Jump to content

razvod-podjela imovine-presuda


Perma

Preporučene objave

Poštovanje!

Ovako, imam slučaj u obitelji gdje se razveo bračni par i pokrenuta je imovinska parnica za podjelu stečene imovine. Sad je donešena (nepravomočna) presuda. Radi se o tome da su bračni drugovi zajedno svojim sredstvima izgradili određenu nekretninu. Međutim ta nekretnina je izgrađena na terenu majke jednog od bračnih drugova. Nakon podjele imovine, sud je odlučio da se izgrađena nekretnina dijeli 1/3 ženi, a 1/3 mužu. Isto tako da još dodatna 1/3 pripada mužu zbog toga šta je on vlasnik zemljišta na kojem je nekretnina izgrađena, a to zemljište je naslijedio od svoje majke.

 

Dali je to uobičajena sudska praksa da ako se na zemljištu jednog od bračnih drugova zajedničkim sredstvima izgradi kuća, po razvodu 1/3 izgrađenog objekta (tj. cijeline) pripada jednom bračnom drugu, a 2/3 izgrađenog objekta (cijeline) drugom bračnom drugu zato šta je drugi bračni drug bio vlasnik zemlje, tj. naslijedio ju je?

 

Postoji li slučaj da se svejedno imovina u cijlosti dijelila pola/pola, a ne 1/3 - 2/3?

 

Nadam se da me shvačate i molio bi vaš odgovor.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dio koji nije stečen radom za vrijeme braka nije bračna stečevina već nasljedstvo jednog od supružnika i njegova je imovina. Da ju je naslijedio za vrijeme braka ili prije braka bila u njegovom vlasništvu (nebitno nasljeđena ili stečena) vrijednost zemljišta bi bila njegova. Ostatak vrijednosti je bračna stečevina koju se dijeli po pola.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

to mi je jasno...ali to ovjde nije pitanje.

Kuća je bračna stečevina supržužnika ali je sagrađena na zemlji jednog od supružnika koji je tu zemlju nakon početka gradnje nasliedio od svoje majke. Pitanje je: dali sutkinja može odredit 1/3 jednoj strani umjesto 1/2 zato jer je kuća sagrađena na toj zemlji? Inače objekt zauzima cijelu površinu zemlje. I kako je uopće došla do odluke da je ta zemlja 1/3. Jer kad je gradnja započela prije 15 godina ta zemlja je vrlo malo vrijedila a danas kuća na toj zemlji vrijedi puno.

 

Molim odgovor.Konkretno u vezi podjele cijeline 1/3 - 2/3. Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dakle ako govorimo o vrijednosti: kako je sutkinja došla do odluke da jednoj strani da 1/3 umjesto 1/2... tj da zemlju na kojoj je sagrađenba kuća stavi u omjer kao 1/3 tako da onaj koji je vlasnik zemlje dobije ukupno 2/3.

 

Zemlja prije 15 godina nije vrijedila ništa kad se kuća počela gradit. Možda 6000 eura. A cijeli objekt danas (kad je presuda donesena) vrijedi sigurno 800-900 tisuća eura...ako ne i više. Kako se podjela tog objekta može opravdat zemljištem u iznosu dodatne 1/3?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, ali vrijednost zemljišta treba gledat u ukupnoj vrijednosti objekta. Ako zemljište vrijedi 15 posto vrijednosti cijelokupnog objekta (iako je tada zemljište bilo bagatela, a kuća danas vrijedi puno) dakle trebalo je 85% objekta dijelit na pola dakle svakome bi pripalo oko 43%. Jednoj strani je prema presudi pripalo 1/3 dakle 33 posto što do 43% čini razliku od 10% ili približno 100.000 eura. Imam dojam da je sutkinja o omjeru odlučila više "napamet" nego kako je to realno trebalo ići kad već zemljište predstavlja posebnu imovinu.

Smatrate li da se treba žaliti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Udio zemljišta u ukupnoj vrijednosti objekta obično iznosi 1/3.Kako isto zemljište ne predstavlja bračnu stečevinu ne podliježe ni podjeli.

Preostala vrijednost objekta je 2/3 i dijeli se na jednake djelove jer se radi o stečevini u braku,tako da svakom bivšem supružniku pripada po 1/3 vrijednosti objekta.

Kuću ili bilo koji drugi objekt je nemoguće izgraditi bez pripadajućeg zemljišta i logično je da u ukupnoj vrijednosti objekta zemljište čini određeni udio (obično 1/3).

Pri podjeli bračne stečevine dijeli se vrijednost određene nekretnine u trenutku podjele,bez obzira što je npr.određeno zemljište imalo manju tržišnu cijenu u prijašnjem periodu.Isto tako je moglo zbog tržišnih uvijeta imati i veću cijenu.

Radi se o jednostavnoj, pučkoškolskoj matematici....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sva shvačam.

Naravno da jednoj strani pripada manje jer je druga strana vlasnik zemljišta.

Samo se vrtim oko toga dali stvarno vrijednost zemljišta sudjeluje u omjeru 1/3 i tko to odlučuje? Jer vi kažete "vrijedno zemljišta je >obično< 1/3" ali upravo me to zanima, jeli to tako uvijek u sudskoj praksi ili je ipak trebalo točno utvrdit omjer vrijednosti zemljišta u odnosu na cijelokupni objekt? Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija