Jump to content

Kazneni progon direktora za dug prema poreznoj


reboniche

Preporučene objave

Molio bih za savjet.

 

Direktor sam d.O.o.-a, trenutno u blokadi i proglasio bih stečaj (radi nelikvidnosti) pa me zanima da li je praksa države da se kazneno goni direktor kao odgovorna osoba u društvu za nastali dug prema poreznoj za doprinose (cca 200.000 kn)

 

Da li mi mogu naknadno (ukoliko se zaposlim kasnije u nekom drugom društvu) sjesti na plaću radi tog duga ili me kazneno goniti?

 

Ima li netko iskustva sa ovakvom situacijom?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kazneno odgovara svatko tko pronevjeri, zloupotrebi namjenska sretdsva, utaji porez, zlouporabi položaj....

 

Ako niste ništa od gore navedenog napravili, nema kaznenog djela (naravno kazneih djela ima puno više, ali po onom što ste vi šturo opisali.....).

 

Dakle sve ovisi zbog čega je dug nastao

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

slažem se.. o odgovornosti zakonskih zastupnika pogledajte si članak 26.Općeg poreznog zakona:

 

 

Odgovornost zastupnika

Članak 26.

"Ako su zakonski zastupnici fizičkih i pravnih osoba i zastupnici ili upravitelji udruženih osoba i imovinskih masa bez pravne osobnosti, u obavljanju poslova počinili kazneno djelo utaje poreza ili sudjelovali u utaji poreza ili bespravno ostvarili smanjenje poreza ili druge porezne povlastice za zastupane osobe, tada se zastupnik ili upravitelj smatra poreznim jamcem za manje plaćeni porez i kamate." (NN147/08)

 

:namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Utjerivaczakona je napisao:

Kazneno odgovara svatko tko pronevjeri, zloupotrebi namjenska sretdsva, utaji porez, zlouporabi položaj....

 

Ako niste ništa od gore navedenog napravili, nema kaznenog djela (naravno kazneih djela ima puno više, ali po onom što ste vi šturo opisali.....).

 

Dakle sve ovisi zbog čega je dug nastao

 

 

 

 

nisam, sve je čisto, poduzeće je upalo u probleme radi više reklamacija i nenaplaćenih potraživanja.

 

htio bih napraviti stečaj ali me knjigovođa savjetuje da bez obzira na stečaj poreznu bi trebao zatvoriti (ne znam samo na koji način) jer bi me kasnije mogli kazneno goniti i sjesti na račun ili na nekretninu ili u najgorem slučaju - zatvor ako si ne naplate.

 

znam da je sa obrtom problem jer sjedaju na taj način ali nisam nigdje čuo da direktor d.O.o.-a odgovara vlastitom imovinom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Fizička osoba kao direktor d.O.o.-a će odgovarati svojom imovinom samo ako je prekoračila ovlasti ili počinila kazneno djelo uslijed čega je oštetila trgovačko društvo.

 

 

Ako je poštovala zakone, a nije se ogriješila o zakon, onda ne može odgovarati svojom imovinom za dugove d.O.o-a.

 

No imaju 3 kaznena djela vezana z prezaduženost i stečaj, koja ako bi se počinila, počinitelj bi odgovarao za štetu:

 

Pogodovanje vjerovnika

Članak 281.

(1) Tko znajući da je postao nesposoban za plaćanje, isplatom duga ili na drugi način stavi kojeg vjerovnika u povoljniji položaj glede naplate njegove tražbine i time ošteti najmanje jednog od svojih vjerovnika,

(2) Kaznom iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se tko kao odgovorna osoba u pravnoj osobi počini kazneno djelo iz stavka 1. ovoga članka.

kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine.

(3) Kazneni postupak za kazneno djelo iz stavka 1. i 2. ovoga članka pokreće se povodom prijedloga.

Zlouporaba stečaja

Članak 282.

(1) Tko znajući za svoju prezaduženost ili nesposobnost za plaćanje, obustavljajući naplaćivanje svojih tražbina s ciljem da smanji buduću stečajnu masu, prekomjerno troši, otuđuje imovinu u bescijenje, preuzme nerazmjernu obvezu, lakomisleno koristi ili daje zajmove, sklopi posao s osobom nesposobnom za plaćanje, propusti pravodobno naplatiti svoje tražbine ili na drugi način koji je u očitoj suprotnosti s urednim gospodarenjem umanji svoju imovinu,

kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.

(2) Kaznom iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se tko kao odgovorna osoba u pravnoj osobi počini kazneno djelo iz stavka 1. ovoga članka.

(3) Tko kazneno djelo iz stavka 1. ovoga članka počini iz nehaja,

kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do tri godine.

Zlouporaba u postupku stečaja

Članak 283.

(1) Tko u stečajnom postupku prijavi lažnu tražbinu ili tražbinu u lažnom isplatnom redu da bi time ostvario pravo koje mu ne pripada,

kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine.

(2) Kaznom iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se vjerovnik, član odbora vjerovnika ili stečajni upravitelj koji za sebe ili drugoga primi imovinsku korist ili obećanje imovinske koristi da bi glasovao na određeni način ili propustio glasovanje, ili na drugi način postupio radi oštećenja barem jednog vjerovnika u stečajnom postupku.

(3) Kaznom iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se tko vjerovniku, članu odbora vjerovnika ili stečajnom upravitelju dade ili obeća imovinsku korist radi počinjenja kaznenog djela iz stavka 2. ovoga članka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija