Jump to content

pokretanje parnice - hitno


davorv

Preporučene objave

Molim vas, znate li okvirnu cijenu odvjetničkih usluga kod privatne parnice te da li se usluge naplaćuju odmah ili ih po okončanju sudskog postupka plaća stranka koja izgubi spor. Odnosno, u slučaju da platim odvjetniku a dobijem spor, kako ću nadoknaditi troškove koji pretpostavljam nisu baš mali. Hvala najljepša

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

liljepi pozdrav,

evo jednog apsolutnog amatera..... koji također grca u pravnom metežu.

dakle - moj jedini savjet je da se pod hitno raspitate za određenu vrstu spora kojeg želite pokrenuti - najadekvatnijeg odvjetnika u gradu. ali pazite - taj odvjetnik ukoliko ima takvu reputaciju lako vaš slučaj preda nekakvom vježbeniku (svaka čast svakome - ali...). znači - treba tražiti - ali pametno tražiti.

što se tiče odvjetničkih troškova i naknada - opet ovisi o vrsti postupka kojeg pokrećete. ako je to nekakva tužba koja recimo nije vezana za odštetni zahtjev kod posljedica ozljeda u automobilskoj nesreći - onda je zlatno pravilo da se odvjetniku plaćaju svi troškovi (recimo jedna od prvih uplatnica dolazi za pisanje tužbe, pokretanje parničnog postupka i sl)... a svaka iduća uplatnica dolazi cca tjedan, dva nakon svakog ročišta. naravno, unutra su sadržani svakakvi troškovi (od pisanja do kopiranja itd).... i računajte minimum nekakvih 600 -tinjak kn po svakom izlasku na ročište. a možda i više...

ako kojim slučajem dobijete spor - onda protustranka koja gubi spor plaća sve troškove spora a koji uključuju i troškove vašeg odvjetnika (naravno - ako tako stoji u tužbi). znači - pisanje tužbe bez odvjetnika nije baš preporučljivo.

ne znam kako ide praksa - ali ja sam svojoj odvjetnici nakon isplate odštete "morala" dati još 10% od iznosa dodijeljenog iznosa a na ime "njenog truda"..... za to naravno ne postoji nikakva priznanica ili račun.....

nadam se da sam barem malo pomogla.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najbolji način je dogovor s odvjetnikom. Cijene su utvrđene odvjetničkomm tarifom i kreću se od 250 kuna po radnji pa nadalje ovisi ovrijednosti predmeta spora. Neuzimaju svi odvjetnici dodatak na "usluge" tzv. nagrada. Neki se naplate od protivne strtane i kraj. Ako0 napišete kolika je vrijednost predmeta spora odnosno okakvoj parnici se radi može se okvirno izračunati mogući troškovi a također i mogućnost oslobađanja od plaćanja sudskih pristojbi što je druga kategorija i tužitelj je dužan platiti pristojbu već kod podnošenja tužbe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slučaj sam detaljnije opisao na forumu o nasljeđivanju. Radi se o ostavinskoj raspravi nakon smrti majke, pri čemu otac negira da je majka bila suvlasnica obiteljske kuće iako su je zajednički gradili (majka je bila u radnom odnosu kao i otac). Kako su zemljište i kuća upisani na očevo ime, ostavinska je prekinuta, te sam upućen na pokretanje spora u kojem trebam dokazati da je kuća bračna stečevina i da je majka bila vlasnica 1/2 polovine te imovine. Čini mi se da je stvar prilično jasna, proučio sam obiteljski zakon i zakon o nasljeđivanju, ali nemam iskustva u parnicama, pa mislim da ću morati potražiti pomoć odvjetnika. No, kako se ovim sporom neću naplatiti, već se samo želim upisati kao suvlasnik u dijelu kuće koji mi zakonom pripada (nadam se da će otac u kući još dugo i sretno poživjeti), tako su mi se zapravo plaćanje odvjetnika čini velikim troškom, no očigledno ću to morati podnijeti ako želim da me otac u ovom slučaju ne izigra. Hvala na vremenu i trudu, molim još neko mišljenje ili savjet

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vidim da si Prekaljen (haha) ali ne više od mog tatice. Ma imam ja i sestru, a stari i ona su se već dogovorili o tome da joj proda kuću, pa se ja mogu slikati... No, u međuvremenu od prošlog javljanja našao sam advokata i predali smo tužbu, kaže da ću vjerojatno već sve riješiti na prvom ročištu jer je starom najisplativije ići na priznanje da je mami pripadalo 1/2 kuće. U protivnom, samo će mu se nagomilati sudski troškovi. Nadam se da je tako, hvala na pomoći i lijep pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija