Jump to content

Legalis i mirenje


Poduzetnica

Preporučene objave

Ponukana jucerasnjom objavom o izmjenama Zakona o mirenju kao i konstatacijom bivse ministrice pravosudja gdje. Ane Lovrin “kako zakonodavni okvir za postupak mirenja postoji, ali da dosad nije bilo dovoljno odaziva pravnih i fizičkih osoba” te postojanjem Vladine Strategije razvoja alternativnih rješavanja sporova, zeljela bih znati da li Legalis ima namjeru nesto poduzeti po tom otvorenom pitanju, obzirom da je svakodnevno vise nego aktivan svjedok mnogobrojnih ne samo braniteljskih nego i poslovnih i obiteljskih nesporazuma i nesuglasica, koje bi se sasvim sigurno uspjesno u vecini slucajeva rijesile strucnim pristupom postupku pregovaranja i mirenja.

 

Poslah jos prije prije dva mjeseca mail u mirenje@mirenje.hr zamolivsi za njihove usluge, no nisu mi odgovorili. Danas pak vidim da im je www stranica deaktivirana, ehm.

 

Znam da je za svadju kao i za ljubav potrebno dvoje, no do mnogih poslovnih ili obiteljskih svadja i prekida u komunikaciji ne bi ni doslo kad bi se ljudi “miriteljima” mogli obratiti nakon pojave prvih simptoma koji najcesce odvedu preko svadje na Sud ili, ne daj Boze, cak u fizicki obracun, obzirom da je kultura razgovaranja i pregovaranja nazalost strana vecini ljudi koji nisu odrasli u demokratskim drustvima, pa se iznosenje argumenata cak vrlo cesto karakterizira pogrdnim nazivom poput “nadmudrivanja”.

 

Smatram da se u Lijepoj Nasoj jos uvijek osjeca utjecaj kolektivne paranoje koja je vladala za vrijeme “jednoumlja” gdje je bilo po zivot ili posao opasno imati neko misljenje drukcije od “zadanog”. Nisam vjerojatno ni ja izuzetak i nije mi namjera generalizirati, no Legalis je pun svakodnevih primjera, posebice po pitanjima i komentarima vezanim za Centre za “socijalnu skrb” ili financijske institucije, gdje "jaci kvaci" ili okrutno ucjenjuje ili sasvim ignorira umjesto da pregovorima dodje do sporazuma i uzajamno zadovoljavajuceg dogovora...

 

Osobno ne znam kome se dalje obratiti, obzirom da odvjetnicima mirenje stranaka nije bas i neki primarni cilj kao sto se i drugi clanovi obitelji najcesce "ne zele mijesati" pa stvarno ne bih imala nista protiv biti pokusni kunic ili prvi kupac, ukoliko bi se strucni tim Legalisa zelio mirenju posvetiti obzirom da se, po mom misljenju, nalazi na prvom i pravom pragu pravde.

Eto. Napisah konacno sto mi se vec dugo mota po mislima.

 

Uz cestitke za Dan drzavnosti, lijepi pozdrav svima

 

:-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hrvatska udruga za mirenje zapravo okuplja pojedine miritelje koji su uglavnom suci, profesori na pravnom faksu, ili rade u pojedinim firmama. postoji lista tih miritelja i bila je objavljena na toj web stranici.

 

najbolje vam je obratiti se visokom trgovackom sudu - sucima srdjanu simcu ili borislavu blazevicu, predsjedniku hrvatske udruge za mirenje.

 

ostali centri za mirenje su pri HUP-u, HOK-u i HGK-u, pa mozete pisati i njima. odvjetnici su se nesto kasnije u isto ukljucili, ali slabo.

 

to je sto se izvansudskog mirenja tice, jer postoje i mirenja pri opcinskim sudovima te pri trgovackom sudu, koji je valjda bio pionir u tome.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne mora znaciti - moguce su isti ljudi na razlicitim listama miritelja, pri udruzi, hok-u, hup-u, jer su uglavnom educirani za mirenje u svim vrstama sporova. najbolje vam je nazvati visoki trgovacki sud i traziti da vas spoje sa sucem borislavom blazevicem, predsjednikom hrvatske udruge za mirenje, jer ta udruga okuplja miritelje u razlicitim vrstama sporova, nije vezano samo za trgovacke sporove, pa vam moze reci ima li kakav miritelj koji je specijaliziran za tu vrstu sporova:)

postoji dosta educiranih miritelja, no najbolje vam je uzeti nekog iskusnijeg, jer se moze dogoditi da miritelj formalno ima edukaciju, ali nema bas nazalost iskustva (kao npr. ja), pa se moze dogoditi da mu situacija izmakne kontroli.zatrazite da vam iskljucivo preporuci iskusnijeg miritelja, iako ne vjerujem da ce vam preporuciti nekog neiskusnog.

 

za mirenje je potrebna posebna strpljivost, neutralnost, ali i vladanje situacijom, naime, miritelj ne smije potencirati sukob, vec mora smirivati strane, a ne smije niti ostati totalno pasivan, vec mora pomoci stranama da same nadju rjesenje svog spora, ali pri tome ne smije nametati svoje rjesenje. mora biti i dobar psiholog u jednu ruku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija