Jump to content

Zabunom oduzeli porodiljnu naknadu?!


_Ira_

Preporučene objave

Sudskom presudom mi je presuđena ovrha nad mojim računima koju je zatražilo Jadransko osiguranje. Napravila sam u Fini zaštićeni račun jer svaki mjesec primam porodiljnu naknadu. Naknadu sam primila na račun 17.6 kada još nije bio blokiran. u međuvremenu su ga blokirali i ja sam napravila gore spomenuti zaštićeni račun. Finina obavijest o zaštićenom računu mi je stigla poštom 1.7. no napravljena je 28.6. Ja sam isti dan kad sam primila poštom obavijest otišla u banku kako bih ju odnijela i kako bih napokon mogla dobiti porodiljnu naknadu koja je jedini izvor prihoda za mene, mog sina i mog supruga. u banci sam se šokirala kad su mi rekli da ne mogu podići porodiljni jer je ovrhom oduzet 1.7. poslali su me u Finu. oni su rekli da oni nisu krivi da je banka kriva jer je dopustila i prikazala im porodiljni kao primanja. poslali su me u banku. u banci su rekli da nisu oni krivi da oni moraju prikazati sva moja primanja a da u Fini ne smiju uzimati primanja koja su zaštićena.

tko je na kraju kriv? kako to da fina automatski nije prebacila novce od porodiljnog na moj zaštićeni račun kad su ga otvorili? postoji li šansa da povratim novce od oduzetog porodiljnog i kako da se izborim za nju? kako da u buduće zaštitim svoje primanje - porodiljnu naknadu? Molim pomozite...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kad ste otvorili zaštićeni? On se otvara tek u slučaju provedbe ovrhe, odnosno, sve i da znate da postoji ovrha koja još nije u postupku namirenja, jedino ovrhovoditelj ili službeno tijelo može od fine tražiti provedbu ovrhe po računu kod banke i Vi se prije toga ne možete zaštititi na način da tražite otvaranje posebnog računa. Sve do tog trenutka pitanja vezana uz dug trebate rješavati u postupku te korespondencijom s ovrhovoditeljem i službenim tijelom.

 

 

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

naravno da mi se provodi ovrha nad računima. sudskim rješenjem je određena ovrha nad mojim računima. tj. blokirali su mi račun. ja sam naravno kad sam to vidjela otišla u finu i otvorila taj zaštićeni tačun kako bi mogla podizati i dalje svaki mjesec porodiljni. no najveća ironija je u tome što je meni zaštićeni račun napravit u Fini 28.6. ali je znači toj obavijesti trebalo poštom još 3 dana da stigne do mojih kućnih vrata. a ovršili su mi porodiljni najvjerojatnije ujutro 1.7. znači tri dana od otvaranja zaštićenog računa. meni je tek popodne 1.7. stigla poštom ta obavijest i ja sam odmah otišla u banku, ali već su ovršili porodiljni.

kad sam ispunjavala onaj listić za otvaranje zaštićenog računa u Fini normalno sam sve ispunila. navela sam broj računa na koji dobivam porodiljni, navela sam vrstu primanja koju zaštićujem... dakle sve ok. propust je od nekog iz Fine najvjerojatnije. jer kažem, čudno mi je zaštićeni račun je otvoren zbog porodiljne naknade ali neznam valjda netko nije prebacio to primanje na moj zaštićeni račun. nego je to ostalo na blokiranome i oni su ovršili porodiljnu naknadu.

čudna situacija ali eto... baš danas idem dalje rješavati u fini taj slučaj. Valjda će nešto biti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Baš me zanima kako ste to rješili...Kad se otvori račun u FINI ona obavještava isplatitelja primanja u ovom slučaju HZZO da je osoba blokirana i koji je novi broj računa. Račun otvara tvoja banka na zahtjev FINE. HZZO redovno završava obradu 10 dana prije isplate, prema tome što se tiče porod. naknade za taj mjesec kao da ga niste ni otvorili. FINA ne vidi od čega je priljev koji banka šalje na izvršenje, čak ne vidi ni koliki iznos novaca šalje....sve ide elektronski, banka od FINE dobje poruku koliko novaca treba za namirenje ovrhe ali FINA ne zna koliko banka šalje i od čega su ti novci. Cijeli ovaj sistem je s jedne strane dobar s druge strane jako kompliciran ali nije ni FINA za sve kriva. Ima banaka koje stvarno vode računa i nema teorije da pošalju u obradu cijelu plaću, porodiljnu naknadu, dječji doplatak, mirovinu i sl. ali na žalost to su izuzetci, većina ih samo prosljedi priljev po blokiranom računu dalje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

propust je od nekog iz Fine najvjerojatnije. jer kažem, čudno mi je zaštićeni račun je otvoren zbog porodiljne naknade ali neznam valjda netko nije prebacio to primanje na moj zaštićeni račun. nego je to ostalo na blokiranome i oni su ovršili porodiljnu naknadu.

 

Nema propusta,naime rodiljlna naknada ne spada u sredstva koja su izuzeta od ovrhe jer porodiljna naknada ima karakter mjesečne plaće-te time nije izuzeta od ovrhe...

 

Izuzimanje od ovrhe

Članak 148.

Izuzeti su od ovrhe:

1. primanja po osnovi zakonskoga uzdržavanja, naknade štete nastale zbog narušenja zdravlja ili smanjenja, odnosno gubitka radne sposobnosti i naknade štete za izgubljeno uzdržavanje zbog smrti davatelja uzdržavanja,

2. primanja po osnovi naknade zbog tjelesnoga oštećenja prema propisima o invalidskom osiguranju,

3. primanja po osnovi socijalne skrbi,

4. primanja po osnovi privremene nezaposlenosti,

5. primanja po osnovi dječjega doplatka,

6. primanja po osnovi stipendije i pomoći učenicima i studentima,

7. primanja vojnika i studenata vojnih škola,

8. naknada za rad osuđenika, osim za tražbine po osnovi zakonskoga uzdržavanja te za tražbine naknade štete prouzročene kaznenim djelom osuđenika,

9. primanja po osnovi odličja i priznanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Baš me zanima kako ste to rješili...Kad se otvori račun u FINI ona obavještava isplatitelja primanja u ovom slučaju HZZO da je osoba blokirana i koji je novi broj računa. Račun otvara tvoja banka na zahtjev FINE. HZZO redovno završava obradu 10 dana prije isplate, prema tome što se tiče porod. naknade za taj mjesec kao da ga niste ni otvorili. FINA ne vidi od čega je priljev koji banka šalje na izvršenje, čak ne vidi ni koliki iznos novaca šalje....sve ide elektronski, banka od FINE dobje poruku koliko novaca treba za namirenje ovrhe ali FINA ne zna koliko banka šalje i od čega su ti novci. Cijeli ovaj sistem je s jedne strane dobar s druge strane jako kompliciran ali nije ni FINA za sve kriva. Ima banaka koje stvarno vode računa i nema teorije da pošalju u obradu cijelu plaću, porodiljnu naknadu, dječji doplatak, mirovinu i sl. ali na žalost to su izuzetci, većina ih samo prosljedi priljev po blokiranom računu dalje.

 

 

 

 

 

sada nažalost znam kako to funkcionira, sve su mi pojasnili, ipak mislim da to nije u redu. vjerojatno ima i drugih ljudi koji su na taj način izgubili svoje mjesečno primanje no nažalost takav je sustav. kako se kaže onako među narodom "Žali se upravi vodovoda." no dobro, neka im tih 1600 kuna. sigurno da je nekome potrebnije nego mome djetetu..

Pozz svim forumovcima i zaštićujte si primanja obavezno početkom mjeseca kako vam ih u suprotnom ne bi oduzeli. Učite na mojim pogreškama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

od ppia dana 16.7.2011. 22:48

 

Baš me zanima kako ste to rješili...Kad se otvori račun u FINI ona obavještava isplatitelja primanja u ovom slučaju HZZO da je osoba blokirana i koji je novi broj računa. Račun otvara tvoja banka na zahtjev FINE. HZZO redovno završava obradu 10 dana prije isplate, prema tome što se tiče porod. naknade za taj mjesec kao da ga niste ni otvorili. FINA ne vidi od čega je priljev koji banka šalje na izvršenje, čak ne vidi ni koliki iznos novaca šalje....sve ide elektronski, banka od FINE dobje poruku koliko novaca treba za namirenje ovrhe ali FINA ne zna koliko banka šalje i od čega su ti novci. Cijeli ovaj sistem je s jedne strane dobar s druge strane jako kompliciran ali nije ni FINA za sve kriva. Ima banaka koje stvarno vode računa i nema teorije da pošalju u obradu cijelu plaću, porodiljnu naknadu, dječji doplatak, mirovinu i sl. ali na žalost to su izuzetci, većina ih samo prosljedi priljev po blokiranom računu dalje.

 

 

sada nažalost znam kako to funkcionira, sve su mi pojasnili, ipak mislim da to nije u redu. vjerojatno ima i drugih ljudi koji su na taj način izgubili svoje mjesečno primanje no nažalost takav je sustav. kako se kaže onako među narodom "Žali se upravi vodovoda." no dobro, neka im tih 1600 kuna. sigurno da je nekome potrebnije nego mome djetetu..

Pozz svim forumovcima i zaštićujte si primanja obavezno početkom mjeseca kako vam ih u suprotnom ne bi oduzeli. Učite na mojim pogreškama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija