Jump to content

Alimentacija - novi zakoni


alimentacija

Preporučene objave

Imam pitanja vezana za alimentaciju, razvod i nove zakone.

Molim da mi odgovori netko tko je upoznat s tematikom ili da me uputi gdje mogu pronaći dodatne informacije.

 

Zanima kako se pokreće jedan takav zahtjev?

Da li ove nove izmjene zakona znatno utječu na postupak?

Do koje godine života djeteta je moguće podnijeti takav zahtjev?

Da li je zahtjev za alimentacijom moguće pokrenuti i "za godine unatrag" ili se alimentacija plaća od dana kada sud donese rješenje?

Osobna procjena: da li ima smisla pokretati takve zahtjeve?

Ovi novi prijedlozi za besplatnu pravnu pomoć: da li to vrijedi išta ili je ipak najbolje platiti odvjetnika?

 

I još jedno jako bitno pitanje. Znate li nekog odvjetnika ili odvjetnički ured koji se bavi obiteljskim pravom (konkretno: alimentacija i razvod) i da to radi kvalitetno? Znam da se cijena ne zna unaprijed, ali koliko jedan takav postupak košta? I posljednje pitanje: koliko je neko razumno vrijeme trajanja takvog postupka?

 

Ispričavam se na mnoštvu pitanja, ali se ujedno zahavaljujem na svim odgovorima.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ad1.O razvodu ili uzdržavanju?

ad2. Isto

ad3. Isto

ad4. i "za godine unatrag"- 5g

ad5. Roditelja se ne može osloboditi obveze.

ad6. Ljudi koji su do sada imali pravo na bespatnu pravnu pomoć i iskoristili ga imaju pozitivna iskustva barem po povratnim informacijama tu.

ad7. Pravila foruma ne dozvoljavaju objavljivanje potrage za odvjetnicima na portalu.

ad8. od 400kn naprijed.

ad9. Razumno?! Gadno pitanje. Iskustva kažu od skoro godinu do nekoliko lijepih takvih :) Ovisno o volji za razvodom oboje, suglašavanjem po stavkama razvoda ili ne, predomišljanjima tijekom, broju ročišta, dostavama, žalbama i sl.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1,2,3: Sva pitanja se odnose na razvod i alimentaciju. Pretpostavljam da to jedan odvjetnik može sve napraviti, da ne moram dva različita spora pokretati. Ali ako i moram rado bih sve prepustio jednom odvjetniku.

 

4: Nisam znao za ograničenje na 5 godina. Hvala na informaciji.

 

6: Gdje se za ovo javljam? Postoje li na internetu nekakve upute o proceduri ili je to najbolje osobno otići pa provjeriti sve?

 

7. Nisam mislio ovo kao marketing nego kao informaciju iz prve ruke. Naime, ima puno odvjetnika i ne znam koga odabrati da bude dobar (svatko će za sebe reći da je dobar). No dobro, ako se protivi pravilima...

 

8: Znam da ne postoji jednoznačan odgovor na ovo pitanje već da ovisi o puno faktora. Ali recimo, kada bi netko došao i rekao da je platio 10000 KN (izmislio sam broj) da li bi takav broj bio prevelik, premalen ili negdje u prosjeku

 

9. Da li tu postoji neki prosjek za slučaj da nema suradnje od druge strane. Npr. meni se osobno 10 godina (izmišljen broj) čini puno predugim za takvo što.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ad1.-3. Brak se razvodi tužbom ili sporazumno. Kad tko osjeti potrebu za tim. Kad postoji i maloljetno dijete podrazumjeva i povjeravanje djeteta i uzdržavanje i određivanje zaštite prava djeteta na susrete s roditeljem s kojim ne živi.

ad4. Izmjene i dopune.

ad6. HOK, pogooglati ispunjavate li uvjete

ad7. riješeno

ad8. prevelik

ad9. za slučaj nesuradnje primjećen prosjek 2-3g do pravomoćnosti, no ovisi i o ustajanju te strane na desnu ili lijevu nogu, te ostali faktorima spomenute strane: bioprognozi, konstelaciji zvijeda, južnim vjetrovima i sl. pa je vrlo nezahvalno prognozirati vremensko trajanje postupka obzirom na nepredvidivost reakcija

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala na konkretnim i brzim odgovorima.

 

zanimale su me ovakve neke početne informacije tako da znam što očekivati. jasno mi je da i cijena i trajanje i svi ostali faktori koji su me zanimali mogu znatno varirati, ali mi je ipak ovo nekakva početna točka da znam što očekivati.

 

raspitat ću se za detaljenije informacije kod odvjetnika kojeg odaberem.

 

još jednom hvala.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija