Jump to content

Pomoć


Nennsy

Preporučene objave

U ostavinskoj raspravi nakon smrti mog oca majka je naslijedila 2/3 vlasništva u kući i 1/3 u ostalim zemljišnim nekretninama, sestra 1/3 u kući i 1/3 u zemljištu, a ja 1/3 u zemljištima, jer sam svoj dio u kući ustupila majci.

Nakon smrti moje sestre, moj šogor i maloljetna kćerka naslijedili su sestrin dio u cijelosti, a ostavinska rasprava održana je bez našeg znanja.

Obzirom da šogor iako je majka živa iskazuje namjeru da proda i zemljišta i kuću, zanima me što da učinim i mogu li to ikako spriječiti? Da li će se nakon smrti moje majke, ako u međuvremenu ne sačini oporuku, kao nasljednici u njenom dijelu ponovno pojaviti šogor i moja nećaka, odnosno unuka, te kako postupiti da spriječim šogora da ne rasproda svu imovinu prije nego njegova još uvijek maloljetna kćerka ne postane punoljetna?

Obzirom da i ja imam dvoje djece željela bi da imovina moje majke bude jednakomjerno raspoređena na sva tri unuka.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Majku ćete nasljediti vi i po vašj pokojnoj sestri njena kćer. Šogor nije nasljednik.

Šogor može prodavati imovinu svoje maloljetne kćeri samo ako ima dozvolu Centra za socijalnu skrb, temeljem kojeg javni bilježnik sastavlja ugovor.

Šogor može prodavati bez vas samo svoj suvlasnički dio, tj. svoju 1/6, samo je pitanje da li će za to naći kupca.

Ako želi prodati konkretan dio zemlje, mora najprije provesti razvrgnuće suvlasništva.

O tome pogledajte malo u izvanparničnim postupcima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Hvala na odgovoru, ali imam još nekih nejasnoća. Naime, na dio koji je naslijedio šogor zbog njegovih dugovanja već je sjelo Ministarstvo financija uz klauzulu o terećenju i eventualnih nasljednika, dakle kćerke. Sumnjam da će sam podmiriti svoja dugovanja,već će krenuti u prodaju nasljeđene imovine,kada kćerka bude punoljetna na što će je lako nagovoriti. Stoga želim da imovina koja je sada u vlasništvu moje majke( 75 godina stare) nakon njene smrti ostane meni. Što mi je činiti? Sklopiti ugovor o dosmrtnom ili doživotnom uzdržavanju ili oporuku, kako ne bih došla u situaciju da to bude sudski pobijeno, te od kuda da krenem i kome da se obratim?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija