Jump to content

Uporabna dozvola za jedan stan


lucy14

Preporučene objave

Poštovani, 

Nakon 5 godina borbe s papirima(stan je moj darovnim ugovorom, starci prvi vlasnici, a papiri su bili ex yu te sam jedva dobila vlasnički list) danas mi je odbijen zahtjev za upisom uporabne dozvole na vlasnički list. Uporabnu dozvolu sam dobila pred tjedan dana(zahtjev za građevine izgrađene do 2007). U obrazloženju piše da nije moguće izdavati uporabne dozvole za stanove nego isključivo za cijelu zgradu, a referent koji mi je izdao uporabnu je rekao da mogu dobiti istu samo za svoj stan. Ja stan prodajem, imam kupce koji isti kupuju putem kredita. Papiri su mi sada uredni, posjedujem vlasnički list. Nakon svega ovoga sam ostala zbunjena i imam par pitanja:

Da li je ikako moguće dobiti pozitivnu zabilježbu temeljem ove uporabne dozvole? Zgrada ima 60ak stanova, pola se niti ne zna tko je vlasnik, tako da će biti nemoguće dobiti uporabnu za cijelu zgradu.

Da li je uopće ova uporabna dozvola legalna ili je isto kao da ju i nisam dobila?

Ukoliko mi je uporabna dozvola nevažeća, što da dalje napravim?

Ukoliko mi je uporabna dozvola ipak važeća, hoće li banka istu prihvatiti iako nije upisana pozitivna zabilježba?

Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, lucy14 je napisao:

Da li je ikako moguće dobiti pozitivnu zabilježbu temeljem ove uporabne dozvole? Zgrada ima 60ak stanova, pola se niti ne zna tko je vlasnik, tako da će biti nemoguće dobiti uporabnu za cijelu zgradu.

NIJE, a pritom vlasnički odnosi pojedinih stanova ne igraju nikakvu ulogu pri izdavanju uporabne dozvole, vi samo trebate dokazati pravni interes za izdavanje UD (sukladno odredbama Zakona o općem upravnom postupku). Također i upravitelj zgrade može podnijeti zahtjev za izdavanje UD, s time da bi upravna pristojba za njeno izdavanje trebala ici na račun pričuve zgrade, a upravitelj se također treba pobrinuti da se UD provede u zemljišnim knjigama i unese pozitivna zabilježba za zgradu izgrađenu temeljem izdane GD. 

S na taj način upisanom građevinom na xy građevnoj čestici, uz pozitivnu zabilježbu na temelju čega je upisana, svaka banka će priznati kupcu pravo na kredit, a zašto vam je referent izdao UD za stan, samo on zna...to inače nije uobičajen postupak, ali je moguć.

 

prije 1 sat, lucy14 je napisao:

Da li je uopće ova uporabna dozvola legalna ili je isto kao da ju i nisam dobila?

Ukoliko mi je uporabna dozvola nevažeća, što da dalje napravim?

Ukoliko mi je uporabna dozvola ipak važeća, hoće li banka istu prihvatiti iako nije upisana pozitivna zabilježba?

Na prvo pitanje je odgovor DA, ali s njom možete malo toga ostvariti, a vašem kupcu također malo znači u podizanju bankovnog kredita.

Na drugo pitanje je odgovor, NIJE NEVAŽEĆA, ali njena primjena je vrlo ograničena.

Na treće pitanje je odgovor: ovisi o banci i njenom poslovanju, ali nije izvjesno da će banka prihvatiti takvu UD.

 

Naime, uporabna dozvola za građevinu izgrađenu na temelju akta za građenje izdanog do 1. listopada 2007. izdaje se sukladno odredbama članka 182. stavak 3. Zakona o gradni ako je ta građevina izgrađena u skladu s građevinskom dozvolom, odnosno drugim odgovarajućim aktom nadležnog tijela u pogledu namjene najvećih, vanjskih mjera svih nadzemnih i podzemnih dijelova građevine, oblika i veličina građevne čestice i smještaja građevine na građevnoj čestici, odnosno unutar obuhvata zahvata u prostoru, tj. nije građevinska dozvola izdana za vaš stan nego za zgradu u kojoj se stan nalazi .

Prema odredbama stavka 4. istog članka dozvola iz stavka 1. ovoga članka može se izdati i za dio građevine, kao u vašem slučaju, ali temeljem takve dozvole ne može se upisati pozitivna zabilježba (iz prethodno navedenih razloga)

uređeno: od Van Gogh
ispravak pravopisne greške
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija