Jump to content

Dužni uzdržavati u 33. godini?


rebekamarin

Preporučene objave

Zanima me da li su roditelji dužni uzdržavati dijete od 33. godine koje ima 90 i nešto % invalidnosti na temelju vida?Zakonski se smatra još uvijek poslovno sposoban koliko znam,prima naknadu iz Udruge slijepih i slabovidnih,posao ne traži zadnjih 5 godina i ni ne znam kako se uspije prijaviti na biro s obzirom na one njihove evidencije o traženju zaposlenja.Krov nad glavom,hrana,čist stan i obleku mu osigurava majka iako se zbog teške bolesti bori za život.Doprinos u kući je nepostojeći radom,uskračuje im njhova prava u njihovoj kući i prijeti socijalnom službom?Zanima me da li postoji ikakva zakonska osnova za pokretanje postupka zbog laži kao što su psihičko zanemarivanje djeteta prije 15-20 godina kad je bio mlađi ili sad zato što mu je dana košara za rublje,prašak i mašina za pranje tog samo njegovog rublja da bi sam ne financijski već životno sam skrbio za sebe?Majka je prebolesna i bojimo se da bi ju ti njegovi postupci otjerali u grob,ali samog ishoda mogućeg postupka se ne bojimo jer znamo da će se vidjet da nije stabilna osoba. Ako itko ima zakonski utemeljen odgovor,ja bi Vam bila neizmjerno zahvalna da mi se javi točniji članak Zakona ili sl.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sigurno neće otići u CZSR

obratite se Vi u CZSR u svezi brige i smiještaja invalidne osobe.to bi zakonski trebala biti njihova briga.

niko nemože natjerati bolesnu osobu da se skrbi o drugoj bolesnoj osobi.

ono što je bilo prije 15-20 g. ,prošla baka sa kolačima.

kako je to moguće dokazati.

neka ga oduzmu i negdje udome.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala najljepša na odgovoru ali problem je taj što on nije invalidan do te mjere,završio je fakultet s državnom stipendijom u roku,putovao u Europu sam nedavno...On ide na onu kartu da su roditelji dužni po nekakvoj moralnoj definiciji koja je zakonom vrlo slabo definirana a pred drugim prijateljima glumata i prica da su oni sami vragovi i sotone jer neće njega invalida uzdržavat.Uglavnom,po potrebi se hvali i prijeti da može sam samo da bi se majka uplašila a po potrebi je invalid.Problem je što mu majka ima rak, u lošem je stanju i čudo je da je živa zadnjih godinu dana.Voljela bi znat bar da zakonski ne može ništa,da se majka smiri jer umire od stida i ovako zbog njegovih priča,boji se njegovih prijetnji a još uvijek mu kuha,pere dok jedva stoji na nogama.Otac radi,psihički je loše zbog majke i on sprema,glača,obavlja sve obaveze u zadnje vrijeme.Sin ne sudjeluje u nikakvim kučnim obavezama ni prije nego se razbolila a ni sad.Puste su laži kad kaže da je nešto napravio a ja vidim svojim očima da nije-kako to dokazati,šta raditi?On kaže da se nije sposoban sam uzdržavati i da oni moraju.Toliko je kivan da pokušava meni navuči socijalnu službu zbog mojih dvoje djece a on nije u stanju bit s njima 5 minuta da se ne dere na njih.Zar postoji ikakva šansa da mu itko povjeruje i da ne vide da on nije stabilan,nije više normalan?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala najljepša na odgovoru ali problem je taj što on nije invalidan do te mjere,završio je fakultet s državnom stipendijom u roku,putovao u Europu sam nedavno...On ide na onu kartu da su roditelji dužni po nekakvoj moralnoj definiciji koja je zakonom vrlo slabo definirana a pred drugim prijateljima glumata i prica da su oni sami vragovi i sotone jer neće njega invalida uzdržavat.Uglavnom,po potrebi se hvali i prijeti da može sam samo da bi se majka uplašila a po potrebi je invalid.Problem je što mu majka ima rak, u lošem je stanju i čudo je da je živa zadnjih godinu dana.Voljela bi znat bar da zakonski ne može ništa,da se majka smiri jer umire od stida i ovako zbog njegovih priča,boji se njegovih prijetnji a još uvijek mu kuha,pere dok jedva stoji na nogama.Otac radi,psihički je loše zbog majke i on sprema,glača,obavlja sve obaveze u zadnje vrijeme.Sin ne sudjeluje u nikakvim kučnim obavezama ni prije nego se razbolila a ni sad.Puste su laži kad kaže da je nešto napravio a ja vidim svojim očima da nije-kako to dokazati,šta raditi?On kaže da se nije sposoban sam uzdržavati i da oni moraju.Toliko je kivan da pokušava meni navuči socijalnu službu zbog mojih dvoje djece a on nije u stanju bit s njima 5 minuta da se ne dere na njih.Zar postoji ikakva šansa da mu itko povjeruje i da ne vide da on nije stabilan,nije više normalan?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

rebekamarin je napisao:

On ide na onu kartu da su roditelji dužni po nekakvoj moralnoj definiciji koja je zakonom vrlo slabo definirana (...)

 

To glasi ovako:

Članak 210.

(3) Punoljetno dijete koje zbog bolesti, mentalnog ili tjelesnog oštećenja nije sposobno za rad, roditelji su dužni uzdržavati dok ta nesposobnost traje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tu definiciju znam ali on ima definiranu samo slabovidnost a ne nikakvu invalidnost,nema niti jedan papir koji to potvrđuje,niti bi ga zakonski smio moći dobiti.A i šta znači da je duzna uzdržavati nekoga osoba koja jedva dođe do wc-a nekada i nije svjesna ponekad svijeta oko sebe,ona je dobila mirovinu na temelju trajne nesposobnosti na rad zbog svoje teške dijagnoze-ispada da bi nju trebalo uzdržavati jer neme poslovnu sposobnost.Čak sam negdje to i pročitala u smislu da je on dužan sudjelovati u svom uzdržavanju a on neće sebi napravit jesti,svoj tanjur oprati,svoje rublje riješti,usisati,ništa,kamoli njima nešto pomoći a može sve kučne poslove do zadnjeg obavljati sa svojim vidom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tužno je da zna prijetiti samo da će svima reći da ona neće invalidnoj osobi oprati rublje više i da će to svi znati kakva je ona majka a ona umire njemu pred očima i i dalje mu robuje sa zadnjim atomima snage da bi dobila takve izjave i prijetnje.Roditelji su tražili mininmalna prava u svojoj kući i za njih se moraju boriti tako da on prijeti odlaskom,socijalnom ili izokrene sve i kaže da će svima reći ovo ili ono.Oni nisu ljudi koji bi ga ikad istjerali,traže samo da cijeni i novce koje su mu dali za putovanje,za đeparac,tehniku mu uzimaju preko njihovih kartica na rate a on im novce ne vraca ili plača kad hoce.Počne o novcima a kad odgovorimo,mi smo ljigavi materijalisti-a on pocne pa se potkopa i ne zna šta bi pa tako vrijeđa i priča da će svi znat.Briga nas za druge ali majka mu to neće preživit a iovako se dovoljno dugo muci s bolesti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija