Jump to content

Plaćanje zaostataka za alimentacije


Athea

Preporučene objave

Poštovani,

 
Trebao bi informaciju u vezi zaostataka za plaćanja alimentacije i tužbu za iste.
 
Sin  (rođen 09.05.2001.) je u 06.mj. 2019. završio redovno srednjoškolsko obrazovanje,te se zaposlio nakon toga. 
Kćer ( rođena 25.07.2022.) je u 06.mj.2021. završila redovno srednjoškolsko obrazovanje i odselila se sa mojom bivšom suprugom u Austriju.
 
Do gore navedenog vremena (06.mj/2019. i 06.mj/2021. ) sam plaćao alimentaciju koliko sam mogao, ne u punom iznosu, kako je određeno sudskom presudom: od 800 kn mjesečno za kči i 1.000 kuna mjesečno za sina.
Za te uplate imam uplatnice, kao dokaz, a ono što sam na ruke platio, nije mi priznato.
Izračunao sam zaostatke za oboje djece, pa bih Vas molio, ako možete dati što točniju  informaciju. 
 
1. Koji je vremenski rok zastare za plaćanje zaostataka alimentacije od prestanka zakonske obaveze plaćanja?
2. Koji je postupak, ako oboje ili jedno tuže za zaostatke alimentacije?
3. Da li cijeli iznos sjeda odmah na naplatu?
4. Da li se može na rate platiti?
5. Da li sjeda na nekretninu?
6. Da li se uzima sa plaće i koji iznos( 1/2, 1/3 ili 1/4) ?
 
 
Unaprijed zahvaljujem na Vašem trudu i izdvojenom vremenu da mi pomognete oko ovih, za mene jako bitnih informacija.
 
S poštovanjem
uređeno: od Borbena7
Osobni podatak
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 54 minuta, Athea je napisao:

Sin  (rođen 09.05.2001.) je u 06.mj. 2019. završio redovno srednjoškolsko obrazovanje,te se zaposlio nakon toga. 

Nije upisao fakultet uz rad? I da li ste sudskim putem zatražili utvrđenje prestanka obveze?

prije 55 minuta, Athea je napisao:

Kćer ( rođena 25.07.2022.) je u 06.mj.2021. završila redovno srednjoškolsko obrazovanje

Također, da li je upisala fakultet? I da li se zaposlila?

prije 56 minuta, Athea je napisao:

a ono što sam na ruke platio, nije mi priznato.

Pri ovakvom plaćanju niste tražili da Vam majka potpiše potvrdu da je novce preuzela?

prije 57 minuta, Athea je napisao:

Do gore navedenog vremena (06.mj/2019. i 06.mj/2021. )

Samoinicijativno ste s ovim datumima prestali plaćati?

prije 58 minuta, Athea je napisao:

Izračunao sam zaostatke za oboje djece

Zaostatke s kamatama od dospijeća?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Borbena7 je napisao:

Nije upisao fakultet uz rad? I da li ste sudskim putem zatražili utvrđenje prestanka obveze?

Također, da li je upisala fakultet? I da li se zaposlila?

Pri ovakvom plaćanju niste tražili da Vam majka potpiše potvrdu da je novce preuzela?

Samoinicijativno ste s ovim datumima prestali plaćati?

Zaostatke s kamatama od dospijeća?

Nije upisao, počeo je raditi odmah. Pravnica na czss mi je dala info da se zahtjev za prestanak plaćanja alimentacije podnosi samu u slučaju kada se radi o administrativnoj zabrani na plaću, da bi se moglo prekinuti skidanje alim.sa plaće. Ja sam plaćao svaki mjesec na račun  bivše supruge uplatom u banci.

Nije niti ona  upisala fakultet i po mojim saznanjima zaposlila se u Austriji.

Nisam, plaćao  sam pred svjedocima, ako to vrijedi.

Po naputku pravnice czss, koja mi je rekla da sam obavezan plaćati do mjeseca kada oboje završe redovno školovanje.

To nisam, nego samo čistu svotu. Ako može pomoć kako se računaju kamate?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 minuta, Athea je napisao:

Po naputku pravnice czss, koja mi je rekla da sam obavezan plaćati do mjeseca kada oboje završe redovno školovanje.

Pogledajte čl. 290. Obiteljskog zakona, a ni njoj ne bi bilo loše da pogleda.

prije 8 minuta, Athea je napisao:

To nisam, nego samo čistu svotu. Ako može pomoć kako se računaju kamate?

Svakako trebate platiti i kamate da bi se dug smatrao podmirenim u cijelosti. Najbolje je da na FINA-i zatražite obračun na temelju ovršne isprave i specifikacije Vaših djelomičnih uplata. I prije toga bi trebalo vidjeti kada Vam je točno prestala obveza u odnosu na kćer.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Poštovani,

 

Još jedno pitanje u vezi plaćanja zaostataka alimentacije. Uspjeli smo izračunati za zakonski zateznim kamatama cjelokupni dug za alimentaciju za sina i kćer. Da li se pod taj dug, da bi se umanjio, može dati nekretnina ( radi se o zidanoj vikendici) i na koji način stupiti u kontakt s njima s obzirom da su u Austriji i nemamo nikakav kontakt? Da li bi bilo dobro angažirati odvjetnika da to sve riješi ili postoji koji drugi način?

 

Unaprijed zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 minuta, Borbena7 je napisao:

Načelno, ne.

S kim bi stupili u kontakt i s kojim ciljem?

Sa suprugovom punoljetnom djecom za koju ima za platiti zaostatke alimentacije, da se dogovori s njima da li pristaju da se nekretnina na njih prepiše za smanjenje duga i da dobije bankovne račune na koje bi im uplatio ostale zaostatke u novcu.

uređeno: od Athea
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 minuta, Borbena7 je napisao:

Ako su punoljetna onda su samo oni ovlašteni tražiti naplatu duga, a ne Vi.

Hvala na odgovoru.

Ako sam dobro razumjela: to znači da suprug nema pravo sam ponuditi da riješi zaostatke, nego tek ako i kada oni odluče tužiti za zaostatke onda ih suprug ima obavezu riješiti?

Da li to znači da zaostatke može rješavati i u mjesečnim ratama i da li mu mogu sjesti na nekretninu u kojoj živimo?

Ispričavam se na puno pitanja, ali mi je jako bitno da to dobijemo informacije da znamo na čemu smo.

Još jednom zahvaljujem unaprijed na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 minuta, Athea je napisao:

Ako sam dobro razumjela: to znači da suprug nema pravo sam ponuditi da riješi zaostatke, nego tek ako i kada oni odluče tužiti za zaostatke onda ih suprug ima obavezu riješiti?

Dužnik uvijek može podmiriti dug tj. bez da ga vjerovnik to posebno traži ili da ga ovrši.

prije 8 minuta, Athea je napisao:

Da li to znači da zaostatke može rješavati i u mjesečnim ratama

Može u ratama, može obročno po prisilinoj ustezi plaće itd.

prije 9 minuta, Athea je napisao:

da li mu mogu sjesti na nekretninu u kojoj živimo?

Ovisi - kolika je glavnica duga (bez kamata)? Koliko vrijedi ta nekretnina gdje živite? Koliko vrijedi vikendica? Da li suprug radi i prima plaću? Ima li automobil u svom vlasništvu, te ako ima otprilike njegova vrijednost?

prije 11 minuta, Athea je napisao:

Ispričavam se na puno pitanja

A imam i ja puno pitanja.

Koliko ta djeca imaju godina? Da li je ikada pokušana prisilna naplata ovog duga putem ovrhe? Ako je, kada i kako?

Molim sve odgovore, radi preciznosti odgovora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 sati , Borbena7 je napisao:

Dužnik uvijek može podmiriti dug tj. bez da ga vjerovnik to posebno traži ili da ga ovrši.

Može u ratama, može obročno po prisilinoj ustezi plaće itd.

Ovisi - kolika je glavnica duga (bez kamata)? Koliko vrijedi ta nekretnina gdje živite? Koliko vrijedi vikendica? Da li suprug radi i prima plaću? Ima li automobil u svom vlasništvu, te ako ima otprilike njegova vrijednost?

A imam i ja puno pitanja.

Koliko ta djeca imaju godina? Da li je ikada pokušana prisilna naplata ovog duga putem ovrhe? Ako je, kada i kako?

Molim sve odgovore, radi preciznosti odgovora.

Djeca imaju 20 i 21 godinu.Za jedno dijete je 59000 kn,  za drugo 65000 kn glavnica. Vikendica vrijedi cca. 13000 €, a kuća u kojoj živimo vrijedi cca. 60000-70000 €Suprug radi, ali je u blokadi i skida mu se sa plaće za dug prema CZSS, što je plaćao CZSS privremeno uzdržavanje za djecu. Tog duga ima još oko 44000 kn za otplatiti. Nema ništa u svom vlasništvu, sve je još uvijek na svekra i svekrva, tek nakon njihove smrti dohrambenim ugovorom nasljeđuje sve. Za zaostatke nije pokušana prisilna naplata putem ovrhe.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , Borbena7 je napisao:

Uh, veliki su ovo dugovi. A i pitanje je da li još uvijek postoji njegova mjesečn obveza na ime alimentacije. Trebalo bi ovo pokušati rješavati, jer za ove iznose sva navedena imovina bi mogla biti predmet ovrhe. 

Da znamo da je puno, nažalost. Sada rješava ovo što mu je na Fini, zato smo i htjeli pobliže znati kakva je pravna situacija, da se možemo organizirati sa tim otplatama.

U svakom slučaju hvala puno na trudu i odgovoru. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 minuta, Athea je napisao:

Sada rješava ovo što mu je na Fini,

Ovo je uredu. Jedino je problem što se također radi o dugu na ime alimentacije, pa da ga djeca i ovrše preko FINA-e ne bi imala apsolutnu prednost u naplati, te bi mogla osnovano predložiti sudu ovrhu na nekom drugom predmetu i sredstvu ovrhe kao što je npr. nekretnina.

Dana 26. 10. 2022. u 19:21, Athea je napisao:

na koji način stupiti u kontakt s njima s obzirom da su u Austriji i nemamo nikakav kontakt?

Pokušajte preko MUP-a dobiti njihove adrese, jer imate opravdani pravni interes. Ukoliko uspijete stupiti u kontakt s njima ne bi bilo loše ponuditi nagodbu da se oni odreknu svih svojih potraživanja na ime alimentacije, a da im otac za uzvrat daruje tu vikendicu. Ovakva nagodba obavezno mora biti pisana. I bilo bi bitno saznati, da li otac još uvijek ima obvezu plaćanja alimentacije tj. da li se djeca redovno školuju, odnosno da li su zaposlena?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija