Jump to content

zastara na pravomoćnu ovrhu


zelja61

Preporučene objave

Molim Vas za savjet. Moj suprug je bio jamac 1994. god. prije 11 god. je dobio rješenje o ovrsi koje je postalo pravomoćno 21. studenog 2000. god. nismo uložili nikakvu žalbu iz čistog neznanja pa je sada došlo drugo rješenje u njegovu firmu gdje mu uzimaju 1/3 plaće. Ovo drugo rješenje je postalo pravomoćno 15.ožujka 2011.god. Obzirom da u međuvremenu nikakva pošta nije stizala mislili smo da se kredit otplaćuje (sa nositeljem kredita nismo u kontaktu 12 god) i sada, naravno, šok. U međuvremenu sam vidjela iz spisa, koliko sam razumjela, da su dva ili tri puta tražili gdje moj suprug radi ali ništa nisu poduzimali do sada dok mu u svibnju nisu sjeli na plaću. Postoji li kakvo konkretno rješenje za nas, npr. zastara ili smo u ropstvu do smrti. Dug je naime sa kamatom oko 1.300.000,00 kn. Unaprijed se bezgranično zahvaljujem za savjet. pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po pravomočnom rješenju od 21. studenog 2000. godine je nastupila zastara naplate (10 godina)ali samo ukoliko nije bilo promjena sredstva ovrhe. Svakom promjenom sredstva ovrhe taj rok teče iznova.

Niste napisali na temelju koje isprave ovrhovoditelj vrši zapljenu plače Vašeg surpuga jer ste napisali da je stiglo novo rješenje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pod novim rješenjem mislim na rješenje o prijenosu koje nije došlo na našu adresu nego direktno u firmu gdje suprug radi. Nisam pravno potkovana pa ne znam što se podrazumijeva terminom promjena sredstva ovehe. Do sada supruga kao jamca nisu ni na koji način dirali.Od dužnika su se djelomično naplatili što sam vidjela na izvodu iz banke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da. Rješenje o prijenosu (tako piše u naslovu) obvezuje muževu firmu da provede rješenje o ovrsi od 21.studenog 2000. god. da isplaćuje ovrhovoditelju 1/3 plaće do potpunog namirenja tražbine. To rješenje je doneseno 15. ožujka 2011.tako da suprugu uzimaju 1/3 od svibnja (tada je rješenje došlo u firmu). Pravnica u firmi potpuno isključuje mogućnost bilo kakve zastare te mu uredno skidaju 1/3 plaće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zelja61 je napisao:

Da. Rješenje o prijenosu (tako piše u naslovu) obvezuje muževu firmu da provede rješenje o ovrsi od 21.studenog 2000. god. da isplaćuje ovrhovoditelju 1/3 plaće do potpunog namirenja tražbine. To rješenje je doneseno 15. ožujka 2011.tako da suprugu uzimaju 1/3 od svibnja (tada je rješenje došlo u firmu). Pravnica u firmi potpuno isključuje mogućnost bilo kakve zastare te mu uredno skidaju 1/3 plaće.

 

 

Sada je jasno. To je rješenje o prijenosu koje je dostavljeno ovršenikovom dužniku tj. firmi Vašeg supruga na na naplatu.

Još jednom Vam napominjem naplata pravomočnog rješenja nastupa nakon isteka 10 godina, ali samo ako nije bilo promjena sredstva ovrhe. To znači ukoliko je ovrhovoditelj več prije slao ovrhu na naplatu i nije se uspio naplatiti iz novčanih sredstava može tražiti promjenu sredstva ovrhe na pokretnine itd. Svakim takvim postupanjem se zastara produžuje tj. počine teči ponovno. Stoga provjerite da li je bilo takvih pravnih radnji i postupanja od straneovrhvoditelja. Ukoliko je bilo potraživanje nije u zastari. No dobro sve proučite i provjerite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema izvodu iz banke (što sam teškom mukom dobila), izgleda da su promijenili sredstvo ovrhe. Prema jednom većem iznosu od 2007. god. izgleda da su uzeli dužnikov stan. Znam da sam ko mazga, ali pitanje broj dva je: zar moj suprug nije samo jedan od jamaca prema kojem nisu vršena nikakva potraživanja svih ovih godina ili se računa da je dio cjeline. Ako po tome nije zastara, što ispada da nije, ima li kakav drugi izbor ili je to početak kraja. Vjerovatno Vam je jasno po iznosu koji sam navela da je u moju kuću ušla teška bolest. Hvala unaprijed i pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija