Jump to content

Zajednička investicija - građenje urbane vile.


Ogilvie

Preporučene objave

Već duže vrijeme me muči ideja da zajedno s još nekoliko ljudi koji žele novi stan krenem u zajedničku investiciju gradnje urbane vile, na način da mi, kao budući vlasnici i korisnici stanova, budemo investitori.

 

Time bi izbjegli plaćanje profita firmama koje investraju u stanove, kao i PDV-a na taj profit + što možemo birati materijale, nacrt itd.

 

Banke s druge strane daju namjenski kredit i za buduće građevine dakle građevinari direktno podnose situacije banci.

 

Koje je vaše mišljenje o isplativosti takvog poduhvata?

 

Koje su opasnosti i prepreke?

 

Kako to detaljno s pravne strane isfurat?

 

Koji oblik zajedničke investicije najbolje primjeniti (ortakluk, joint venture, običan ugovor o gradnji)?

 

Koliko casha u postotku bi mi trebalo?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za nadzor unajmijš nadzorng inženjera - neš' ti sam ako nisi te struke. On ti uzme koliko ja znam 1-3% vrijednosti projekta.

 

Također, treba ti i financijska služba koja će ti voditi knjige upravo radi poreza.

 

Ostalo, ovisi o tome koliko jeftino kupiš zemljište i koliko će te koštati izvođači (preporučam ključ u ruke), te naravno kakav projekt hoćeš (pokretni stakleni krov, bazen u podrumu, kamin u spavaćoj i sl. :zubo: ), te koje materijale upotrijebiti.

 

Onako odokativno, ako si mislio da možeš zaraditi za dva stana na tom projektu mislim da neće ići.

 

Isto tako morš ući s cashom, bar 30% ili s vlastitim zemljištem, što više casha to ćeš jeftinije proći.

 

Još jedna stvar, ako digneš kredit radi izgradnje banka će ti sjesti na kompletnu nekretninu, dakle na sve stanove - kako ćeš ih prodati, kad ekipa vidi u z.k. hipoteku/fiduciju na stanovima.

 

No, mislim da se isplati ući u zajedničku investiciju s više ljudi, kada uštediš onoliko koliko bi bio profit investitora i ne moraš plaćati poreze.

 

Btw: ja trenutno imam drugi projekt, ovaj topic sam čisto satvio teoretski.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija