Jump to content

Dilema oko datuma odlaska u mirovinu


JADRANKA2

Preporučene objave

Poštovani!

Molila bih Vas da mi uradite izračun za odlazak u mirovinu sa 1.1.2023.Ovo je izračun za odlazak sa 30.12.2022.Čitala sam da ako se u mirovinu odlazi krajem godine da ta godina ne ulazi u obračun,pa bih htjela prije konačne odluke saznati da li postoji razlika u obračunu.Ako odlazim 31.12.2022. tada imam 12 mjeseci x 0,34% jer ću imati 64 godine 28.12.(ove god.je uvjet za starosnu mirovinu 63god.)2023.god. je uvjet 63 god i 3 mj. što bi značilo da ću tada imati 9x0,34%.Kolika je razlika između odlaska 31.12.2022.ili 01.01.2023?

Hvala na odgovoru!

PS-u prilogu Vam je nedavni izračun i svi relevantni podaci

izračun mirovine.pdf

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

Teško je reći. Ako su vam kroz 2022. plaće bile dobre, iznad prosjeka, moguće je da će vam povoljnije biti 1.1.23.

Ako ste puno bili na bolovanju, ili su plaće iz nekog razloga manje, onda u 2022. godini.

Moram napomenuti da je i povećan postotak sa 0,34% na 0,45% od 1.1.2023. zbog ZID ZOMO. Glede navedenog, vjerojatno vam je povoljnija opcija 1.1.23. jer u pravilu svi osiguranici u zadnjim godinama imaju veće plaće u odnosu na prijašnje, što je od utjecaja na vaš prosječni vrijednosni bod, a koji je u konačnici najbitniji za izračun svote mirovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na odgovoru.Podnijela sam već zahtjev sa 31.12.Ovo povećanje sa 0,34 na 0,45% mi ne bi donijelo ništa veću mirovinu jer bih izgubila 3 mj x 0,34%.U konačnici razlika u postocima je vrlo mala: 12 x 0,34 = 4,08%...9 x 0,45% = 4,05%.Plaća mi je porasla tek sa ovim regularnim povećanjem,a ionako za ovu zadnju godinu rada se uzima prosjek jer tek u drugoj polovini ove godine će biti pravi izračun za prošlu godinu.Barem mi je tako rečeno u HZMO-u.   

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobro Vam je rečeno, ali to Vam ne mijenja stvar jer da ste išli s 1.1., razlika je samo u tome što biste prvo dobili rješenje o predujmu, a konačno rješenje nakon primitka podataka o plaćama za 2022.

No, i u slučaju odlaska s 31.12. će Vam vjerojatno prvo biti određen predujam i tek kasnije konačno zbog II. stupa (nije nužno, ali je takva praksa).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija