Jump to content

Prjetnje kaznenom prijavom


mg0901

Preporučene objave

Moja bivša supruga je imala obrt i taj je obrt upao u probleme i silon prilika je zatvoren.Nije plaćala doprinose i pdv državi.Njen glavni račun je u blokadi već jednu i pol godinu.U među vremenu je se koristila s mojim privatnim žiro računom i tako je ispostavljala račune sa moji brojem računom.Sada joj porezna prijeti,a ona meni prijeti krivičnom prijavom da ja njoj nisam davao pdv,a što nije istina jer je imala punomoć na taj moj račun i vidljivo je na svakoj uplati da je odmah vidljiva i isplta sredstava njoj na ruke.Čak ima i potpisan samnom ugovor o financijskoj suradnji gdje je navedeno da će se sve uplate sa mog računa vršiti prema njoj na ruke osobno.Ona sada hoće da podigne neku kaznenu prijau.Samo na temelju čega.Jer ona je sada u velikoj depresiji jer joj porezna prijeti zatvorom za utaju poreza.Svi računi sa mojim brojem računa sa njenim matičnim brojem su evidentirni uredno kod knjigovođe i u poreznoj upravi je prijavljen dohodak i zarada.Da li ona može meni naškoditi sa tim što tražim.

 

Molim vas hitan odgovor

 

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Može tu biti svega. Evo nekih članaka Kaznenog zakon koji bi se možda mogli primjeniti na Vašu situaciju:

 

Utaja poreza i drugih davanja

Članak 286.

Tko s ciljem da on ili ili druga pravna ili fizička osoba izbjegne potpuno ili djelomično

plaćanje poreza, doprinosa mirovinskog i zdravstvenog osiguranja, drugih propisanih doprinosa

ili davanja, daje lažne podatke o zakonito stečenim dohocima, o predmetima ili o drugim

činjenicama koje su od utjecaja na utvrđivanje iznosa ovakvih obveza, ili tko s istim ciljem u

slučaju obvezne prijave ne prijavi zakonito stečeni prihod, odnosno predmet, ili druge činjenice

koje su od utjecaja na utvrđivanje ovakvih obveza, koje je po zakonu dužan prijaviti, a iznos

obveze čije se plaćanje izbjegava prelazi deset tisuća kuna,

kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.

(2) Ako je počinjenjem kaznenog djela iz stavka 1. ovoga članka prouzročena šteta

velikih razmjera, a počinitelj je postupao s ciljem prouzročenja takve štete,

kaznit će se kaznom zatvora od tri do deset godina.

 

Povreda obveze vođenja trgovačkih i poslovnih knjiga

Članak 287.

Tko ne vodi trgovačke ili poslovne knjige koje je po zakonu obvezan voditi, ili ih tako

vodi da je otežana preglednost poslovanja ili imovinskog stanja, ili trgovačke ili poslovne knjige

ili poslovne isprave koje je obvezan čuvati uništi, prikrije, u većoj mjeri ošteti ili na drugi način

učini neuporabljivim,

kaznit će se kaznom zatvora od tri mjeseca do pet godina.

 

Zlouporaba ovlasti u gospodarskom poslovanju

Članak 292.

(1) Odgovorna osoba u pravnoj osobi koja s ciljem pribavljanja protupravne imovinske

koristi za svoju ili drugu pravnu osobu:

- stvara ili drži nedozvoljene fondove u zemlji ili stranoj državi,

- sastavljanjem isprava neistinitog sadržaja, lažnim bilancama, procjenama ili inventurom ili

drugim lažnim prikazivanjem ili prikrivanjem činjenica, neistinito prikazuje stanje i kretanje

sredstava i uspjeha poslovanja,

- pravnu osobu stavi u povoljniji položaj prigodom dobivanja sredstava ili drugih pogodnosti

koje se pravnoj osobi ne bi priznale prema postojećim propisima,

- pri izvršavanju obveza prema proračunima i fondovima uskrati sredstva koja im pripadaju,

- namjenska sredstva kojima raspolaže koristi protivno njihovoj namjeni,

- na drugi način grubo prekrši zakon ili pravila poslovanja glede uporabe i upravljanja

imovinom,

kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.

(2) Ako je kaznenim djelom iz stavka 1. ovoga članka pribavljena znatna imovinska

korist, a počinitelj je postupao s ciljem pribavljanja takve koristi,

kaznit će se kaznom zatvora od jedne do osam godina.

 

Manja je vjerojatnost da će se raditi o čl. 292, ali sam i njega naveo u slučaju da se iz dokuentacije koju će evnetualno policija prikupljati, izrodi još neko kazneno djelo.

 

Inače i bivša supruga se izlaže riziku kaznenog progona (čl.286 i 287.)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija