Jump to content

Prenamjena poljoprivrednog zemljišta u građevinsko


ivan1606

Preporučene objave

Molio bih savjet. Vlasnik sam zemljišta koji se u knjigama vodi kao oranica. Zemljište je tri strane je okruženo obiteljskim kućama i građevinskim parcelama ali nema pravi pristupni put već jedino poljski. U dogovoru sa susjedom koji mi je voljan prodati dio svog zemljišta, napravio bih pristupni put od glavne ceste do te oranice. Pošto se zemljište nalazi izvan granica građevinske zone, trebam tražiti izmjenu prostornog plana. Jasno mi je da moram tražiti i suglasnost Ministarstva poljoprivrede i platiti naknadu za prenamjenu. Ne znam kolika treba biti širina pristupnog puta i ne znam da li taj put mora zadovoljiti još kakve zahtjeve, prostor za okretanje komunalnog vozila i slično....
Da li se ovako nešto uopće isplati (financijski i vremenski) i koga bi još bilo dobro angažirati? Odvjetnika specijaliziranog za zemljišnoknjižno pravo, arhitekta, urbanista...?

Radi se o Zagrebu i ako se ne protivi pravilima Foruma, molio bih preporuke.

Hvala na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ništa  ne možete poduzimati za premanjenu zemljišta dok nemate riješeno pitanje pristupnog puta.

Trebate angažirati ovlaštenog geometra koji će na osnovu suglasnosti sa susjedom koji prodaje put napraviti elaborat na osnovu kojeg ćete, zajedno uz kupoprodajni ugovor i potvrdu o isplati nekretnine dati na upis u katastar i zemljišne knjige i nakon upisa pokrenuti postupak za eventualnu prenamjenu parcele.

Geometar će odrediti koju širinu puta isti treba imati naravno prvenstveno vodeći računa o nesmetanom kretanju komunalnih i vatrogasnih vozila. Ali on o tome sve zna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Malo pojašnjenje sa stanovišta prostornog uređenja:

 

Dana 22. 06. 2024. u 20:26, ivan1606 je napisao:

Pošto se zemljište nalazi izvan granica građevinske zone, trebam tražiti izmjenu prostornog plana.

Prvi korak.

Dana 22. 06. 2024. u 20:26, ivan1606 je napisao:

Jasno mi je da moram tražiti i suglasnost Ministarstva poljoprivrede i platiti naknadu za prenamjenu.

Bespotreban korak - prilikom  izmjene prostornog plana vjerojatno će se Ministarstvo poljoprivrede trebati očitovati službenim putem, a promjena namjene iz poljoprivrednog u građevinsko zemljište se plaća tek nakon izdane građevinske dozvole, a od čije realizacije ste još vrlo daleko...

Dana 22. 06. 2024. u 20:26, ivan1606 je napisao:

U dogovoru sa susjedom koji mi je voljan prodati dio svog zemljišta, napravio bih pristupni put od glavne ceste do te oranice.

Možda je dobro imati neposredan pristup do glavne ceste s vaše oranice, ali nije izvjesno da će vam se odobriti uključenje vaše čestice u građevinsko područje.

Kako glasi sadašnja namjena vaše čestice u prostornom planu?

Kako ste dosada imali riješen pristup na svoje zemljište?

Dana 22. 06. 2024. u 20:26, ivan1606 je napisao:

Ne znam kolika treba biti širina pristupnog puta i ne znam da li taj put mora zadovoljiti još kakve zahtjeve, prostor za okretanje komunalnog vozila i slično....

Svi parametri vezani uz dimenzioniranje puteva su navedeni u odredbama za provođenje prostornog plana, a normalno je da bi svaki dobro educirani geometar trebao poznavati odredbe prostornog plana koje utječu na njegov posao.

uređeno: od Antuntun56
ispravak pravopisne greške
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija