Jump to content

Da li je moguć ispis iz registra branitelja?


Baltik

Preporučene objave

Braniteljska prava nisam nikad koristio, osim što sam dobio neki sitan udio u Fondu na koji sam već i zaboravio.

Status sam očito dobio nekom automatizmom jer ga nisam tražio.

Činjenično je sve u redu, zakon mi taj status daje, pa ne znam može li se on ukinuti na zahtjev.

 

Da ne otvaram drugu temu: u kom zakonu se nalazi uporište za "neborbeni sektor" branitelja. Ako zna netko nabrzaka, jer sam nisam uspio naći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Baltik je napisao:

... Status sam očito dobio nekom automatizmom jer ga nisam tražio.

Činjenično je sve u redu, zakon mi taj status daje, pa ne znam može li se on ukinuti na zahtjev.

 

U pravu ste, status HB stekli ste temeljem sudjelovanja u DR, automatizmom, odnosno bez podnošenja zahtjeva.

Navedeni status ne možete izgubiti osim da netko (ili osobno vi) dostavi nadležnom tijelu MORH-a ili MUP-a dokaze da niste sudjelovali u DR.

Baš me zanima,ako je činjenično sve OK, kako navodite, na čemu bi temeljili jedan takav zahtjev?

 

Baltik je napisao:

Da ne otvaram drugu temu: u kom zakonu se nalazi uporište za "neborbeni sektor" branitelja.

 

Podjela na borbeni i neborbeni sektor izvršena je od strane MORH-a i MUP-a kao nadležnih tijela temeljem čijih evidencija je sastavljen Jedinstveni registar hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata.

Ne znam za propis i da li uopće postoji (možda na ovaj dio pitanja odgovori netko tko je tada bio ili je još u sustavu), ali mislim da se podaci o borbenom/neborbenom sektoru mogu "izvući" iz službenih evidencija koja vode navedena tijela.

Koliko su ti podaci točni, drugo je pitanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

morskywuk je napisao:

 

Navedeni status ne možete izgubiti osim da netko (ili osobno vi) dostavi nadležnom tijelu MORH-a ili MUP-a dokaze da niste sudjelovali u DR.

Baš me zanima,ako je činjenično sve OK, kako navodite, na čemu bi temeljili jedan takav zahtjev?

 

Podaci iz Potvrde o udjelu u Fondu su činjenično točni i nisam se mogao žaliti na njih. Problem je u prilično širokoj zakonskoj definiciji sudjelovanja u DR, zbog čega i ovi prigovori zakonu, s kojima se dobrim dijelom slažem. Jasno, za Ministarstvo su mjerodavni zakoni i propisi kakvi jesu, a ono je samo "moj problem", i čini se nerješiv do promjene zakona.

Ipak, htio sam provjeriti kod ljudi od struke ili ako je možda netko već pokušao...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sam status HB ne donosi nazovimo to tako nikakve "povlastice" ili veća prava nego je određeno ZOPHB DR.Stoga nema niti nastale štete niti koristi u vašem slučaju pa nevidim opravdanost zahtijeva za ukidanje statusa HB.

Koliko je meni poznato nema još uvijek podjele na borbeni i neborbeni sektor a sam registar se sastoji od dva dijela :općeg i posebnog.

(2) U Jedinstvenom se registru vode podaci o osobama koje imaju status hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata na temelju odredbe članka 2. stavka 1. Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji (»Narodne novine« 174/2004.).

 

Članak 3.

(1) Jedinstveni se registar sastoji od dva dijela: općeg i posebnog.

(2) U opći se dio unose opći podaci o hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata: ime, prezime, ime oca, datum i mjesto rođenja, spol, mjesto prebivališta i adresu stanovanja i čin, s oznakom je li redovni ili počasni.

(3) U posebni se dio unose podaci o ratnom putu hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata i to:

– naziv postrojbe koja je izdala potvrdu o sudjelovanju u Domovinskom ratu

– vrijeme trajanja sudjelovanja u Domovinskom ratu

– dužnosti koje je obnašao u postrojbi

– status dragovoljca – kao pripadnik Hrvatske vojske, djelatnog i pričuvnog sastava Ministarstva unutarnjih poslova, naoružanih dragovoljačkih odreda Narodne zaštite ili Hrvatskih obrambenih snaga (HOS)

– odličja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija