Jump to content

TIŠU

Korisnik
  • Broj objava

    27
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Sve što je TIŠU objavio

  1. TIŠU

    Ostavinska

    Toliko nažalost ne znam. Pretpostavljam temeljem ugovora s Gradom, a uvid u ugovor nemam. Znači, ako u KPU stoji 1/1 to se uopće ne može osporavati?
  2. TIŠU

    Ostavinska

    Ovo nije baš jasno. Kako je nekretnina koja se u zk i dalje vodi kao vlasništvo Grada uopće bila tema ostavinske rasprave? Ne bih znao. Možda je 'automatizmom' postavljeno to pitanje jer je pokojni supružnik negdje morao živjeti prije smrti, ali je također živući partner bez oklijevanja izjavio kako je nekretnina njegova. Ni u jednom trenutku nije izjavio kako je nekretnina još uvijek u vlasništvu grada. Ništa, popratiti ću što će 'osvanuti' u ZK pa ću se nakon toga ponovno javiti. Hvala... 'Update'...pronašao sam u knjizi položenih ugovora živućeg partnera pod 'B' (Vlastovnica), kako se vodi kao vlasnik 1/1. Znači li to kako kupljena nekretnina nije bračna stečevina?
  3. TIŠU

    Ostavinska

    U ZK još nije vidljivo jer je nekretnina nedavno otkupljena od Grada tj. u vrijeme ostavinske još nije bila u potpunosti otplaćena. Grad se još vodi kao vlasnik. Pretpostavljam da još nije provedeno kroz knjige. Nasljednici su bili vidno zatečeni izjavom. Situacija je u tom trenutku bila poprilično zbunjujuća i neugodna. Nitko od nasljednika nije pravne struke i nije se htio 'izlagati', tim više što su nasljednici još poprilično bili potreseni gubitkom. Koji su mogući razvoji događaja? Je li moguće da nekretnina pripadne supružniku koji je plaćao kredit za nekretninu koja je stečena u braku?
  4. TIŠU

    Ostavinska

    Bilježnik ga nije uputio na dokazivanje bračne stečevine. Nisam pravne struke, ali rekao bih laički da je to bračna stečevina te da je tu možda bilježnik napravio propust što nije proveo postupak diobe na živućeg supružnika i djecu. Supružnik je izjavio da je stan njegov i samo se prešlo preko toga...
  5. TIŠU

    Ostavinska

    Poštovani, Nakon smrti jednog od supružnika provedena je ostavinska rasprava na kojoj živući supružnik izjavljuje kako je nekretnina u kojoj je donedavno živio sa pokojnim partnerom i njihovom djecom njegova jer ju je on otplaćivao pa samim time smatra da ista pripada njemu. Javni bilježnik na tu izjavu nije imao komentar. Zanima me je li se dioba te nekretnine ipak morala provesti na živućeg supružnika i djecu? Nekretnina se počela otplaćivati u braku. Unaprijed hvala na odgovoru...
  6. Sve jasno. Hvala na Vašem vremenu i javljanju. Lijep pozdrav....
  7. Ne znam na koji bih način mogao doći do rješenja o nasljeđivanju jer kao što sam prethodno napisao, nisam u kontaktu sa bratićem. Ne znam koje su moje 2/3 na toj čestitci. Odokativno sam to odredio, taj dio očistio i doveo ga u red. Preostalu 1/3 (ako se ikada bratić bude javio), trebao bi si bratić najprije očisti i dovesti u red pa bi tek tada mogli pričati o tome kome pripada koji dio. Najlakše bi sada bilo ući u čisti posjed. Što mijenja činjenica uknjižbe vlasništva u 1/3? Mijenja u smislu raspolaganja tom česticom 1/1 tj. da se jednoga dana ta čestica može prodati (ne znam bi li itko bio zainteresiran za kupnju 2/3 znajući da ne postoje jasno definirane granice posjeda) ili tu 1/3 dovesti u red da se može eksploatirati i nešto na tom dijelu di je sada šikara posijati/posaditi. Dobro, bilo da se to vodi kao naknadno nađena imovina ili jednostavno predmet koji samo treba provesti kroz zemljišne knjige, što ako bratić to ne napravi i 1/3 i dalje ostane na pokojnom ocu? Mogu li ja jednoga dana npr. prodati te 2/3 ne znajući gdje su granice? Mogu li uopće nekako pokrenuti postupak definiranja granica mojih 2/3 ili uputiti nekakav zahtjev za korištenjem te 1/3 u poljoprivredne svrhe? Rekli ste zastara ne postoji pa se ne mogu na taj dio upisati. Mogu li ga nekako otkupiti?
  8. Dobar dan i prije svega hvala na javljanju... Dakle, ostavinski postupak za predmetnu česticu je proveden. Moj otac (od kojega sam darovnim ugovorom naslijedio 2/3), njegova sestra (koja je mom ocu poklonila svoju 1/3) i njihov pokojni brat (od bratića otac), su svaki dobili po 1/3 te čestice. Nakon smrti bratićevog oca provedena je ostavinska rasprava, ali tu česticu bratić nije upisao na svoje ime već se i dalje ona vodi na pokojniku. E sad, je li na toj ostavinskoj ta čestica bila predmet rasprave ili nije ja to ne znam, ali znam da je bratić upoznat za postojanje te čestice. Ne razumijem se u pravne stvari, ali koliko sam shvatio od roditelja to bi trebalo biti kao 'naknadno pronađena imovina' koju bi bratić na sudu di je bila ostavinska za pokojnog oca trebao prijaviti i upisati na svoje ime. Mene zanima, ukoliko on to ne želi napraviti, šta se sa tom 1/3 može napraviti jer zemlja je u tom dijelu zapuštena i nastala je šikara. Nisam u kontaktu sa bratićem pa se iz tog razloga obraćam Vama....
  9. Vlasnik sam poljoprivrednog zemljišta 2/3. Nasljednik 1/3 je bratić koji je taj dio naslijedio od pokojnog oca preminulog pred 26 godina. Bratić do današnjeg dana nije tu 1/3 prenio na sebe. Kao vlasnik se još uvijek vodi njegov pokojni otac. Zanimalo bi me kojim bi pravnim putem mogao zatražiti uknjižbu na toj 1/3 s obzirom da ne postoji nikakva bratićeva namjera za uknjižbom te nekretnine za čije je postojanje odavno upoznat te što je možda u međuvremenu nastupila i zastara?
  10. Dobar dan...vlasnik sam poljoprivrednog zemljišta 2/3. Nasljednik 1/3 je bratić koji je taj dio naslijedio od pokojnog oca preminulog pred 26 godina. Bratić do današnjeg dana nije tu 1/3 prenio na sebe. Kao vlasnik se još uvijek vodi njegov pokojni otac i to na nekoj staroj adresi s koje se u međuvremenu preselio na drugu adresu još pred više od 40 godina. Zanimalo bi me mogu li se legalnim putem uknjižiti na bratićevu 1/3 s obzirom da jasno ne postoji nikakva bratićeva namjera za uknjižbom te nekretnine za čije je postojanje odavno upoznat te što je možda u međuvremenu nastupila i zastara?
  11. Poštovani, imam pitanje...devedesetih, supružnici sa dvoje djece zajedno ulaze u gradski stan koji imaju mogućnost kupnje te isti kupuju otplačujući ga izravno na račun grada. Stan otplaćuje suprug i stan se još otplaćuje. Supruga je u međuvremenu preminula. Je li se na ostavinskoj raspravi uz novac i pokretnine trebalo postaviti i pitanje nasljedstva supruginog dijela stana na supruga i djecu ili nije iz razloga toga što suprug otplaćuje kredit pa se stan vodi kao njegov? Nije li to bračna stečevina obaju supružnika?
  12. TIŠU

    janaf

    Kupio sam zemljište kojime prolazi Janafov naftovod kao što je slučaj i gospođe iz Podravine (u tekstu gore). Prilikom kupnje javni bilježnik je napomenuo kako na toj čestici postoji plomba ili nekakva zabilježba od strane Janafa jer da su oni sada u nekakvom procesu rješavanja pravne papirologije, nisam baš shvatio šta i kako. Uglavnom, da Janaf ima pravo prolaziti onuda i da se tu ništa ne može. Mi se možemo nesmetano koristiti tim zemljištem jer su cijevi duboko u zemlji i ne smetaju za uzgoj biljnih kultura. Jučer je na moju kućnu adresu stiglo rješenje Općinskog suda u vezi poziva na 'raspravu za ispravak i uviđaj na licu mjesta' na mojoj čestici. Pozvan sam ja kao vlasnik zemljišta, opunomoćenik Janafa, neki odvjetnik iz Zagreba i mjerni vještak. Zanima me što to pravno znači za mene i imam li uopće pravo tražiti naknadu od Janafa jer se koristi mojim zemljištem? Nadam se da se sanacija terena i obeštećenje za nastalu štetu za slučaj nekakve havarije po 'defoltu' podrazumijeva. Unaprijed hvala na odgovoru...
  13. Molio bih admina za odgovor. Unaprijed hvala...
  14. Da, upravo tako...ima li načina da se to spriječi? Mislim da je namjera poslodavca više nego očita.
  15. Javljam se nakon dužeg vremena s još par pitanja vezanih na temu...da li postoji neki način da se ipak bez obzira na prekludirani rok ponovno zatraži vraćanje svih prava iz ugovora? Prema prevaomoćnoj sudskoj odluci, vraćen sam na papiru na radno mjesto. Materijalno pravo mi nije povrijeđeno, ali po pitanju odgovornosti, sva su mi prava oduzeta kao šef odjela. Radim na mjestu gdje sam višak i da sutra odem ne bi se to osjetilo jer zamjena postoji. Što ako poslodavac kao što je i sam to mjesto otvorio da bi mene zbrinuo jer mu je to bila obaveza prema sudskoj presudi, danas-sutra odluči to isto mjesto ukinuti?
  16. Hvala na željama. Razumijem Vas. Dvaput sam završio na hitnoj radi cijele situacije, a te dokumente koje imam nisu po mene kompromitirajući. Da, tanka je linija do gubljenja zdravog razuma. Za sada ga još imam...
  17. Pripravan sam i na to. Teško poslodavac može opravdati moju situaciju i dokumente koje imam.
  18. U redu. Zahvaljujem se na strpljenju i pomoći. Lp...
  19. U redu. Za utvrđivanje mobinga nije problem. Postoje svjedoci i materijalni dokazi u vidu dokumenata koji to zorno mogu prikazati. Na koji način onda mogu zatražiti poštivanje prava iz ugovora, tražiti kaznu za odgovorne i odštetu za sve pretrpljeno do sada? Tužba treba bit za mobing ili nekako drugačije?
  20. Pretpostavljam da odvjetnik misli upravo na to što ste i napisali vezano uz tih 5 godina. Inače, u mom poslu je normalna stvar da se voditelji 'sele' iz jednog u drugi objekat na voditeljska mjesta, pa zapravo striktno vraćanje na baš to radno mjesto sa kojega sam otišao i nije neka toliko važna stvar; jer i da odem u drugi objekat, radio bih isti taj posao po istim uvjetima i plaći samo što bi, jasno, bila drugačija radna okolina. Stvar je u tome što ja sada jesam u drugom objektu s istim materijalnim pravima, ali ne i 'zapovijednim' da se tako izrazim. Znači, s te su mi strane smanjena prava i dužnosti. Još na sudu potražujem razliku u plaći za period proveden na radnom mjestu nižeg ranga dok presuda o vraćanju na prvobitni posao nije postala pravomoćna jer poslodavac tu isplatu razlike nije htio ispoštovati. Što se zapravo u tih 3 odnosno 5 godina do perioda zastare može tražiti novom tužbom? Da li se npr. može tražiti da se ispoštuju ta 'zapovijedna' prava i obaveze voditelja koje sada nemam, tražiti novčanu kaznu za poslodavca koji me već dvije godine po tom pitanju zakida i odštetu za te dvije godine koje me se omalovažava, ponižava, podcjenjuje i ne šalje na edukacije?
  21. Ne znam da li smo se dobro razumjeli. Znači, plaća mi je vraćena kao i službeni mobitel te druga prava u vidu bonusa, božičnice i sl. Međutim ja ne radim taj posao prema propisanom opisu radnog mjesta. Umjesto da sam voditelj kao što to stoji u ugovoru o radu sklopljenim s poslodavcem, poslodavac je stvorio višak voditelja čime sam ja praktički višak jer ja ne organiziram i vodim posao već moj kolega istog ranga je meni kao šef, što nigdje nije propisano te meni daje najgluplje poslove dok pravi posao vode on i pomočnik. Ja ne nazočim sastancima šefova, ne uključuje me se u važne odluke niti šalje na edukacije. Sindikalni odvjetnik kaže da postoji rok od tri godine od pravomoćnosti presude da se o povratku prava iz ugovora pokrene tužba. S te strane ovo što se prema meni radi smatram čistim mobingom. Što se tu može učiniti?
  22. Vezano uz odštetu i novčanu kaznu poslodavcu, pretpostavljao sam da sve ovisi od slučaja do slučaja, pa me samim time zanimao zakonski raspon npr. visina odštete koju mogu dobiti za svo vrijeme koje ne radim na radnom mjestu na kojem bi trebao iznosi 5-10 prosječnih plaća ili da je poslodavcu za tu vrstu prekršajnog ili kaznenog djela propisana kazna od 10-100.000 kuna i odgovornoj osobi 3-6 mjeseci pritvora. Da li mi tako nekako možete precizirati odgovor?
  23. Radno mjesto postoji. Nisam još tražio provedbu odluke suda jer sam pustio da stvari idu svojim tokom nadajući se da će se sve mirno riješiti, ali ništa. Ima mogućnosti da se to riješi jer kolege odlaze u mirovinu, ali na njihova mjesta idu neki drugi ljudi, a ne ja. Namjera mi je sada da putem sindikata zatražim vraćanje na radno mjesto koje me pripada i ako to ne bi uspjelo, onda ću ponovno tužiti firmu. Kakve su kazne po poslodavca, koliko se može tražiti odštete te da li vrijedi rok od tri godine za podizanje tužbe tj. da li sam još u roku obzirom da je od pravomoćnosti presude prošlo nešto malo više od dvije godine?
  24. Molio bih odgovor admina...
×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija