Jump to content

Kozmetički salon. Obrt ili doo?


vagaros

Preporučene objave

Poštovani,

 

supruga i ja namjeravamo otvoriti kozmetički salon. Ja sam u radnom odnosu, a supruga je nezaposlena.

Interesira me što nam je najbolje napraviti: otvoriti obrt (na moje ili njeno ime?) ili doo? Cilj nam je da su nam troškovi samih davanja što manji, tako nam od kapitala koji imamo čim više ostane za opremu, promociju i naravno za pošteno platit zaposlene. Unaprijed hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Navesti ću Vam neke prednosti i nedostatke obrta spram trgovačkog društva (d.O.o.), pa razmotrite sami što bi Vam više odgovaralo:

Prednosti obrta:

1. jednostavnost osnivanja-postupak registracije i niski troškovi osnivanja

 

2. mogućnost bržeg početka obavljanja djelatnosti nakon podnošenja zahtjeva za registraciju obrta

(ako registrirate d.O.o.poslovanje može započeti tek po primitku rješenja trgovačkog suda da je upisom u registar d.O.o.steklo pravnu i poslovnu sposobnost).

 

3. za obrt nije propisan temeljni kapital ni temeljni ulozi

(za osnivanje d.O.o. potreban je minimalni temeljni kapital u iznosu od 20.000,00 kn).

 

4. jednostavnost vođenja poslovnih knjiga

 

5. poduzetnička plaća se ne isplaćuje-obrtnik za sebe ne obračunava,niti isplaćuje poduzetničku plaću

 

6. raspolaganje gotovinom

 

7. jednostavnost izrade godišnje prijave poreza na dohodak

 

Nedostaci obrta:

1. obrt obuhvaća znatno manje područje djelatnosti nego trgovačko društvo

(d.O.o. se može registrirati za čitav niz različitih djelatnosti)

 

2. potrebna je određena stručna sprema,majstorski ispit ili ispit osposobljenosti za određene djelatnosti

 

3. Obrnici (obveznici poreza na dohodak) u odnosu na obveznike poreza na dobit (d.O.o.) imaju više stopa oporezivanja (stopa poreza na dobit je 20%, obrtnici-dohodaši oporezuju dohodak po stopama 15,25,35,45% ovisno o visini dohotka)

___________________________________________________________

 

U sustavu PDV-a obrt i trgovačko društvo ponašaju se potpuno različito.Obrt plaća PDV i odbija pretporez sama kada je zaista i plaćen,odnosno naplaćen račun, dok d.O.o. plaća porez i odbija pretporez za svaki izdani odnosno primljeni račun.Ovakav sustav može u određenim trenucima biti prednost, a u određenima nedostatak.

 

Stoga je izbor modela registracije najbolje donijeti zajedno sa stručnom osobom (knjigovođom,poslovnim ili poreznim savjetnikom) koja se treba upoznati sa planom poslovanja,novčanim sredstvima,budućim ulaganjima u opremu...kako bi se lakše pomoglo pri izboru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija