Jump to content

Iustitia_ZD

Korisnik
  • Broj objava

    510
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

  • Osvojio dana

    30

Objave koje je Iustitia_ZD objavio

  1. Ne možete ništa učiniti osim staviti rampe i na taj način onemogućiti pristup vozilima koja tamo ne trebaju biti. Imate na tržištu rampe koje se otvaraju na način da onaj tko želi ući na parkiralište mobitelom nazove rampu i unese šifru, a rampa se podigne. To više i nije toliko skupo, a za hotel je dosta dobro rješenje, jer nema zezancije s razno raznim daljinskim upravljačima i karticama.

    Što se tiče ostavljenih kazni na invalidskim mjestima policija je postupila ispravno i u skladu s Zakonom o sigurnosti prometa na cestama jer je riječ o prometnoj površini koja je svima dostupna. Zato primjerice policija može i smije uredovati na parkingu trgovačkih centara i slično.

    Opet se vraćamo na isto, možete onemogućiti ulazak na prostor parkiralište stavljanjem rampe ili druge prepreke, na taj način ste riješili problem neovlaštenog pristupa a u tom slučaju onda ni policija više ne može kažnjavati.

  2. Dana 26. 06. 2023. u 17:41, dizzzo je napisao:

    Početkom siječnja napravio sam prometni prekršaj. Nakon što sam dobio prekršajni nalog osobno sam predao žalbu u PP Zagreb te se na urudžbenici vidi da je datum predavanja žalbe 23.2.2023.

    Na espisima sam upravo dobio rješenje da mi je prigovor odbačen zbog nepravodobnosti. Naime, na primjerku prigovora koji je zadržala policija datum na skeniranoj urudžbenici (vidljivo na espisima) stoji kao 23.4.2023 (?!).

    Dakle, policijski službenik koji preuzima žalbe je na žalbi poslanoj prekršajnom sudu unio krivi datum zbog kojeg je moja žalba na prekršaj presuđena kao nepravodobna.

    Što mi je činiti? Kome se mogu žaliti s obzirom da na sudskom rješenju piše kako protiv tog rješenja nije dopuštena žalba?

    Unaprijed hvala na odgovorima.

    ovakvi slučajevi su iznimno rijetki, ali se znaju događati. u vašem slučaju je sud odbacio prigovor kao nepravodoban (što je i morao učiniti - obzirom na stanje u spisu i prijemni pečat). također se zna dogoditi da čak i sud krivo računa rokove i donese rješenje o odbačaju prigovora kao nepravodobnog, iako je razvidno da je podneseni prigovor pravodoban.

    posebno problematična činjenica je ta, da kada pričamo o režimu obaveznog prekršajnog naloga, zakonodavac prekršajnim zakonom nije dopustio podnošenje žalbe protiv rješenja o odbačaju prigovora na OPN, dakle protiv takvog rješenja ne postoji redovni pravni lijek.

    ono što stranka u ovom slučaju može učiniti jesu podnošenje 3 izvanredna pravna lijeka, a najbolje ih je podnijeti sva 3:

    1.  podnošenje ustavne tužbe protiv rješenja o odbačaju prigovora na obavezni prekršajni nalog (u roku od 30 dana od primitka rješenja)
    2. zahtjev prvostupanjskom sudu za skidanje klauzule pravomoćnosti s obaveznog prekršajnog naloga
    3. podnošenje prijedloga za podizanje zahtjeva za zaštitu zakonitosti DORH-u (jedina ovlaštena osoba za podnošenje takvog prema Vrhovnom sudu RH je glavni državni odvjetnik)

    nedavno sam čuo za slučaj u kojemu je stranka podnijela prigovor protiv OPN-a na zadnji dan roka, a sud je prigovor odbacio proglasivši ga nepravodobnim. nezadovoljna stranka je sudu podnijela zahtjev za skidanje klauzule pravomoćnosti koji je taj zahtjev odbio i opet ocijenio da prigovor nije bio pravodoban. međutim, predmet je po žalbi završio kod visokog prekršajnog suda koji je žalbu usvojio, skinuo klauzulu pravomoćnosti s prekršajnog naloga i potom preinačio rješenje o odbačaju prigovora te je istog ipak ocijenio pravodobnim i predmet ponovno vratio prvostupanjskom sudu.

    dakle, moguće je poduzeti određene radnje kada sud neosnovano odbaci prigovor protiv OPN-a, međutim dosta je teško i dugotrajno, posebno onda kada u predmetu postoje zaštitne mjere zabrane upravljanja vozilom i visoke novčane kazne.

  3. može se podnijet optužni prijedlog sudu, dostava je uredno odrađena bez obzira što okrivljenici nisu vratili potpisanu obavijest.

    ovakvu praksu često vidim kod državnog inspektorata, u mom tijelu ako i šaljemo obavijest po čl. 109a PZ, na istoj nismo niti predvidjeli mjesto gdje bi se okrivljenik potpisao i vraćao nam nazad obavijest. dostavnica je dovoljna.

  4. ako se kazna plati onda nalog postaje pravomoćan što naravno da ne znači da se zabrana ukida. ona će krenuti od trenutka kad ju oni upišu u sustav, to može potrajati par tjedana i treba na mup-ovim stranicama pratiti trenutak kada će zabrana biti upisana. također ako se kazna plati onda se i od njih može tražiti da požure s upisom zabrane (pogotovo ako je riječ o nekoj manjoj postaji), tako da ona prije krene teći i prije će završiti.

    ovo ulazi u prekršajnu evidenciju i tamo ostaje 3 godine, a nije relevantno za potvrdu o nekažnjavanju, to je vezano za kaznene stvari, a ovdje je riječ o prekršaju

  5. ja sam čitao na internetu da njihova firma koja upravlja autocestama (DARS) nema pravnu mogućnost dobiti podatke o vlasnicima vozila iz inozemstva, ali ako je ranije utvrđen prekršaj isti se može naknadno sankcionirat ukoliko se vozilo opet pojavi u sloveniji.

    s obzirom na ovu malu relaciju moguće je da žena nije snimljena.

    kolega sivko dobro govori, kontrolira se pomoću kamera, imaju fiksne kamere i prijenosne koje premještaju po potrebi.

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija