Jump to content
Peka1

Kolektivni godišnji - problem

Preporučene objave

Pozdrav, trebam savjet. Na radnom mjestu imamo kolektivni godišnji koji ove godine traje od 29.7. do zaključno 16.8. i svi zaposlenici dužni su ga uzeti, što sam napravio.

Prošli tjedan dobio sam obavijest unutar moje radne jedinice da ću morati na neki tečaj u Poljsku koji će trajati od 1.7. do 14.8. Tretirat će se kao službeni put i bit će otvoren putni nalog za to razdoblje. Znali smo ranije da ću ići na tečaj, ali ne i da će se održati u tom razdoblju.

E sad, poslao sam dopis centrali u kojoj molim da mi se godišnji odmor zbog tog tečaja prebaci na razdoblje od 19.8. do 30.8. Centrala je to odbila. Pitanje je što dalje mogu napraviti?

Uređeno od Peka1

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

A jesu li vam ponudili neki drugi termin u kojemu možete koristiti godišnji odmor ili su vam potpuno odbili korištenje godišnjeg odmora? Moraju vam omogućiti barem dva tjedna godišnje da koristite u komadu. 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
objavljeno (uređeno)
prije 7 sati , LjuboZG je napisao:

A jesu li vam ponudili neki drugi termin u kojemu možete koristiti godišnji odmor ili su vam potpuno odbili korištenje godišnjeg odmora? Moraju vam omogućiti barem dva tjedna godišnje da koristite u komadu. 

Odbili su pomicanje ta dva tjedna propisanog kolektivnog godišnjeg izvan razdoblja 29.7. - 16.8., bez obzira što ću tada biti na spomenutom tečaju. Dakle po njihovoj logici ja neka radim, a to razdoblje pisat će se kao da sam na godišnjem. Nisu ponudili drugi termin, to bi i ja volio.

što napraviti i kome se obratiti? Nisam član sindikata. 

Uređeno od Peka1

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Prema čl. 85. Zakona o radu, poslodavac utvrđuje raspored korištenja godišnjeg odmora i to najkasnije do 30.6. tekuće godine, te mora radnika najmanje 15 dana prije korištenja godišnjeg odmora obavijestiti o trajanju i razdoblju korištenja godisnjeg odmora. Prema tome, pričekajte do 30.6., a nakon toga možete zatražiti očitovanje poslodavca sukladno ovoj zakonskoj obvezi.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
, Borbena7 je napisao:

Prema čl. 85. Zakona o radu, poslodavac utvrđuje raspored korištenja godišnjeg odmora i to najkasnije do 30.6. tekuće godine, te mora radnika najmanje 15 dana prije korištenja godišnjeg odmora obavijestiti o trajanju i razdoblju korištenja godisnjeg odmora. Prema tome, pričekajte do 30.6., a nakon toga možete zatražiti očitovanje poslodavca sukladno ovoj zakonskoj obvezi.

Krajem prošlog tjedna je na moje ime došla odluka po kojoj godišnji traje od 29.7. - 16.8., kako je i ranije odlučeno na razini cijele firme kao obavezni kolektivni. Ja ću u to vrijeme biti na tom tečaju u inozemstvu i bit će otvoren putni nalog.

Direktor je usmeno rekao da ne želi ni čuti o pomicanju kolektivnog godišnjeg, jer je "moj problem što je tečaj u to vrijeme".

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
, Peka1 je napisao:

morati na neki tečaj u Poljsku koji će trajati od 1.7. do 14.8. Tretirat će se kao službeni put i bit će otvoren putni nalog za to razdoblje.

 

prije 2 sati , Peka1 je napisao:

Krajem prošlog tjedna je na moje ime došla odluka po kojoj godišnji traje od 29.7. - 16.8., kako je i ranije odlučeno na razini cijele firme kao obavezni kolektivni. 

Jako Vam je praktičan taj poslodavac...znači, u isto vrijeme Vi trebate bit na službenom putu odnosno na tečaju u Poljskoj i na godišnjem odmoru po Vašoj želji gdje god želite. Mišljenja sam da trebate otići na taj službeni put, odraditi svoj posao i potom po povratku u RH zatražiti od poslodavca da Vam se omogući pravo na godišnji odmor sukladno odredbama Zakona o radu.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
, Borbena7 je napisao:

 

Jako Vam je praktičan taj poslodavac...znači, u isto vrijeme Vi trebate bit na službenom putu odnosno na tečaju u Poljskoj i na godišnjem odmoru po Vašoj želji gdje god želite. Mišljenja sam da trebate otići na taj službeni put, odraditi svoj posao i potom po povratku u RH zatražiti od poslodavca da Vam se omogući pravo na godišnji odmor sukladno odredbama Zakona o radu.

Radi se o velikoj firmi gdje direktor nema skoro nikakve koristi od toga što idem na službeni put, dok samo naša radna jedinica ima, pa je valjda to njegova logika, nemam pojma...

U vezi Vašeg odgovora, ne bi li trebao tražiti od poslodavca da se omogući pravo na godišnji (u nekom drugom razdoblju u godini) prije odlaska na put ili odmah sad, s obzirom da će mi to razdoblje za koje su donijeli odluku "propasti"?

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Ne propada njihova odluka, jer ste Vi tako odlučili i niste htjeli sada otići na godišnji odmor, već jednostavno jer ste u to vrijeme morali biti na svome radnom mjestu, izvršavate svoju radnu obvezu u Poljskoj. Da sam na Vašem mjestu, osobno ne bih sada ništa tražila, već bi se fokusirala na izvršavanje radne obveze, a po povratku bi tražila svoje pravo na godišnji odmor.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Prije 33 minuta, Peka1 je napisao:

Radi se o velikoj firmi gdje direktor nema skoro nikakve koristi od toga što idem na službeni put, dok samo naša radna jedinica ima, pa je valjda to njegova logika, nemam pojma...

I nema ovdje prostora za nikakvu logiku...Zakon o radu je jasan, i odredbe vezane za godišnji odmor se moraju provoditi. Konkretno u ovom Vašem slučaju, radilo bi se o najtežem prekršaju poslodavca.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 9 sati , Borbena7 je napisao:

Da sam na Vašem mjestu, osobno ne bih sada ništa tražila, već bi se fokusirala na izvršavanje radne obveze, a po povratku bi tražila svoje pravo na godišnji odmor.

Postovana, da ne trazim nista unatoc tome sto je odluka vec dosla? Moze li se putnim nalogom i odlukom o radu u inozemstvu pobiti vazecu odluku o GO kad se vratim?

Pitam da mi se ne bi desilo da po povratku zatrazim GO, pa da mi ga centrala odobri, ali u vidu neiskoristenih dana koji ne ulaze u kolektivni GO...

Hvala Vam na svim informacijama.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Prije 20 minuta, Peka1 je napisao:

Moze li se putnim nalogom i odlukom o radu u inozemstvu pobiti vazecu odluku o GO kad se vratim?

Upravo tako, oni su sami sebe pobili, jer ne možete u isto vrijeme biti na dva mjesta.

Prije 21 minuta, Peka1 je napisao:

pa da mi ga centrala odobri, ali u vidu neiskoristenih dana koji ne ulaze u kolektivni GO...

Kada se vratite, pisanim putem zatražite godišnji odmor sukladno čl. 83. Zakonu o radu, a koji kaže da ako radnik koristi godišnji odmor u dijelovima, mora tijekom kalendarske godine za koju ostvaruje pravo na godišnji odmor iskoristiti najmanje dva tjedna u neprekidnom trajanju.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad




×