Jump to content

državna šapa na nekretnini - zemljištu


sik

Preporučene objave

Pozdrav svima

Imam jedno pitanje za koje uopće nemam ideje gdje mi mogao tražiti nekakav propis koji bi se odnosio na nešto slično.

Mom ujaku je 1965 nacionalizirano zemljište pod izlikom da je donešen novi GUP i da će se tamo graditi škola. Ujak nije htio prodati niti nagoditi se te mu je oduzeto bez naknade. Nakon 1990 zemljište mu je vraćeno.

Lokacija je izvrsna ali je i novi GUP tamo predvidio zonu javne namjene. Kontaktirao je Grad i ponudio prodaju ili zamjenu za zemljište gdje je moguća gradnja ali nitko već godinama ne reagira.

Zanima me

1) da li još može tražiti prenamjenu po GUP-u (nisu ništa izgradili 40 godina ?!) u stambenu izgradnju

2) postoji li propis koji bi natjerao grad ili da promjeni namjenu ili da otkupi/zamijeni zemljište

Naime čini mi se da je ovo kršenje ljudskih prava - zemljište je njegovo ali nema komercijalne vrijednosti jer ga je obezvrijedio grad svojim propisom (GUP) i "bezecirao" ga za svoje namjene, a istovremeno ne želi riješiti imovinsko pravne odnose...Prošlo je 40 godina pa može još i 20 a da grad ne pristupi otkupu....

Hvala svima koji žele pomoći savjetom!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jedini za kojeg znam da je imao sličan (uvjetno rečeno) problem i uspio ga je u relativno kratkom vremenu riješiti je Josip Šarić iz Rijeke.

 

I sam imam sličan problem: nekoliko hektara atraktivnog zemljišta još od 60ih godina je pod nekom zamišljenom trasom ceste koja je probojem tunela Učka izgubila smisao i neće se nikad graditi.

 

Stvarno ne znam...

 

BTW, za neupućene:

 

http://www.vjesnik.hr/html/2005/02/23/Clanak.asp?r=unu&c=1

 

Pred jedno mjesec dana grad Rijeka je raspisao natječaj za zamjenu zemljišta i zamisli: Šarić je bio jedini kandidat!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija