Jump to content

PRAVO NA ZAŠTIĆENU NAJAMNINU


anonimno

Preporučene objave

Poštovani,

od 1997 god. traje postupak na općinskom sudu u Zagrebu na kojemu u ulozi tužitelja potražujem pravo na zaštićenu najamninu nad stanom u kojem su do 1996 god. moj otac i djed imali stanarsko pravo. Tuženi (vlasnik kuće sa predmetnim stanom) opravdava svoju odluku o ne izdavanju ugovora o najmu sa zaštićenom najamninom time što u posjedu imamo "useljivu kuću". Radi se zapravo o kući za odmor te ju je sudski vještak tako i procijenio. Ako je "Vrhovni sud" u svojoj praksi odredio da kuća za odmor nije zapreka na strani najmodavca za zaštićenom najamninom, zašto je onda Općinski sud u Zagrebu svojom presudom odbio našu tužbu.

Unaprijed hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Ne bih ti znao odgovoriti, ali imam i ja jedno pitanje koje paše uz ovu temu...

po čl.8 ZNS:

Zaštićenu najamninu plaćaju korisnici stanova koji:

 

- se koriste stanovima izgrađenim sredstvima namijenjenim za rješavanje stambenih pitanja osoba slabijeg imovnog stanja,

 

- se koriste stanom na temelju propisa o pravima hrvatskih branitelja,

 

- su imali pravni položaj nositelja stanarskog prava na stanu do dana stupanja na snagu ovoga Zakona,

 

- su određeni posebnim propisom.

 

Htio bi da mi netko objasni i pokaže koji to stanari imaju pravo na zaštićenu najamninu, a određeni su posebnim propisom? Koji su to posebni propisi? Po nekom nategnutom tumačenju ZNS-a ja imam pravo putem suda zatražiti zaštičenu najamninu, ali trebam pomoč.

Živio sam u stanu s tetom koja je imala stanarsko pravo. Donošenjem ZNS stanarsko pravo je ukinuto, a stanari postaju zaštićeni najmoprimci. Ja nisam mogao imati stanarsko pravo jer po starom zakonu, samo jedan stanar ima pravo na stanarsko pravo u jednom stanu. Moja teta je tako postala zaštičeni najmoprimac, ali trebam naglasiti da ona nije potpisala nikakav ugovor s vlasnikom stana, jer se vlasnik u to vrijeme nije mogao odrediti. Budući da nije bilo ugovora, a u ugovoru se po zakonu treba upisati tko se sve može koristiti stanom, ja sam izvisio.

Morao sam se iseliti iz tog stana u zamjenski stan u kojem plačam slobodno ugovorenu najamninu.

Moram naglasiti da je ovaj stan u kojem sam trenutno i onaj u kojem sam bio prije u vlasništvu države.

Putem suda ću tražiti da mi se odredi zaštićena najamnina i zato vas molim za savjete, linkove, objašnjenja... bilo što...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija