Jump to content

KUPNJA NEKRETNINE - NUŽNI DIO


IvanR000

Preporučene objave

Pozdrav!

Ako mi može netko stručan pomoći savjetom.

Kupio bih stan. Prodavatelj spominje da je vlasnik (naveden je u ZK izvatku) stana, koji je stekao darovnim ugovorom iza smrti majke. No, brat ima pravo na nužni dio, što je zatražio dopisom preko javnog bilježnika, što je vlasnik odbio. Navodi da će prodajom stana isplatiti brata preko svog odvjetnika. Kako da budem siguran da neću imati štetu, ako se brat pojavi s potraživanjem nužnog dijela? Gdje i kako provjeriti jeli možda pokrenut kakav sudski postupak po tom pitanju? Ugovore sastavlja odvjetnik prodavatelja, a ja ih moram platiti. Jeli to uobočajena praksa? Koliko ta tarifa iznosi? Prodavatelju se jako žuri da proda stan. Hvala! 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 07. 06. 2024. u 17:18, IvanR000 je napisao:

Pozdrav!

Ako mi može netko stručan pomoći savjetom.

Kupio bih stan. Prodavatelj spominje da je vlasnik (naveden je u ZK izvatku) stana, koji je stekao darovnim ugovorom iza smrti majke. No, brat ima pravo na nužni dio, što je zatražio dopisom preko javnog bilježnika, što je vlasnik odbio. Navodi da će prodajom stana isplatiti brata preko svog odvjetnika. Kako da budem siguran da neću imati štetu, ako se brat pojavi s potraživanjem nužnog dijela? Gdje i kako provjeriti jeli možda pokrenut kakav sudski postupak po tom pitanju? Ugovore sastavlja odvjetnik prodavatelja, a ja ih moram platiti. Jeli to uobočajena praksa? Koliko ta tarifa iznosi? Prodavatelju se jako žuri da proda stan. Hvala! 

 Kako misli darovnim ugovorom NAKON smrti majke? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 07. 06. 2024. u 17:18, IvanR000 je napisao:

Pozdrav!

Ako mi može netko stručan pomoći savjetom.

Kupio bih stan. Prodavatelj spominje da je vlasnik (naveden je u ZK izvatku) stana, koji je stekao darovnim ugovorom iza smrti majke. No, brat ima pravo na nužni dio, što je zatražio dopisom preko javnog bilježnika, što je vlasnik odbio. Navodi da će prodajom stana isplatiti brata preko svog odvjetnika. Kako da budem siguran da neću imati štetu, ako se brat pojavi s potraživanjem nužnog dijela? Gdje i kako provjeriti jeli možda pokrenut kakav sudski postupak po tom pitanju? Ugovore sastavlja odvjetnik prodavatelja, a ja ih moram platiti. Jeli to uobočajena praksa? Koliko ta tarifa iznosi? Prodavatelju se jako žuri da proda stan. Hvala! 

Tako mi je rekao, da je stan dobio Darovnim ugovorom nakon njezine smrti. U Vlasničkom vidim da stoji Zabilježba u Teretovnici da žena istog prezimena(valjda majka), drugi oib, ima pravo upotrebe i stanarsko pravo. Valjda je bio Ugovor o doživotnom uzdržavanju. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Ne, nego je vjerojatno bio Ugovor o darovanju s upisom tereta doživotnog plodouživanja. To zato da majka ima osiguran smještaj u toj nekretnini, a to pravo prestaje smrću te osobe i briše se smrtnim listom.

Može on prodati taj stan vama, dokle god nema nikakve zabilježbe spora ili pokretanja postupka koji bi zadržao prvenstveni red. Za sada taj stan ne može ulaziti u ostavinsku masu jer više i nije od ostaviteljice, ali se svakako računa u ostavinskoj raspravi kao vrijednost imovine, ako netko od nasljednika osporava i traži nužni dio.

Međutim, budite oprezni jer iako je sve jasno, viđao sam presude gdje su se naknadno osporavali takvi darovni ugovori, pa se uspostavljalo ZK stanje kakvo je bilo prije, a to bi značilo da je vlasnik ostaviteljica i da dio stana pripada i drugom sinu pa onda vi niste (jedini) vlasnik. To je rijetko, ali dobro je sve proučiti prije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija