Jump to content

naknada štete kod željeznice


anonimno

Preporučene objave

ZAKON O UGOVORIMA U ŽELJEZNIČKOM PROMETU

 

Zakon regulira 3 ugovora i to:

 

1) Ugovor o prijevozu putnika željeznicom

Kojim se prijevoznik obvezuje prevesti putnika do odredišnog kolodvora, a putnik se obvezuje za to platiti naknadu

 

2) Ugovor o prijevozu prtljage željeznicom

(Na kojeg se primjenjuju odredbe o prijevzu stvari). Za prtljagu prijevoznik odgovara do 4200 kuna. Putnik treba dokazati da je prijevoznik kriv za oštećenje ili nestanak prtljage osim ako je došlo i do smrti ili tjelesne ozljede za koju željeznica odgovara. Zahtjev treba staviti odmah po nastanku štete.

 

3) Ugovor o prijevozu stvari željeznicom

Obvezuje se prijevoznik do odrdišnog kolodvora prevesti određenu stvar,a pošiljatelj da će za to platiti određenu naknadu

Sklopljen je kad prijevoznik primi stvar s teretnim listom. Obvezno se izdaje teretni list. Prijevoznik odgovara do 2 kn po kilogramu, ako što drugačije nije odgovoreno.

 

Pravo zahtijevati štetu ima:

1) Putnik – za prijevoz stvari i prtljage

2) Pošiljatelj – dok raspolaže stvarima (dakle u pravilu i tijekom tijekom prijevoza) i ako se radi o tražbinama s temelja pouzeća

3) Primatelj – od primanja teretnog lista.

 

Zastara zahtjeva za naknadu štete je 1 god., osim za šteta zbog smrti ili oštećenja zdravlja kada je zastara 2 god.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani anonimni ! Bravo !! To se zove brza i potpuna informacija . Vlakovi vrlo često kasne pa me zanima da li se može tražiti povrat djela plačene naknade za prijevoz putnika jer se prijevoznik nije pridržavao reda vožnje Unaprijed zahvaljujem na vašem trudu pri odgovaranju na moj upit i želim vam odlično zdravlje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa ja smatram da je ovakav odgovor sasvim normalan ako ga već znam, naravno. Mene poprilično nervira na ovom forumu što se većina sjeti pitati kad ih nešto zanima, a kad oni trebaju pomoći onda nigdje nikog nema. Ne govorim napamet, par pitanja koje sam postavila, ništa posebno, uglavnom o slušačima, gotovo da mi nitko nije odgovrio. No dobro ipak ne želim da mi to bude razlog ne pomoći ako već mogu... ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dragom kolegici ili kolegi koji mi je bio odgovorio i ovako lijepo sastavio o ugovorima od srca još jednom hvala..sinoć sam bila na ispitu i PROŠLA GA :-) i vjerovali ili ne ali me je prof. Gašpar baš to pitao..eto moje otvaranje nove teme i pitanja oko toga nije bilo nepotrebno i prehisterično kako su mi neki rekli.. ipak ga netko pita .. još jednom puno puno hvala.. :-):-):-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija