Jump to content

Rok za podizanje optužnice ODO-a??


fenix29

Preporučene objave

Molim da mi netko objasni ili me uputi na tekst. Počini se neko djelo (u domeni općinskog suda) npr. 2003. god. policija je to sve odradila i prosljedila ODO-u, no ODO podiže optužnicu tek 2008. god. Naime optuženi dobije tek 2008. god. 1. poziv na sud. Koliko je meni poznato apsolutna zastara je stupala na snagu nakon 4. god! Od kada zastara počinje teči? Dali od počinjenja kaznenog djela ili...Recimo gospodin dr. koji je plagirao dr. te napravio biznis od krađe jajnih stanica-blagoslovljen je zastarom, ma na koju foru to sve funkcionira??? :-(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne postoji kazneno djelo za koje bi zastara bila 4 godine.

Za apsolutnu zastaru su predviđevni rokovi od 6 godina za najblaža djela, do više desetljeća za najteža djela.

 

Apsolutna zastara počinje teći počinjenjem djela, a to što neko uspije djelo ući u zastaru je rijetkost, a ne pravilo.

Dakle da bi se znalo kada nastupa apsolutna zastara treba znati o kojem se kaznenom djelu radi. Potom pogledate kolika je max. kazna i pomonožite to u pravilu s dva,m s tim da treba računa da je najmanja apsolutna zastara 6 godina

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ima vise vrsta zastari prva je dvosrtuko od maksimalne kazne te vas sud mora prvostupanjskom presudom osuditi u tom roku . vi ste pocinili kz djelo 2003 sud vam mora izreč prvostupanjsku presudu u roku kako vi kazete 4 god. zanci 2003 plus 4 god = 2007 pogledajte tocan datum i kod izjašnjavanja na sudu recite ne osječam se krvim jer tvrdim da je nastupila zastara sutkinja ce pogledati i ako ste u pravu prekinuti ce raspravu i donijeti riješenje o obustavi kaznenog postupka. obavezno napomenite za zastaru jer neki put su i suci prefrigani ukoliko osjete da ste neupučeni u kz. molio bh vas da napisete o kojem se kaz djelu radi kako bih vam mogao sa sigurnošču reči kada nastupa zasatra

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno hvala na objašnjenjima, nisam bila sigurna o vremenu s obzirom da se zakon izmjenio. A čovjek je primio optužnicu neposrednop pred izlazak iz zatvora, rasprava je zakazana za 7.04.2008. djelo je navodno počinjeno 3.mj. 2003. čl. 207. (krađa). Pretpostavila sam da suci znaju zanemariti činjenicu da se radi o zastari, ali nisu mi bili najjasniji ti proračuni rokova. :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zanci 2003 plus 4 god = 2007 pogledajte

 

Opet napominem da NE POSTOJI zastara u kazhenom pravu koja je 4 godine. Postoji minimalna apsolutna zastara od 6 godina. Dakle ako je djelo počinjeno 2003, apsolutna zastara nastupa 2009. godine na datum počinjenja djela.

 

Ako se radi o kaznenom djelu iz čl. 217.st.1. (ne 207 kako ste naveli) onda je apsolutna zastara 10 godina!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Oprostite na zbunjenosti, iz prakse znam da je još 2003. god. za hrpu djela iz 206. čl. zastara nastupila nakon 4 god. E sad ja nemam pojma jeli to bila relativna ili kakva zastara ali ljudi su bili oslobođeni za ta djela. 217. čl. počinjen 2003. god. mislim da se vodi po starom zakonu, a i to mi je čudno da se ODO sjeti tek nakon punih 5 godina podići optužnicu? To mi je čudno? E sad zanima me dali je za to djelo sud predvidio branitelja po službenoj dužnosti ili optuženik ako ima novaca plati privatno? Dajte mi molim vas savjet šta da čovjek kaže na toj 1. raspravi u petak? Dali da napomene sucu mogućnost zastare ili da odugovlači do zastare?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za čl. 217.st.1. (teška krađa), relativna zastara je 5 godina, a apsolutna 10 godina. To je isto ostalo od 2000 na ovamo

 

Za čl. 206. ste sigurno pogriješili jer se radi o kaznenom djelu "dvobračnosti". Vjerojatno se radi o kaznenom djelu iz čl. 216 (krađa) gdje je relativna zastara 3 godine, pa je nakon 4 godine djelo bilo u relativnoj zastari

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija