Jump to content

da ne povjeruješ !


scampy

Preporučene objave

dobijem tužbu (ja i moji jamci) da platim dug štedno-kreditnoj zadruzi koji sam digao daleke.....1998 i to 14.08. !

terete me za dio duga plus kamatu i to od 14.08.2001. te kamatu za cijelokupan dug koja bi trebala teći od 14.08.1998. , dakle od dana podizanja kredita i to po ugovorenoj komfornoj stopi od 18,5 % god.??????

NAPOMENA: tužba je predana sudu ,18.08.2003.god.(dakle nakon više od 5 god.) a mene i jamce sudac poziva na ročište. obzirom da se radi o zastari dali je dovoljno pismenim putem sud upozorit na zastaru ili da idem na sud i to kažem! ja već davno ne posjedujem uplatnice jer je to već davno gotova stvar!!!

:ljut::glavomozid::tilt:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To vam je Zakon o obveznim odnosima koji o zastari kaže:

 

ZASTARA

 

Odsjek 1.

 

OPĆE ODREDBE

 

Opće pravilo

 

Članak 214.

 

(1) Zastarom prestaje pravo zahtijevati ispunjenje obveze.

 

(2) Zastara nastupa kad protekne zakonom određeno vrijeme u kojem je vjerovnik mogao zahtijevati ispunjenje obveze.

 

(3) Sud se neće obazirati na zastaru ako se dužnik nije na nju pozvao.

 

Kad zastara počinje teći

 

Članak 215.

 

(1) Zastara počinje teći prvog dana poslije dana kad je vjerovnik imao pravo zahtijevati ispunjenje obveze, ako zakonom za pojedine slučajeve nije što drugo propisano.

 

(2) Ako se obveza sastoji u tome da se nešto ne učini, da se propusti ili trpi, zastara počinje teći prvog dana poslije dana kad je dužnik postupio protivno obvezi.

 

Nastupanje zastare

 

Članak 216.

 

Zastara nastupa kad istekne posljednji dan zakonom određenog vremena.

 

Uračunavanje prednikova vremena

 

Članak 217.

 

U vrijeme zastare računa se i vrijeme koje je proteklo u korist dužnikovih prednika.

 

Zabrana promjene roka zastare

 

Članak 218.

 

(1) Pravnim poslom ne smije se odrediti dulje ili kraće vrijeme zastare od onoga vremena koje je određeno zakonom.

 

(2) Pravnim poslom ne smije se odrediti da zastara neće teći za neko vrijeme.

 

Odricanje od zastare

 

Članak 219.

 

Dužnik se ne može odreći zastare prije nego što protekne vrijeme određeno za zastaru.

 

Pisano priznanje i osiguranje zastarjele obveze

 

Članak 220.

 

(1) Pisano priznanje zastarjele obveze smatra se odricanjem od zastare.

 

(2) Isti učinak ima davanje zaloga ili kojega drugog osiguranja za zastarjelu obvezu.

 

Učinak ispunjenja zastarjele obveze

 

Članak 221.

 

Ako dužnik ispuni zastarjelu obvezu, nema pravo zahtijevati da mu se vrati ono što je dao, čak i ako nije znao da je obveza zastarjela.

 

Vjerovnik čija je tražbina osigurana

 

Članak 222.

 

(1) Kad protekne vrijeme zastare, vjerovnik čija je tražbina osigurana zalogom ili hipotekom može se namiriti samo iz opterećene stvari ako je drži u rukama ili ako je njegovo pravo upisano u javnoj knjizi.

 

(2) Međutim, zastarjela tražbina kamata i drugih povremenih davanja ne može se namiriti ni iz opterećene stvari.

 

Sporedne tražbine

 

Članak 223.

 

Kad zastari glavna tražbina, zastarjele su i sporedne tražbine, kao što su tražbine kamata, plodova, troškova i ugovorne kazne.

 

Kad se ne primjenjuju pravila o zastari

 

Članak 224.

 

Pravila o zastari ne primjenjuju se u slučajevima kad su u zakonu određeni rokovi za podnošenje tužbe ili izvršenje određene radnje pod prijetnjom gubitka prava.

 

Odsjek 2.

 

VRIJEME POTREBNO ZA ZASTARU

 

Opći rok zastare

 

Članak 225.

 

Tražbine zastarijevaju za pet godina ako zakonom nije određen neki drugi rok zastare.

 

Povremene tražbine

 

Članak 226.

 

(1) Tražbine povremenih davanja koja dospijevaju godišnje ili u kraćim razdobljima, pa bilo da se radi o sporednim povremenim tražbinama, kao što je tražbina kamata, bilo da se radi o takvim povremenim tražbinama u kojima se iscrpljuje samo pravo, kao što je tražbina uzdržavanja, zastarijevaju za tri godine od dospjelosti svakoga pojedinog davanja.

 

(2) Isto vrijedi za anuitete kojima se u jednakim unaprijed određenim povremenim iznosima otplaćuju glavnica i kamate, ali ne vrijedi za otplate u obrocima i druga djelomična ispunjenja.

 

Zastara prava

 

Članak 227.

 

(1) Pravo iz kojega proistječu povremene tražbine zastarijeva za pet godina, računajući od dospjelosti najstarije neispunjene tražbine.

 

(2) Kad zastari pravo iz kojega proistječu povremene tražbine, vjerovnik gubi pravo ne samo da zahtijeva buduća povremena davanja nego i povremena davanja koja su dospjela prije te zastare.

 

(3) Ne može zastarjeti pravo na uzdržavanje određeno zakonom.

 

Međusobne tražbine iz ugovora o prometu robe i usluga

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

obzirom da poznaješ materiju odgovori mi konkretno:digao kredit kod škz na 3 god u 08/1998. otplatio sve uredno i dakako potvrde o uplati već davno ne čuvam. prije dva dana dolazi tužba koja je sudu predana 18.08/2003.? DAKLE nakon više od 5 god. od kada sam digao kredit i 2 god. nako što sam ga trebao vratit????

u istoj tužbi stoji da sam dužan nešto više od polovine uzetog kredita te se traži da pod prijetnjom ovrhe ja i moja tada, 2 jamca solidarno ,otplatimo dug sa ugovorenom komfornom kamatom od 18,5% godišnje a koja teče na puni iznos kredita od 14.08.1998.(dakle od trenutka podizanja kredita?) te zakonske zatezne kamate koja na navodno neplaćeni iznos teće od 14.08.2001. pa do isplate. jasno je da tužba n ije uređena jer još se spominju stare kamate. no svejedno koliki je zastarni rok za škz, odnosno zar ova žalba ne leži predugo na sudu i zar nije zapala u zastaru ??????pomozi :moli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam baš stručna u tome, nadam se da će se možda javiti netko tko će znati odgovoriti na temelju ovih činjenica koje ste naveli.

Za zastaru pokretanja ovršnog postupka sam se interesirala jer i mene netko pokušava iscimati, a mislim da je nastupila zastara. Bitan je datum kad su oni pokrenuli tužbu jer se tom tužbom prekida zastara. Bitno je također i to da vam na sudu neće automatski slučaj biti u zastari, nego se vi morate pozvati na to, a najbolji način da utvrdite od kad nastupa zastara jest da u ovršnom prijedlogu pogledate kad je sjela vaša zadnja uplata prema zadruzi - od tog datuma počinje zastara.

Najbolje je konzultirati se s odvjetnikom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija