaštite.

 

Ideja sama po sebi nije autorsko djelo i ne predstavlja osnovu za traženje bilo kakve zaštite.

 

Ideja napisana u formi scenarija je autorsko djelo i autoru pripadaju sva autorska prava nad takvim djelom.

 

U Europskom pravnom krugu (za razliku od anglo-američkog) ne postoji sustav registriranja autorskih djela, već Zakon o autorskom pravu predviđa da autoru prava pripadaju samim činom stvaranja djela. Zbog toga je stvarnom životu, a naročito kod nekih slučajeva zlouporabe, vrlo teško dokazati autorstvo nad djelom i autorovo prvenstvo u stvaranju djela

 

Na primjer: vi napišete scenarij, pokažete ga nekom s TV-a, njima se pročitana ideja svidi i posluže se vašim scenarijem koji malo modificiraju i potpišu drugu osobu. Da bi uspjeli u sudskom postupku protiv TV vi kao tužitelj trebate moći dokazati sličnost s kopiranim djelom te činjenicu da je vaše djelo nastalo prije kopiranog. Maliciozni tuženik se u može pozivati da vi niste autor djela, već on ili netko drugi ili da je njegovo djelo nastalo ranije, a da ste ga vi kopirali. Vjerojatno se slažete da neće biti nimalo lako to dokazati i uspjeti u tužbi.

 

Hrvatska autorska agencija vrši pohranu autorskih djela u svrhu osiguravanja dodatnog materijalnog

dokaza u slučaju spora. Autorsko djelo se spremi u kuvertu, zapečati i pohrani u sef. O tome se izdaje potvrda s nazivom pohranjenog djela, nazivom autora i datumom pohrane. U slučaju spora, agencija na zahtjev suda ili stranke, šalje zapečaćenu kuvertu s djelom u svrhu dokazivanja da je takvo djelo tog dana postojalo i od autora bilo pohranjeno. Pohrana se radi na godinu dana, a može se neograničen broj puta produžiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija